Analityk finansowy

Analityk finansowy to jedna z najważniejszych osób w firmie. Jest on odpowiedzialny za tworzenie analiz finansowych (stopnia zrealizowania założonych planów, inwestycji), raportów, przedstawianie kierownictwu firmy wyników finansowych oraz tworzenie wraz z menedżerami i księgowymi projektu budżetu całej firmy i poszczególnych departamentów. Dlatego analityk finansowy nie zajmuje się tylko bieżącymi sprawami, ale również prognozowaniem sytuacji na rynku, aby planowane inwestycje przyniosły jak największy zysk. Jest także obecny podczas zawierania transakcji, aby na bieżąco monitorować ich rentowność.

Predyspozycje

Najważniejsza w pracy analityka finansowego jest znajomość zagadnień rachunkowości finansowej i zarządczej, znajomość zasad controllingu, umiejętność wiązania aspektów makro- i mikroekonomicznych, umiejętność przygotowywania analiz, doskonała organizacja pracy. Ważna jest dociekliwość, pasja w pogłębianiu wiedzy z zakresu ekonomii i finansów, bieżąca obserwacja zmian w gospodarce, na giełdzie, śledzenie przepisów prawnych mających zastosowanie w finansach. Konieczna jest znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym, programów pomocnych w finansach i rachunkowości oraz pakietu MS Office. Analityk finansowy powinien być odporny na stres. Zadania, jakie musi wykonać, wymagają skrupulatności, systematyczności, dokładności i sumienności. Konieczna jest umiejętność analitycznego myślenia oraz obsługa specjalistycznego oprogramowania z zakresu zarządzania finansami.

Status społeczny

Analityk finansowy musi być osobą wszechstronną. Zajmowanie się finansami firm to bardzo odpowiedzialne zajęcie. To od niego zależy w dużej mierze kondycja przedsiębiorstwa, płynność finansowa i wypłacalność firmy, wysokość dochodów. Dlatego analityk jest bardzo szanowaną i respektowaną osobą w swoim środowisku pracy.

Jak zostać analitykiem finansowym?

Aby pracować jako analityk finansowy, konieczne jest ukończenie studiów ekonomicznych, matematycznych lub związanych bezpośrednio z finansami (często jest to specjalność do wybrania na innych kierunkach). Jeśli kandydat chce poprawić swój wizerunek na rynku pracy i być bardziej pożądanym pracownikiem, powinien postarać się o certyfikat potwierdzający kwalifikacje pracownika finansowego. Ma do wyboru trzy: ACCA, CFA, CIA.

ACCA (ang. Association of Chartered Certified Accountants) to kwalifikacje w dziedzinie finansów pozwalające na zarządzanie przedsiębiorstwem. Są one potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, wysoko cenionych przez pracodawców, z różnych sektorów gospodarki: przemysłu, bankowości, audytu, doradztwa, a także podatków i prawa.

CFA (ang. Chartered Financial Analyst) to kwalifikacje nadawane przez amerykańskie stowarzyszenie Association for Investment Management & Research (AIMR) i są propagowane jako standardowe kwalifikacje zawodowe osób z sektora usług finansowych. Pracowników z tym tytułem cenią zwłaszcza firmy zajmujące się rynkiem papierów wartościowych, bankowością, finansami przedsiębiorstw, zarządzaniem funduszami i doradztwem inwestycyjnym.

CIA (ang. Certified Internal Auditor) to kwalifikacje nadawane przez Institute of Internal Auditors. Uzyskanie tytułu CIA potwierdza wiedzę i umiejętności z zakresu audytu wewnętrznego.

Certyfikaty te są honorowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Gdzie do pracy?

Analityk finansowy znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza finansów, kontrola obrotów czy prognozowanie finansowe. Analityków poszukują banki, jednostki administracyjne, firmy oferujące produkty czy usługi, działające w obrocie nieruchomościami oraz duże korporacje.

Zarobki

Wynagrodzenie analityka finansowego należy do wysokich, co wynika z jego odpowiedzialnej pracy. Jego wynagrodzenie wynosi od 5000 do 10 000 złotych.

Komentarze (6)

 • AGA

  Obecnnie jestem w tracie robienia kwalifikacji ACCA i zdalam 8 egzaminow w 2,5 roku zostalo mi jeszcze 6 exzaminow i bede kwalifikowana ksiegowa. Czy warto? Prawdziwe poswiecenie, tracenie zycia, spedzanie czasu z ksiazkami niz z rodzina myslac o lepsza przyszlosc i super zarobki. Wydaje mi sie ze dwa razy zastanowilabym sie nad ta decyzja... ale przynajmniej jestem duzo madrzejsza hehe poniewaz wszystkie pytania zawieraja scenariusz wiec trzeba wiedziec jak sie zachowac w kazdej sutuacji I rowniez angielski musi byc na bardzo wysokim poziomie. Malo czasu a odpowiedz zawsze musi byc satysfakcyjna... a '' nie nie wiem, nie umiem''
  11/6/13
 • Irena

  moim zdaniem bardzo ciężka praca, wymagająca świeżego umysłu, skupienia. może nie należy do najciekawszych, ale zarobki przyciągają :)
  3/20/13
 • Piotr

  fajna praca, dobre zarobki ale jednak trzeba mieć dryg do takich spraw i duży talent ;p ja nie wiem czy poradziłbym sobie z takim zadaniem chociaż przedmioty ścisłe lubię i z matematyką większych problemów nie miałem. może kiedyś zacznę studia pod tym kątem..?
  2/7/13
 • obama

  opłacalne są takie zawody bo w końcu w każdej firmie sprawy finansowe są najważniejsze. I każda firma potrzebuje specjalistów w tej dziedzinie więc pracę znaleźć stosunkowo łatwo :) super sprawa, 0 tysięcy miesięcznie to świetna stawka
  12/4/12
 • majka

  zaskoczyły mnie zarobki jakie może otrzymać taki analityk finansowy, 10 tys to nie mało ale jeśli pełni on tak ważną funkcję z firmę to nie ma się co dziwić, ciekawa jestem tylko jak to wygląda w rzeczywistości i ile pracy ma osoba na takim stanowisku
  12/2/12
 • dobek

  chyba firmy prezeruja raczej głownego księgowego niz analityka finansowego? no moze z wyjatkiem typowo finansowych instytucji czy bankow, ale w takich normalnych srednich, mniejszych czy wiekszych przedsiebiorstwach to raczej nie zatrudnia sie analityka finansowego.
  12/2/12