Jakiego artykułu szukasz?

Reżyseria dźwięku – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Fizyka lub matematyka najczęściej wskazywane są jako przedmioty punktowane w rekrutacji. Uczelnie dają możliwość wyboru również innych przedmiotów zdawanych na maturze. Kluczowe w naborze są sprawdziany praktyczne, weryfikujące predyspozycje kandydatów do studiowania kierunku. Zobacz, jak przebiega rekrutacja na wybrane uczelnie, jak musisz przygotować się do egzaminu oraz gdzie można studiować Reżyserię dźwięku.

Reżyseria dźwięku – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Reżyseria dźwięku to kierunek elitarny, dostępny w kilku zaledwie uczelniach.

Wymaga predyspozycji technicznych, umiejętności obsługi specjalistycznych urządzeń i aparatury służącej do zapisu dźwięku i pracy nad nim. To z kolei wiąże się z koniecznością posiadania doskonałego słuchu, wrażliwości na dźwięk, predyspozycji muzycznych.

Reżyseria dźwięku – jakie przedmioty na maturze?

Sprawdzamy szczegóły naboru w wybranych uczelniach.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka, matematyka, informatyka, chemia, biologia lub geografia. Sprawdzian praktyczny obejmuje ocenę wrażliwości muzycznej oraz osłuchania z muzyką klasyczną i popularną. Kandydaci powinni umieć głosowo odtworzyć fragment melodii.

Zdecydowanie większy nacisk w procesie rekrutacji na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie położony jest na sprawdziany praktyczne. Uwzględniany jest wynik z matury z matematyki lub fizyki lub informatyki.

Egzaminy ustne i pisemne obejmują kształcenie słuchu i harmonię, grę na instrumencie, wiedzę o mediach. W ich zakres wchodzą m.in. dyktando pamięciowe, korektę błędów w tekście muzycznym, harmonizowanie melodii, czytanie nut, określanie rodzajów akordów i połączeń harmonicznych, granie kadencji, zaprezentowanie trzech dowolnych utworów na dowolnym instrumencie, wiedza na temat twórczości muzycznej, filmowej, teatralnej, telewizyjnej, radiowej, nagrań muzycznych, historii kultury, sprawdzenie wyobraźni dźwiękowej, wrażliwości na barwę dźwięku, wiedza o kulturze i mediach.

Kandydaci odbywają również audiometryczne badanie słuchu.

Wieloetapowy egzamin praktyczny obowiązuje w naborze do Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obejmuje kształcenie słuchu i harmonię, wykonanie ok. 10-minutowego utworu na instrumencie, sprawdzenie wrażliwości i wyobraźni dźwiękowej, wrażliwości na barwę dźwięku, pamięci muzycznej i dźwiękowej oraz ogólnej orientacji w twórczości muzycznej, filmowej, teatralnej, telewizyjnej, radiowej.

Spośród przedmiotów maturalnych uwzględniany jest wynik z matematyki lub fizyki.

Aktualizowane zasady rekrutacji należy zawsze weryfikować w serwisach uczelnianych.

Zobacz, które inne uczelnie realizują studia na Reżyserii dźwięku.

Reżyseria dźwięku – studia pokrewne

Zobacz inne kierunki o podobnej tematyce:

Muzyka w przestrzeni publicznej

Muzykologia

Muzyka w mediach i produkcja muzyczna

Muzyka w multimediach

***

Tutaj znajdziesz inne kierunki artystyczne.

Czytaj więcej o studiach artystycznych.

Poradnik kandydata na studia

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach

Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów

Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia

Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.

Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…