Życie studenckie w Poznaniu
Gdzie i za ile mieszkać w Poznaniu? Jak zagospodarować czas wolny? W jaki sposób rozwijać pasje i zainteresowanie? Gdzie smacznie zjeść? O tym czytajcie poniżej.
W stolicy Wielkopolski mieszkają zarówno rodowici poznaniacy, jak osoby napływowe, które przeprowadziły się do Poznania w chwili rozpoczęcia studiów.
Dużo łatwiej wygląda życie studenta - poznaniaka, dla którego zdobyty indeks to jedynie kolejny etap edukacji po skończonej szkole średniej. Zna każdy kąt, ma dach nad głową, starych znajomych i ulubione miejsca w mieście. Inaczej, gdy nowo upieczony student wysiada z walizką na dworcu.
Gdzie mieszkać w Poznaniu – więcej można na ten temat przeczytać tutaj.
Komunikacja w Poznaniu
Przede wszystkim trzeba codziennie dotrzeć na uczelnię i z niej wrócić. Idealnie, jeśli nie trzeba do tego angażować środków komunikacji miejskiej. Jeżeli odległości przekraczają możliwości własnych nóg – warto „rozgryźć”, jak sprawnie i tanio poruszać się po mieście. Pomocne będą aplikacje w smartfonach, które opracowują szczegóły trasy z uwzględnieniem czasu dotarcia, wskazaniem miejsc przesiadkowych, godzin odjazdu. W Poznaniu bilety kupuje się na określoną liczbę przystanków lub czas przejazdu, który z racji korków może odbiegać od sugestii podanej na przystanku. Zamiast kalkulacji i szacunków warto zaopatrzyć się w imienną kartę PEKA, na której można zapisać bilety okresowe (miesięczne, kwartalne, roczne). Miesięczny bilet studencki kosztuje ok. 55 zł.
Gdzie zjeść w Poznaniu?
Jeśli po przyjściu z uczelni nie czeka mama z obiadem, a zapas słoików przywiezionych z domu zdążył się wyczerpać – trzeba gdzieś zjeść. Stołówki uczelniane oferują smaczne, zdrowe obiady w bardzo dobrej cenie. Już za 12 zł można zjeść dwudaniowy obiad. Student nie pogardzi pierogami, ciepłą zupą czy pysznymi naleśnikami – takie frykasy w barze mlecznym dostępne są już za kilka złotych. Apetyt, Pod Kuchcikiem, Przysmak czy Bar Caritas to popularne poznańskie lokale na studencką kieszeń. Pędzący między jednym a drugim wykładem student nie ominie baru z kebabem, zapiekanką czy hot-dogiem. Na dłuższą metę jednak takie odżywianie odbije się na zdrowiu. Pozostają własne umiejętności kulinarne i inwencja twórcza.
Opieka zdrowotna
Przemęczony, przeuczony, niedożywiony student nie raz zapadnie na zdrowiu. Warunkiem skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej jest wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia i zapisanie się do konkretnej przychodni. W razie konieczności lekarz pokieruje do odpowiedniego specjalisty.
W wolnym czasie, czyli student zrzeszony
Na każdej uczelni działają organizacje studenckie, pozwalające rozwinąć swoje pasje, zainteresowania, dające możliwość zaangażowania w projekty, będące bazą przyszłego życia zawodowego. Wybrane z nich to:
- Studenckie koła naukowe. Ich tematyka związana jest z profilem uczelni. Pozwalają szerzej podyskutować na nurtujące tematy, zgłębić pasjonujące zagadnienia.
- AIESEC – skupia studentów kilku poznańskich uczelni, realizuje z wolontariuszami projekty edukacyjne, umożliwia wyjazdy na zagraniczne praktyki i wolontariaty, znalezienie studentom pracy.
- Chóry uczelniane - skupiają studentów i absolwentów o szczególnych możliwościach głosowych. Chóry uświetniają uroczystości na uczelni, uczestniczą w koncertach charytatywnych, przeglądach i festiwalach.
- Akademickie Związki Sportowe promują zdrowy i aktywny tryb życia, zrzeszają ludzi, dla których sport jest pasją, a zdobywane medale jej ukoronowaniem. Oferują szereg sekcji związanych z określoną dyscypliną sportu.
- Korporacje akademickie. Lechia, Chrobria, Baltia, Surmia, Hermesia – wszystkie o charakterze ideowo-towarzyskim, każdą wyróżnia charakterystyczna barwa czapki, szarfy i monogramu, noszonych przez członków.
Student po godzinach
Jako, że student też człowiek, coś mu się od życia należy. Poznań jest jednym z większych ośrodków kulturalnych. Kilkanaście kin, kilka teatrów, sal koncertowych, dziesiątki klubów, do tego muzea, galerie – kulturalny student znajdzie coś dla siebie. A że piwo trzeba od czasu do czasu wypić, to wie każdy. Wieczorno-nocne życie weekendowe większości studentów skupia się w granicach Starego Rynku i sąsiednich uliczek. Właśnie tam jest najwięcej pubów czy klubów z fajną muzyką graną często na żywo.