Praca socjalna – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Przedmiotami powtarzającymi się w zasadach naboru na Pracę socjalną są język polski i język obcy. Myśląc o studiowaniu tego kierunku warto więc zadbać o dobre wyniki z tych obowiązkowych przedmiotów. Najczęściej uczelnie dodatkowo wskazują konkretne przedmioty lub grupy przedmiotów, spośród których kandydaci wybierają jeden lub dwa. Przeważnie wymieniana jest historia, wiedza o społeczeństwie, geografia czy matematyka.
Zobacz, jakie są konkretne wymogi rekrutacyjne na wybranej przez siebie uczelni. Dowiedz się, co należy zdać na maturze oraz gdzie można studiować Pracę socjalną. W zakresie pracy socjalnej można kształcić się na poziomie pierwszego stopnia, uzyskując tytuł licencjata lub na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Jeśli interesują Cię problemy słabszych, wykluczonych, chcesz w przyszłości zajmować się systemowo pomocą potrzebującym, jesteś dodatkowo osobą zaradną, dynamiczną, kontaktową, rozważ studia na kierunku Praca socjalna. Wybierając odpowiednią ścieżkę kształcenie możesz w przyszłości zostać asystentem rodziny, animatorem społeczności lokalnych, pracownikiem socjalnym czy doradcą.
Studia te oferują przede wszystkim uniwersytety, wybrane publiczne uczelnie zawodowe, a także niektóre niepubliczne szkoły wyższe.
Praca socjalna – jakie przedmioty na maturze?
Zobacz, jakie są warunki naboru w wybranych uczelniach.
Rekrutacja na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obejmuje wynik maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Kandydaci na Uniwersytet Gdański oprócz języka polskiego i języka obcego wskazują dwa przedmioty spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, język obcy nowożytny (drugi), matematyka, WOS.
Z kolei na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obowiązują dwa przedmioty – język polski i język obcy.
Rekrutując na Uniwersytet Rzeszowski należy zdać na maturze wiedzę o społeczeństwie. Punktowany jest także język polski i język obcy. W przypadku równej liczby punktów kryterium decydującym będzie wynik z biologii na świadectwie ukończenia szkoły średniej.
Język polski, język obcy i dowolny przedmiot uwzględniane są w naborze na Uniwersytet Szczeciński.
Tylko język polski i drugi inny przedmiot decydują o przyjęciu na Pracę socjalną na Uniwersytecie Opolskim.
Uniwersytet Wrocławski przyjmuje kandydatów w oparciu o wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu z grupy: wiedza o społeczeństwie, historia, matematyka, geografia.
Uczelnie niepubliczne rekrutują na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Nabór prowadzony jest według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Zawsze warto zweryfikować aktualizowane co roku zasady przyjęć na studia w serwisach wybranych uczelni. Informację o tym, gdzie jeszcze można studiować Pracę socjalną znajdziesz tutaj.
Praca socjalna – studia pokrewne
Zobacz inne kierunki z podobnej dziedziny. Może zainteresują Cię studia:
Praca socjalna i ekonomia społeczna
Pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią
***
Zobacz typy studiów społecznych.
Wykaz innych kierunków społecznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj typy studiów
Przeczytaj opisy kierunków studiów
Tutaj prezentujemy miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów