Życie studenckie w Olsztynie

Olsztyn to niewielki, kameralny ośrodek akademicki. Jedyną publiczną, zarazem największą uczelnią jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Studia oferuje również kilka niepublicznych szkół wyższych. Co roku ponad 20000 osób rozpoczyna lub kontynuuje kształcenie na olsztyńskich uczelniach.

Na dobry początek warto wybrać się na obóz adaptacyjny. Taką formę integracji organizuje UW-M. Przygoda, zabawa, nowe znajomości – czy można ciekawiej wejść w życie studenckie?


Gdzie zamieszkać?

To dylemat, który pojawia się zaraz po pozytywnym rozstrzygnięciu rekrutacji. Studenci UW-M mogą ubiegać się o miejsce w jednym z kilkunastu akademików. Alternatywą jest wynajem mieszkania – najpopularniejsze są kawalerki lub dwupokojowe lokale. Z jakimi kosztami wiąże się każda opcja? Na co zwrócić uwagę? Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Ruszaj w drogę

W Olsztynie funkcjonuje silnie rozbudowana sieć połączeń autobusowych i tramwajowych. Ulgowy bilet 30-minutowy lub na jedną linię kosztuje 1,5 zł. Dla osób regularnie korzystających z komunikacji miejskiej korzystniejsze są bilety długookresowe. Miesięczny bilet imienny kosztuje 40 zł.

Alternatywą od wiosny do jesieni jest Olsztyński Rower Miejski. Po zainstalowaniu w smartfonie aplikacji i zasileniu konta odpowiednią kwotą, można w łatwy sposób wypożyczyć jeden z pojazdów. Pierwsze 30 minut korzystania jest bezpłatne, następnie naliczane jest 5 gr. za każdą minutę. Operator przewiduje wiele bonusów oraz abonamenty dla osób regularnie korzystających z usług.


Na uczelni

Najważniejsze formalności załatwisz w odpowiednim dziekanacie, Dziale Spraw Studenckich czy innej jednostce uczelnianej. Najważniejsza na samym początku jest umowa z uczelnią – po jej podpisaniu stajesz się formalnie studentem, otrzymujesz legitymację, dostęp do biblioteki uczelnianej. Musisz zapisać się na odpowiednie lektoraty, wybrać zajęcia na w-f. Uczelnie zachęcają do wykupienia – na preferencyjnych warunkach – ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto skorzystać z takiej propozycji, najczęściej jest to atrakcyjna cenowo oferta.

Jeśli na czas studiów będziecie mieszkać w Olsztynie, dobrze również od razu zadbać o wybór przychodni i lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zaistnieje konieczność skorzystania ze świadczenia zdrowotnego, formalności będą już załatwione.


Dla aktywnych

Wiele młodych osób chętnie angażuje się w działalność organizacji funkcjonujących na uczelniach. To szansa na nawiązanie nowych znajomości, rozwijanie swoich pasji, talentów i zainteresowań, zdobywanie cennych doświadczeń, kontaktów. Na większości uczelni działają liczne tematyczne koła naukowe. Studenci mogą aktywizować się w strukturach Samorządu Studenckiego.

Na szczególną uwagę zasługuje bogata lista inicjatyw Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo, Chór, Akademicka Orkiestra Dęta, Teatr Studencki Cezar, Akademicki Klub Płetwonurków, Yacht Klub, Akademicki Klub Żeglarski, Studenckie Studio Filmowe, Akademicki Klub Turystyczny, Teatr Kolszart i wiele, wiele innych. Właściwie można się zastanowić, skąd brać czas na studiowanie?


Gdzie smacznie i tanio zjeść?

Wyjątkowo bogatym zapleczem gastronomicznym może poszczycić się UW-M. Stołówki, bary, kafejki, restauracja to miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla swojego podniebienia. Popularne wśród żaków pozostają niezmiennie od lat bary mleczne, które w swojej ofercie mają smaczne, niedrogie posiłki. Możemy Wam polecić Bar Dziupla, Bistro Kopernika, Bar Jaga czy Stołówkę Warmińską.


W wolnym czasie

Jedną z propozycji kulturalnego spędzenia czasu są coroczne, organizowane wiosną Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Na scenie Teatru Jaracza pojawiają się artyści z teatrów z całej Polski z najciekawszymi spektaklami. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” to szansa na zaprezentowanie dokonań młodych, wrażliwych artystów, miłośników liryki, sztuki.

Prawdziwym świętem studentów są Juwenalia. Olsztyńscy żacy obchodzą Kortowiadę. Imprezie towarzyszy parada wydziałów UW-M, liczne koncerty, kabaretony, rywalizacje sportowe czy bój wydziałów.

W mieście działają dwa teatry, galerie i wystawy. Miłośnicy nocnego życia mogą zabawić się przy dźwiękach ulubionej muzyki, granej często na żywo w klubach Starego Miasta lub akademickiego miasteczka Kortowo.

Niemal wakacyjny charakter miasta, otoczonego kilkoma jeziorami, z wieloma atrakcyjnymi zabytkami i szklakami turystycznym sprawi, że czas spędzony w Olsztynie będzie niezapomniany. Życzymy Wam pomyślnego ukończenia studiów.