Życie studenckie w Radomiu

Zanim całkowicie oswoicie mury swojej uczelni, a także miasto, w którym spędzicie kilka najbliższych lat - jeśli studia wiążą się z przeprowadzką do Radomia - mamy dla Was garść porad, które ułatwią Wam postawienie pierwszych kroków.


Na dobry początek

Wybrane uczelnie organizują obozy adaptacyjne, które pozwalają świeżo upieczonym studentom poznać przyszłych kolegów ze szkoły. Na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym jest to tzw. Obóz Zerowy, podczas którego dowiecie się co? gdzie? jak?, a 1 października będziecie w murach uczelni czuć się jak u siebie. Warto skorzystać z tej formy integracji.


W którą stronę najpierw?

Choć Radom to nie jest duże miasto, jednak nie od razu wiemy, jak sprawnie trafić do miejsc, do których się udajemy. Obecnie z pomocą przychodzą aplikacje w smartfonach, które – krok po kroku – poprowadzą na odpowiedni przystanek, zasugerują konkretny autobus, skalkulują czas dojazdu, przypomną kiedy wysiąść i w którą stronę następnie się udać. To bardzo pomocne narzędzie dla osób znajdujących się w nowym miejscu.


Komunikacja miejska

W Radomiu działa komunikacja autobusowa. Do wyboru jest ponad dwadzieścia linii, w tym kilka nocnych.

Jeżeli będziecie incydentalnie korzystać z autobusu, jednogodzinny bilet ulgowy kosztuje 1,5 zł (ale kupowany za pomocą elektronicznej portmonetki na Radomskiej Karcie Miejskiej – tylko 1,2 zł), całodobowy na wszystkie linie – 5 zł. Decydując się na 30-dniowy bilet imienny na jedną linię zapłacicie 32 zł, na wszystkie linie -44 zł. Koszt 90-dniowego biletu na wszystkie linie to w przypadku studentów 110 zł.


Mieszkanie dla studenta

Nie jesteś z Radomia i najbliższych kilka lat spędzisz w tym mieście? To wiąże się z wyborem konkretnego lokum. Najpopularniejszą opcją wśród studentów jest miejsce w domu studenckim lub wynajem mieszkania. Na co zwrócić uwagę, jakie są koszty mieszkania, jaki macie wybór w tym zakresie? – więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.


Poza salą wykładową

Studia to czas na nowe znajomości, przyjaźnie, rozwijanie pasji, zainteresowań, zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego. Życie studenckie to nie tylko czas spędzony na salach wykładowych, bibliotekach czy zakuwaniu do kolokwiów. Młodzi ludzie chcą się bawić, ale też wykorzystywać swój potencjach, energię na rozmaite aktywności, w których realizacji często pomaga i wspiera uczelnia.

Doskonałą formą poszerzenia wiedzy z interesującej dziedziny jest uczestnictwo w tematycznych kołach naukowych. Młodzi ludzie mogą tam rozwijać swoje pasje, szerzej zgłębiać zagadnienia z wybranych obszarów wiedzy, zdobywać cenne doświadczenie, poznawać specjalistów z branży, uczestniczyć w konferencjach naukowych.

Szczegółową ofertę w tym zakresie poznajcie na stronach uczelni:

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny – informacja na stronach wydziałowych

Wyższa Szkoła Handlowa

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna

Radomska Szkoła Wyższa

Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska.

Szczególnie bogatą ofertę aktywności studenckiej zapewnia UT-H. Na uczelni m.in. funkcjonuje chór akademicki, Samorząd Studencki, Duszpasterstwo Akademickie, Studencki Klub Jeździecki, Akademicki Związek Sportowy – każdy może znaleźć coś intersującego dla siebie.


Radomski student po godzinach

Na amatorów dobrej muzyki, często granej na żywo, tańca, wieczoru spędzonego przy piwie w miłym towarzystwie czekają liczne kluby. Najbardziej popularne i dobrze znane studenckiej braci są Alibi, Alchemia, Strefa G2, Mojito.

Corocznym świętem młodych ludzi są Juwenalia, impreza łącząca koncerty muzyczne, kabaretony, wydarzenia sportowe. W ciągu roku nie brakuje wydarzeń kulturalnych, które pozwalają odpocząć od codzienności. Są to pokazy filmów krótkometrażowych, tańca, mody.

Bliżej kultury? Dlaczego nie - do wyboru repertuar kilku kin, Teatru Powszechnego, organizowane są także liczne koncerty. Pewne jest, że studenci w Radomiu nie będą się nudzić.

Wierzymy, że czas spędzony na studiach będzie niezapomniany i pewnie nie spostrzeżecie się, kiedy Wasz status żaka-nowicjusza zmieni się w doświadczonego absolwenta.

Życzymy sukcesów na studiach w Radomiu!