Rynek pracy we Wrocławiu

Każda aktywność zarobkowa czy na zasadzie wolontariatu to bezcenne doświadczenie, które może podnieść wartość przyszłego cv, zweryfikować własne wyobrażenia o charakterze określonej pracy czy utwierdzić w przekonaniu, że właśnie coś takiego chcielibyśmy robić.


Pierwsze kroki – na uczelni

Każda uczelnia posiada własne biuro karier. Jego zadaniem jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami, które organizują staże i praktyki dla studentów. Śledzą też losy absolwentów, zbierają oferty pracy na stanowiskach przewidzianych dla osób posiadających status studenta. Organizują szkolenia i warsztaty, spotkania z pracodawcami.

Z kolei Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, funkcjonujące przykładowo na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym czy Wyższej Szkole Bankowej zajmują się aktywizowaniem, wspieraniem i promowaniem przedsiębiorczych studentów zamierzających prowadzić działalność gospodarczą, tworzących start-upy i mikro przedsiębiorstwa.


Gdzie szukać pracy?

Propozycje stażu czy pracy pochodzące od współpracujących z uczelniami firm udostępniają wspomniane biura karier. Pełną ofertę prezentują portale czy aplikacje, jak pracuj.pl, olx.pl, gumtree.pl. W znalezieniu zatrudnienia pomagają agencje pracy: Randstad, Workservice czy Jobmangroup.pl.


Branże z potencjałem we Wrocławiu

Polska Dolina Krzemowa, tygrys outsourcingu – tak bywa nazywany Wrocław. Nie bezpodstawnie. Jest siedzibą międzynarodowych koncernów, zatrudniających kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ich nieustający rozwój jest gwarantem znalezienia pracy przez kolejne roczniki absolwentów z dziedziny technologii IT, finansów.

Firmy z branży IT od lat mają się dobrze. Zarobki są satysfakcjonujące. Liderem wśród pracodawców jest Nokia. Zdecydowana większość z ponad 3 tysięcy pracowników to programiści języków C++ oraz Java, a także testerzy. Średnia wieku kadry to około 30 lat. Na dobrze wykształconych specjalistów czekają również firmy Atos – lider transformacji cyfrowej, Google, Hewlett Packard czy IBM.

Credit Suisse, zatrudniające ponad 4 tysiące osób, oferuje doskonałe możliwości rozwoju oraz perspektywę międzynarodowej kariery absolwentom wyższych uczelni specjalizujących się w finansach, biznesie, IT oraz innych dziedzinach.

Specjalistów logistyki zatrudniają DTS Transport Sp. z o.o., Dachser, Solvachem, DSR Sp. z o.o.

Wrocławski Amazon zatrudnia pracowników biurowych w działach np. HR, logistyki, kontrolingu, ale też osoby do pracy w magazynie.

Mocno rozwijające się we Wrocławiu sektory to również motoryzacja, elektronika, chemia, farmaceutyka czy sektor spożywczy.

W stolicy Dolnego Śląska działa Wrocławski Park Technologiczny. Skupia ponad 200 firm. Spotyka się tam nauka, biznes i innowacje, dzięki czemu każdy pomysł i każdy biznes ma szansę na realizację.

Warto zwrócić uwagę, że z racji położenia blisko granicy z Niemcami, w cenie jest doskonała znajomość języka niemieckiego. Gros firm we Wrocławiu to przedstawicielstwa niemieckich koncernów, ale też przedsiębiorstwa prowadzące współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami. Germaniści znajdą zatrudnienie jako nauczyciele języka, ale również - w połączeniu z dodatkowymi kwalifikacjami i umiejętnościami - na stanowiskach, gdzie wymagana jest biegłość w posługiwaniu się niemieckim.

Podsumowując - praca we Wrocławiu jest. Praca dobrze płatna, rozwojowa, atrakcyjna, dla osób o różnych profilach wykształcenia.