Analityk finansowy
Analityk finansowy nie zajmuje się tylko bieżącymi sprawami finansowymi, ale również prognozowaniem sytuacji na rynku, aby planowane inwestycje przyniosły jak największy zysk.
Analityk finansowy to jedna z najważniejszych osób w firmie. Jest on odpowiedzialny za tworzenie analiz finansowych (stopnia zrealizowania założonych planów, inwestycji), raportów, przedstawianie kierownictwu firmy wyników finansowych oraz tworzenie wraz z menedżerami i księgowymi projektu budżetu całej firmy i poszczególnych departamentów. Jest także obecny podczas zawierania transakcji, aby na bieżąco monitorować ich rentowność.
Predyspozycje analityka
Najważniejsza w pracy analityka finansowego jest znajomość zagadnień rachunkowości finansowej i zarządczej, znajomość zasad controllingu, umiejętność wiązania aspektów makro- i mikroekonomicznych, umiejętność przygotowywania analiz, doskonała organizacja pracy. Ważna jest dociekliwość, pasja w pogłębianiu wiedzy z zakresu ekonomii i finansów, bieżąca obserwacja zmian w gospodarce, na giełdzie, śledzenie przepisów prawnych mających zastosowanie w finansach. Konieczna jest znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym, programów pomocnych w finansach i rachunkowości oraz pakietu MS Office. Analityk finansowy powinien być odporny na stres. Zadania, jakie musi wykonać, wymagają skrupulatności, systematyczności, dokładności i sumienności. Konieczna jest umiejętność analitycznego myślenia oraz obsługa specjalistycznego oprogramowania z zakresu zarządzania finansami.
Status społeczny analityka finansowego
Analityk finansowy musi być osobą wszechstronną. Zajmowanie się finansami firm to bardzo odpowiedzialne zajęcie. To od niego zależy w dużej mierze kondycja przedsiębiorstwa, płynność finansowa i wypłacalność firmy, wysokość dochodów. Dlatego analityk jest bardzo szanowaną i respektowaną osobą w swoim środowisku pracy.
Jak zostać analitykiem finansowym?
Aby pracować jako analityk finansowy, konieczne jest ukończenie studiów ekonomicznych, matematycznych lub związanych bezpośrednio z finansami (często jest to specjalność do wybrania na innych kierunkach). Jeśli kandydat chce poprawić swój wizerunek na rynku pracy i być bardziej pożądanym pracownikiem, powinien postarać się o certyfikat potwierdzający kwalifikacje pracownika finansowego. Ma do wyboru trzy: ACCA, CFA, CIA.
ACCA (ang. Association of Chartered Certified Accountants) to kwalifikacje w dziedzinie finansów pozwalające na zarządzanie przedsiębiorstwem. Są one potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, wysoko cenionych przez pracodawców, z różnych sektorów gospodarki: przemysłu, bankowości, audytu, doradztwa, a także podatków i prawa.
CFA (ang. Chartered Financial Analyst) to kwalifikacje nadawane przez amerykańskie stowarzyszenie Association for Investment Management & Research (AIMR) i są propagowane jako standardowe kwalifikacje zawodowe osób z sektora usług finansowych. Pracowników z tym tytułem cenią zwłaszcza firmy zajmujące się rynkiem papierów wartościowych, bankowością, finansami przedsiębiorstw, zarządzaniem funduszami i doradztwem inwestycyjnym.
CIA (ang. Certified Internal Auditor) to kwalifikacje nadawane przez Institute of Internal Auditors. Uzyskanie tytułu CIA potwierdza wiedzę i umiejętności z zakresu audytu wewnętrznego.
Certyfikaty te są honorowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Gdzie pracują analitycy finansowi?
Analityk finansowy znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza finansów, kontrola obrotów czy prognozowanie finansowe. Analityków poszukują banki, jednostki administracyjne, firmy oferujące produkty czy usługi, działające w obrocie nieruchomościami oraz duże korporacje.
Zarobki w branży
Wynagrodzenie analityka finansowego należy do wysokich, co wynika z jego odpowiedzialnej pracy. Jego wynagrodzenie wynosi od 5000 do 10 000 złotych.