Transport – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Jeśli decydujesz się na studiowanie Transportu, musisz postawić na matematykę. Wynik maturalny z tego przedmiotu najczęściej brany jest pod uwagę podczas rekrutacji i to on będzie decydujący. Uczelnie wskazują również inne przedmioty, które może wybrać kandydat. Sprawdź, jakie są szczegółowe wymogi naboru na Transport oraz które uczelnie realizują studia na tym kierunku.
Transport w znaczącej większości studiować można na uczelniach technicznych, politechnikach. Kierunek znajduje się również w ofercie kilku niepublicznych szkół wyższych.
Studia realizowane są dwustopniowo – absolwenci z tytułem inżyniera mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia. W programie studiów wiele będzie przedmiotów technicznych, inżynierskich, ścisłych, zatem lepiej na kierunku odnajdą się osoby posiadające w tym zakresie predyspozycje i zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi transportu, branży motoryzacyjnej, budową i naprawą pojazdów.
Transport – jakie przedmioty na maturze?
W wybranych uczelniach rekrutacja na Transport obejmuje następujące przedmioty zdawane na maturze.
Matematyka, język obcy oraz fizyka lub chemia obowiązują kandydatów na Politechnikę Łódzką.
Rekrutacja na Politechnikę Lubelską przewiduje punkty z języka polskiego i języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka.
Na Politechnice Krakowskiej obowiązują dwa przedmioty – matematyka oraz jeden z: matematyka, fizyka, informatyka lub geografia. Przedmioty na poziomie rozszerzonym punktowane są wyżej.
Również matematyka (na poziomie podstawowym) oraz drugi przedmiot zdawany na rozszerzeniu (do wyboru matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka) punktowane są podczas naboru na Politechnikę Śląską.
Na Politechnice Poznańskiej uwzględniane są wyniki z języka polskiego i języka obcego, matematyki (najwyżej punktowane) oraz do wyboru: biologii, chemii, fizyki lub informatyki.
Uczelnie niepubliczne najczęściej przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Rekrutacja odbywa się według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe wymogi naboru w serwisach wybranych uczelni.
Zobacz, które inne uczelnie oferują studia na Transporcie i jak przebiega rekrutacja.
Transport – studia pokrewne
Uczelnie oferują wiele innych kierunków związanych z tematyką transportową. Może zainteresują Cię studia:
Inżynieria transportu i logistyki
Sprawdź inne kierunki studiów technicznych.
Czytaj więcej o studiach technicznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces