Studia filologiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia filologiczne każdego roku niezmiennie wybiera bardzo wielu kandydatów.
Korzyści z doskonałej znajomości języków obcych, ale też niuansów kulturowych, obyczajów, życia w określonych krajach są niezaprzeczalne z punktu widzenia przyszłej pracy. Międzynarodowe środowiska w przedsiębiorstwach, współpraca z zagranicznymi kontrahentami, aspiracje do pracy w instytucjach międzynarodowych wymuszają biegłą komunikację w często niszowych, nawet egzotycznych językach obcych.
Dużym zainteresowaniem na kierunkach filologicznych cieszą się profile/specjalizacje translatorskie. Umożliwiają zdobycie biegłości w posługiwaniu się językiem obcym w konkretnych obszarach, poznanie kontekstów kulturowych, specjalistycznego słownictwa. Przygotowują do wykonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Wiele uczelni oferuje specjalizacje nauczycielskie - to wymóg w kontekście przyszłej pracy dydaktycznej w oświacie. Uzyskane kompetencje są równoznaczne z uprawnieniami do wykonywania zawodu nauczyciela.
Rekrutacja na studia filologiczne
W uczelniach publicznych przyjęcia na tzw. „popularne” filologie odbywają w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka kierunkowego, ewentualnie dodatkowo języka polskiego.
Na kierunkach, na których nauka języka rozpoczyna się od podstaw, podstawą rekrutacji są punkty uzyskane z innych języków obcych, np. angielskiego lub niemieckiego.
Jakie kierunki filologiczne dostępne są w Lublinie i woj. lubelskim?
Anglistyka
Filologia polska
Germanistyka
Filologia słowiańska
Filologia niderlandzka
Hispanistyka
Lingwistyka stosowana
Polsko-niemieckie studia kulturowo-translatorskie
Portugalistyka - studia portugalsko-brazylijskie
Romanistyka
Rusycystyka
Sinologia
Ukrainistyka
Co wyróżnia studia filologiczne w Lublinie?
UMCS oferuje kilka kierunków będących połączeniem studiów kulturowych z nauką języka obcego. Jest nim chociażby portugalistyka – filologia portugalska, ze szczególnym zaakcentowaniem kultury Brazylii.
Studenci uczą się od podstaw języka portugalskiego, w tym języka prawa, ekonomii, medycyny, nauk przyrodniczych i współczesnej komunikacji. Program studiów obejmuje zagadnienia z obszaru cywilizacji, kultury, literatury i historii krajów portugalskojęzycznych, a także elementy teorii i praktyki tłumaczenia.
Równolegle realizowany jest program nauki języka hiszpańskiego, a także lektorat z języka angielskiego.
Uczelnia umożliwia realizację części studiów w uczelniach Portugalii lub Brazylii. Przy UMCS znajduje się jedyne w Polsce Centrum Języka Portugalskiego.
Na uwagę zasługuje także specjalność realizowana w chełmskiej uczelni w ramach filologii słowiańskiej, obejmującej naukę języka rosyjskiego i ukraińskiego. Jest to:
- wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna,
czy specjalność na filologii rosyjskiej w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych:
- język rosyjski w obsłudze transgranicznej.
Studia te bezpośrednio przygotowują kadry na potrzeby lokalnego rynku pracy: w instytucjach Straży Granicznej oraz na przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Studenci uzyskują kwalifikacje w zakresie prowadzenia korespondencji służbowej w języku rosyjskim i ukraińskim, prowadzenia negocjacji w wyżej wymienionych językach, znajomości terminologii z zakresu biznesu, prawa, handlu zagranicznego i administracji celnej.
Które lubelskie uczelnie oferują studia filologiczne?
Zajrzyjcie na ich strony rekrutacyjne:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Papieża Jana Pawła II
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Zapotrzebowanie na osoby władające językami obcymi, w tym wschodnimi, jest coraz większe: