Jakiego zawodu szukasz?

Urzędnik unijny

Praca w administracji Unii Europejskiej to marzenie większości studentów europeistyki i kierunków pokrewnych. Perspektywa atrakcyjnych zarobków, ciekawej i prestiżowej pracy jest bardzo pociągająca.

Urzędnik unijny

Urzędnik unijny posiada wiedzę z zakresu wielu specjalności, od ekonomii, poprzez prawo aż po kwestie społeczne i kulturowe. Pracując w agendach UE w Polsce oraz poza granicami kraju może zajmować się zbieraniem informacji, ich przetwarzaniem, być konsultantem prawa czy finansów, gromadzić bazy danych, organizować dotacje unijne, pomagać w składaniu wniosków.


Predyspozycje do stanowiska

Jeśli marzysz o stanowisku urzędnika unijnego musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak duża jest konkurencja na rynku pracy. Zatrudnienie dostaną tylko najlepsi, ponieważ bardzo ważna jest kadra reprezentująca Polskę. Muszą to być osoby, które obalą powszechne stereotypy, pokażą, że jesteśmy twórczy, zdyscyplinowani, pracowici, nastawieni na multikulturowość.

Ale zadecydowanie najważniejsza jest bardzo dobra znajomość minimum dwóch języków obcych (najbardziej powszechne to angielski, niemiecki i francuski, jednak coraz częściej poszukiwane są osoby znające np. rosyjski) oraz wiedza z prawa, finansów, administracji i gospodarki. Urzędnik unijny powinien charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, znajomością savoir-vivre, rzetelnością, dokładnością i cierpliwością. Praca z ludźmi z innych kręgów kulturowych zmusza do tolerancji i akceptacji ich tradycji.

Urzędnik unijny znajduje się w elicie pracowników administracji państwowej. Jest to bardzo prestiżowa posada. I choć na urzędnikach unijnych spoczywa duża odpowiedzialność, chętnych do tej pracy nie brakuje, a konkurencja jest ogromna.


Jak zostać urzędnikiem unijnym?

Aby zostać urzędnikiem unijnym, konieczne jest ukończenie studiów wyższych.

Dostępnych jest wiele kierunków z tego obszaru: Europeistyka, Administracja europejska, Dyplomacja europejska, Europeistyka i stosunki transgraniczne, European Studies, European Legal. Jednak absolwenci prawa, administracji, informatyki czy ekonomii też są bardzo dobrymi kandydatami na to stanowisko.

Trzeba się ciągle dokształcać, poznawać zmieniające się prawo, być na bieżąco z problemami społeczno-ekonomiczno-prawnymi wielu krajów. Nie można spocząć na laurach w trakcie pracy, ważne jest ciągłe rozwijanie umiejętności językowych, charyzmy a także wiedzy z historii różnych krajów, ponieważ ona pozwoli zrozumieć i opracować najlepsze plany rozwoju czy pomocy.

Najlepiej pracę rozpocząć jak najwcześniej wyjeżdżając na praktyki, biorąc udział w konkursach organizowanych przez UE, korzystając z programów stypendialnych. Rekrutacją na stanowiska w instytucjach unijnych zajmuje się specjalnie powołane Biuro Rekrutacji Personelu UE.

Urzędnik unijny musi wybrać sektor, w którym będzie pracował. Selekcji może dokonać spośród integracji europejskiej, administracji, komunikacji społecznej, polityki rozwoju czy współpracy transgranicznej.


Gdzie do pracy?

Dobrze wykształcony kandydat na urzędnika unijnego znajdzie pracę w administracji i gospodarce własnego kraju oraz oczywiście za granicą, przede wszystkim w Brukseli. Niemal wszystkie stanowiska w instytucjach unijnych, można objąć na podstawie konkursu. Istnieje kategoria stanowisk pomocniczych biurowych, na przykład sekretarki, gdzie nie jest wymagane wykształcenie wyższe. Kandydatki mogą posiadać wykształcenie pomaturalne z zakresu obsługi biurowej. W Polsce potencjalne miejsca pracy są to agendy UE, biura informacyjne, agencje, urzędy lokalne. Urzędnik unijny może także pracować w prywatnych firmach, korporacjach międzynarodowych, bankach.


Zarobki urzędników unijnych

Urzędnicy unijni otrzymują zróżnicowane wynagrodzenia uzależnione od zajmowanych stanowisk. Pracownik niższego szczebla dostanie na początek pensję w wysokości ponad 2,4 tys. euro miesięcznie, plus dodatki za rozłąkę, na zagospodarowanie, na podróże do kraju. Ale już na wyższych szczeblach zaszeregowania pensja może wynosić 16 000 euro miesięcznie.

Na uwagę zasługuje fakt, że w strukturach europejskich pracuje się bez stresu, presji czasu, pośpiechu, komfortowo, a kultura organizacyjna pracy jest bardzo wysoka.

Dodatkowym wabikiem są dopłaty na wychowanie dzieci, środki na utrzymanie mieszkania, darmowy transport pierwszą klasą dwa razy do roku, a także bezpłatne korzystanie z restauracji, fitness czy kawiarni w siedzibie Komisji Europejskiej.Powiązane zawody

Komentarze (2)

ym
Słyszę słowo urzędnik i już mnie to odpycha. Znam człowieka, który był pozytywny, przyjazny, po prostu normalny. Dostał się w sidła takiej pracy, zaczął dobrze zarabiać, zdobywać znajomości i tym samym przestał liczyć się z innymi. Taka praca może zgubić
21.11.2012
21.11.2012
dagmara
chyba jedynym minusem tej pracy jest rozlaka z rodzina, wszystko brzmi dobrze, fajnie, dla singla rewelacja, bo moze nawiazywac znajomosci, koogos poznac, ukladac sobie zycie, ale gdy propozycja przychodzi do kogos, kto ma zone, dzieci, ulozony swiat w Polsce w sensie praca wspolmalzonka, rodzina, znajomi, itd, to juz zmienia sie patzrenie, ale fakt - zgadzam sie - na pewno gra warta swieczki i doswiadczenie niezwykle
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Gdański
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu