Turystyka i rekreacja – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Rekrutacja na Turystykę i rekreację odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z określonych przedmiotów wskazanych przez konkretną uczelnię. Właściwie wszędzie punktowany jest język obcy. W niektórych uczelniach sportowych może również obowiązywać egzamin sprawnościowy. Sprawdź, jak przeliczane są punkty maturalne, gdzie można studiować Turystykę i rekreację oraz jakie przedmioty musisz zdać na maturze.
Turystykę i rekreację można studiować w uczelniach o różnych profilach kształcenia. Znajduje się w ofercie uniwersytetów, uczelni sportowych, przyrodniczych, technicznych, również niepublicznych szkół wyższych. Zobacz, jakie uczelnie możesz wybrać, jeśli chcesz studiować turystykę i rekreację.
Turystyka i rekreacja to dobry wybór dla osób otwartych na świat, lubiących poznawać nowe miejsca, ludzi, komunikatywnych, zaradnych, kreatywnych. Wiele młodych osób do studiowania turystyki zachęca wyobrażenie o przyszłej pracy przypominającej wieczne wakacje. Nie do końca tak jest, bo choć może się ona wiązać z podróżami, to świadczenie usług turystycznych wymaga ogromnego zaangażowania i podejmowania trudnych wyzwań na wielu płaszczyznach.
Turystyka i rekreacja – przedmioty na maturze
Sprawdzamy szczegółowe wymogi rekrutacyjne na Turystykę i rekreację w wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, biologia, fizyka, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Również język obcy i dodatkowo wybrany przedmiot (spośród: biologia, chemia, geografia, historia, matematyka lub wos) obowiązują na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Kandydaci na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie muszą wykazać się jak najlepszym wynikiem z matematyki oraz zdać dwa przedmioty wybrane spośród: matematyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie.
Na AWF w Krakowie wymagany jest język obcy oraz dowolny przedmiot wybrany przez kandydata.
Trzy przedmioty punktowane są na AWF we Wrocławiu. Liczba punktów rekrutacyjnych jest przyznawana na podstawie wyników egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym spośród: języka polskiego, języka obcego, matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii, historii.
Rekrutacja do niepublicznych szkół wyższych najczęściej polega na spełnieniu wymogów formalnych. Kandydaci przyjmowani są na podstawie złożenia wymaganych dokumentów według kolejności zgłoszeń do wypełnienia limitu miejsc.
Turystyka i rekreacja – kierunki pokrewne
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.