Agent morski
Współcześnie każde zawinięcie statku do portu odbywa się przy udziale wielu podmiotów. Obsługa statków w porcie to skomplikowane przedsięwzięcie, które wiąże się m.in. ze sporządzaniem i przekazaniem odpowiednim organom dokumentów wymaganych przepisami prawa oraz dokonywaniem załadunków i rozładunków.
Usprawnianiem pobytu statków w porcie i ułatwianiem pracy armatorom zajmują się agenci morscy. Usługi agenta morskiego są jedną z najpopularniejszych usług pomocniczych świadczonych w portach całego świata.
Agent morski zwany czasami agentem statkowym lub agentem okrętowym (ang. ship’s agent) to zawód polegający na reprezentowaniu, w sposób ciągły, armatora na danym terytorium, w zakresie kompleksowej obsługi statku. Zawód jest regulowany przez Kodeks morski, a zakres zadań i czynności są ściśle określone w kontrakcie.
Obowiązki jakie wykonuje agent morski to m.in. kontakt z kapitanem statku, kontakt z zarządem portu i urzędami w celu zdobywania lub okazywania wymaganych zaświadczeń, zawieranie umów w imieniu armatora, pilnowanie formalności, koordynowanie zawinięcia statku do portu, przebywania w porcie, wypłynięciem w morze, regulacja należności armatora, czynności związane z przewozem ładunków lub pasażerów.
Osoba na tym stanowisku musi doskonale znać zasady stosowane w danym porcie. Ma ponadto obowiązek informowania armatora o podejmowanych przez siebie czynnościach i zawieranych umowach. Agent morski jest też pierwszą instancją przy rozwiązywaniu sporów, w pierwszej kolejności w sposób polubowny. W związku z tym, że agent morski w codziennej pracy uczestniczy w wymianie informacji handlowych, często staje się doradcą biznesowym armatora, którego reprezentuje.
Kto może zostać agentem morskim?
Ze względu na charakter pracy agent morski musi znać bardzo dobrze język angielski. Mile widziana jest też znajomość drugiego języka obcego. Często wymagana jest dyspozycyjność, bo praca może być świadczona w niestandardowych godzinach lub zmianowo. Ma to związek z kursowaniem statków. Ważna jest samodzielność, odporność na stres i umiejętności negocjacyjne.
Czasami jeden agent może reprezentować więcej niż jednego armatora. Wymaga to dużej elastyczności i znakomitej organizacji własnej pracy, a także umiejętności gromadzenia informacji z wielu źródeł.
Ponadto w międzynarodowym obrocie morskim wprowadzono standardy (standardy UNCTAD), według których agent morski powinien m.in. cieszyć się nieposzlakowaną opinią i wykazać się kompetencjami poświadczonymi przez co najmniej dwóch agentów cieszących się dobrą reputacją.
Jeżeli chodzi o wykształcenie to preferowane jest wykształcenie wyższe, zwłaszcza ukończenie studiów na kierunkach związanych z żeglugą morską lub takich jak logistyka, czy transport.
Wykonywanie zawodu agenta morskiego nie wymaga posiadania licencji, ani specjalnych uprawnień, ale organizowane są kursy przygotowujące do tego zawodu.
Zarobki agenta morskiego
Wynagrodzenie agentów może mieć charakter stały lub prowizyjny, zależny od ilości lub wartości zawartych umów. Kwoty zaczynają się od 6000 zł brutto. Poza pensją agent morski może liczyć na szeroki pakiet benefitów (opieka medyczna, karty sportowe, prywatne ubezpieczenie, bony zakupowe, kursy językowe i zawodowe, dofinansowanie do wakacji). Pracodawcy wyposażają agentów morskich w niezbędny sprzęt, czyli samochód służbowy, laptop i telefon.
Agent morski może występować indywidualnie, jako osoba prawna posiadająca własną działalność lub zatrudniać się w firmach działających jako agencje portowe.