Architekt krajobrazu
Architekt krajobrazu to swoisty artysta, który swoją pracą i pomysłowością upiększa świat. Tworzy projekty i programy zagospodarowania terenów zieleni miejskiej, obiektów architektury krajobrazu czy terenów niezurbanizowanych.
Architekt krajobrazu oprócz niezaprzeczalnej pracy artystycznej musi być także bardzo dobrym fachowcem i inżynierem, ponieważ prowadzi prace w laboratoriach, pracowniach, z wykorzystaniem badań z innych dziedzin w tworzeniu krajobrazów.
Tytuł architekta krajobrazu uzyskamy po studiach inżynierskich. Jednak nie jest tak łatwo się na nie dostać, ponieważ w trakcie rekrutacji przeprowadzany jest egzamin z rysunku odręcznego. Architekt krajobrazu znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie zlecane jest projektowanie terenów zielonych: w instytucjach publicznych, prywatnych pracowniach, administracji państwowej, jednostkach, które mają wpływ na kształtowanie przestrzeni. Absolwenci mogą także prowadzić własną działalność.
Predyspozycje kandydata
Najważniejsza jest wyobraźnia. Architekt krajobrazu musi umieć patrzeć przestrzennie i rysować technicznie. Aby odnaleźć się w tym zawodzie, wymagana jest także duża wiedza przyrodnicza oraz zamiłowanie do hodowania roślin. Bez miłości i pasji ta praca będzie nie tylko męcząca, ale także mało efektywna. Potrzebne jest poczucie estetyki, kreatywność oraz sumienność i dokładność w działaniu.
Status społeczny architekta krajobrazu
Architekt krajobrazu to zawód o wysokiej randze. Praca ta łączy ze sobą wiedzę stricte techniczną, a jednocześnie pozwala rozwijać się duszy artystycznej. Obecnie rośnie świadomość tego, jak ważna jest przyroda w życiu oraz strefy zieleni w centrum betonowych pustyń. Dlatego też architekt krajobrazu ma nieograniczone pole do popisu, podczas aranżowania takich przestrzeni, jak kompleksy roślinne, parki, ogrody, tereny wokół firm, powstających osiedli.
Jak zostać architektem krajobrazu?
Tytuł architekta krajobrazu uzyskamy po studiach inżynierskich. Jednak nie jest tak łatwo się na nie dostać, ponieważ w trakcie rekrutacji przeprowadzany jest egzamin z rysunku odręcznego. W trakcie studiowania nabywa się wiedzę z zakresu matematyki, ekologii, biologii, rysunku i rzeźby, historii, konserwacji, prawa, planowania przestrzennego, technik komputerowych i wielu innych. Program studiów jest bardzo zróżnicowany, dlatego są one prestiżowe i wymagają zaangażowania ze strony studenta. Aby zostać architektem krajobrazu potrzebne są także inne umiejętności: znajomość programów CAD, tworzenie kosztorysów, prawo jazdy czy orientacja w zagadnieniach budowlano-architektonicznych.
Na I stopniu studiów nie ma żadnej specjalizacji, wybiera się ją dopiero na II stopniu. Możliwości jest wiele: projektowanie obiektów architektury krajobrazu, parków, ośrodków wypoczynkowych, skwerów, placów, jak również zagospodarowanie terenów miejskich jak i wiejskich.
Gdzie pracuje architekt krajobrazu?
Architekt krajobrazu znajdzie zatrudnienie wszędzie ta, gdzie zlecane jest projektowanie terenów zielonych: w instytucjach publicznych, prywatnych pracowniach, administracji państwowej, jednostkach, które mają wpływ na kształtowanie przestrzeni. Absolwenci mogą także prowadzić własną działalność.
Zarobki w branży
Zarobki są zależne od miejsca pracy oraz doświadczenia. Oscylują pomiędzy 3000 złotych, a 10 000 zł.