Socjologia - co zdawać na maturze, żeby dostać się studia?
Język polski i język polski to przedmioty najczęściej powtarzające się kryteriach rekrutacji na Socjologię. Dodatkowo uczelnie wskazują grupę przedmiotów, z których przynajmniej jeden powinien być zdany na maturze. Zobacz, które przedmioty obowiązują w konkretnych uczelniach oraz gdzie można studiować Socjologię.
Socjologia to propozycja przede wszystkim uniwersytetów, wybranych uczelni niepublicznych, ale oferują ją także niektóre uczelnie techniczne. To kierunek dostępny w zdecydowanej większości ośrodków akademickich. Można wybrać studia pierwszego stopnia, kończące się licencjatem lub magisterskie drugiego stopnia. Kandydaci mają możliwość wyboru wielu różnorodnych specjalności, pozwalających na kształcenie w interesującym obszarze.
Socjologia jest odpowiednia dla dociekliwych obserwatorów społeczeństwa, otaczającego świata. Osób ciekawych poznania relacji między ludźmi, wrażliwych na problemy i potrzeby innych.
Socjologia – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy kryteria kwalifikacyjne w wybranych uczelniach.
Kandydaci na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymują punkty z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Również język polski, język obcy i jeden przedmiot z grupy: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, informatyka, matematyka, wiedza o tańcu, wiedza o społeczeństwie uwzględniane są w naborze na Uniwersytet Gdański.
Trzy przedmioty brane są pod uwagę na Uniwersytecie Szczecińskim. Oprócz języka polskiego i języka obcego należy wskazać jeden dowolny, inny przedmiot maturalny.
Język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język polski, matematyka lub wiedza o społeczeństwie obowiązuje podczas rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Kandydaci na Uniwersytet Rzeszowski uzyskują punkty z języka polskiego, języka obcego oraz wiedzy o społeczeństwie. W przypadku równej liczby punktów decydować będzie wynik maturalny z historii.
Uczelnie niepubliczne przyjmują najczęściej kandydatów według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc. Warunkiem jest skompletowanie wymaganych dokumentów.
Zawsze należy weryfikować zasady rekrutacji bezpośrednio w serwisach uczelnianych.
Zobacz, które inne uczelnie oferują studia na Socjologii i jakie obowiązują kryteria naboru.
Socjologia – studia pokrewne
Zobacz inne kierunki, które również mogą Cię zainteresować:
Socjologia stosowana i antropologia społeczna
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Zobacz typy studiów przyrodniczych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces