Architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu to swoisty artysta, który swoją pracą i pomysłowością upiększa świat. Tworzy projekty i programy zagospodarowania terenów zieleni miejskiej, obiektów architektury krajobrazu czy terenów niezurbanizowanych. Wszystko po to, aby zachować i dbać o różnorodność i piękno otaczającej nas natury. Architekt krajobrazu, oprócz niezaprzeczalnej pracy artystycznej musi być także bardzo dobrym fachowcem i inżynierem, ponieważ prowadzi prace w laboratoriach, pracowniach, z wykorzystaniem badań z innych dziedzin w tworzeniu krajobrazów.

Predyspozycje

Najważniejsza jest wyobraźnia. Architekt krajobrazu musi umieć patrzeć przestrzennie i rysować technicznie. Aby odnaleźć się w tym zawodzie, wymagana jest także duża wiedza przyrodnicza oraz zamiłowanie do hodowania roślin. Bez miłości i pasji ta praca będzie nie tylko męcząca, ale także mało efektywna. Potrzebne jest poczucie estetyki, kreatywność oraz sumienność i dokładność w działaniu.

Status społeczny

Architekt krajobrazu to zawód o wysokiej randze. Praca ta łączy ze sobą wiedzę stricte techniczną, a jednocześnie pozwala rozwijać się duszy artystycznej. Obecnie rośnie świadomość tego, jak ważna jest przyroda w życiu oraz strefy zieleni w centrum betonowych pustyń. Dlatego też architekt krajobrazu ma nieograniczone pole do popisu, podczas aranżowania takich przestrzeni, jak kompleksy roślinne, parki, ogrody, tereny wokół firm, powstających osiedli.

Jak zostać architektem krajobrazu?

Tytuł architekta krajobrazu uzyskamy po studiach inżynierskich. Jednak nie jest tak łatwo się na nie dostać, ponieważ w trakcie rekrutacji przeprowadzany jest egzamin z rysunku odręcznego. W trakcie studiowania nabywa się wiedzę z zakresu matematyki, ekologii, biologii, rysunku i rzeźby, historii, konserwacji, prawa, planowania przestrzennego, technik komputerowych i wielu innych. Program studiów jest bardzo zróżnicowany, dlatego są one prestiżowe i wymagają zaangażowania ze strony studenta. Aby zostać architektem krajobrazu potrzebne są także inne umiejętności: znajomość programów CAD, tworzenie kosztorysów, prawo jazdy czy orientacja w zagadnieniach budowlano-architektonicznych.

Na I stopniu studiów nie ma żadnej specjalizacji, wybiera się ją dopiero na II stopniu. Możliwości jest wiele: projektowanie obiektów architektury krajobrazu, parków, ośrodków wypoczynkowych, skwerów, placów, jak również zagospodarowanie terenów miejskich jak i wiejskich.

Gdzie do pracy?

Architekt krajobrazu znajdzie zatrudnienie wszędzie ta, gdzie zlecane jest projektowanie terenów zielonych: w instytucjach publicznych, prywatnych pracowniach, administracji państwowej, jednostkach, które mają wpływ na kształtowanie przestrzeni. Absolwenci mogą także prowadzić własną działalność.

Zarobki

Zarobki są zależne od miejsca pracy oraz doświadczenia. Oscylują pomiędzy 2000 złotych, a 8000 zł.

Komentarze (14)

 • Andrzej

  W dobie koronawirusa ten zawód praktycznie znikł. To świadczy, że jest to zajęcie na dobre, dostatnie czasy i ładną pogodę, a te właśnie się skończyły. Pracując jako architekt krajobrazu często robisz nadgodziny bo trzeba skończyć projekt. Jeśli realnie zliczysz czas poświęcony na pracę projektową wychodzisz godzinowo tak samo jak Kasjer w Biedronce. Nieprzewidywalność zawodu jest porażająca, odradzam każdemu facetowi, który ma plan kiedyś założyć rodzinę. Moim zdaniem to zajęcie dla arytystycznych dusz o mniejszych umiejętnościach plastycznych niż artyści. Większość osób będących na tych studiach to osoby, które nie dostały się na inne uczelnie i matek, które chcą się dowiedzieć jak zaplanować rabatę przed domem. Nie odradzam osobom, które straciły sens życia i chcą w łątwy sposób zdobyć magistra.
  5/6/20
 • Mgda

  Ten zawód to żart i przykład świetnego nabijania kasy przez uczelnie. Studia drogie i czasochłonne, bez konkretów i przydatnej wiedzy. Pracy po tym nie ma a jak już ktoś znajdzie to kopie dołki i wozi gnój pod rośliny. Zawód lansowany na elitarny a tak naprawdę każdy z was widzi, że ludzie mają w nosie co rośnie obok nich. Uczelnie produkują tylu absolwentów, że w każdym najmniejszym mieście już jest pełno architektów krajobrazu. Mało tego sezonowość, praca na czas i klienci którzy nie szanują pracy twórczej. Myślę, że kierunek dobry jako ciekawostka dla działkowców i pasjonatów ogródków. Studiowałam rok i dziękuję, ale rezygnuję.
  8/20/15
 • architekt krajobrazu

  niestety prawda jest taka, ze ciezko cos znalezc. Studia wymagajace i pochlaniajace duzo czasu, przez co jest mala mozliwosc pracy na studiach a po nich oczekuja przynajmniej 3 letniego doswiadczenia. Same studia ciekawe, ale trzeba na nie poswiecic bardzo duzo czasu. Zajec jest bardzo duzo, az czasem naprawde czlowieka 'trafia' jak slyszy ze inni studiuja po 2-3 dni w tygodniu. Na sggw 5 dni w tygodniu murowane zajec od rana do popoludnia albo i wieczora. z tego co slyszalam to tylko 25-30 proc. ludzi po naszym kierunku pracuje w zawodzie. oprocz tego tak jak wczesniej wspomniano nazywaja nas ogrodnikami, co jest smieszne i nie ma odzwierciedlenia w tym czego sie uczymy - co umiemy. Znajomosc roslin - owszem, ale nie jest to najwazniejsza umiejetnoscia. Na tych studiach nie uczy sie kopania ogrodkow, tylko projektowania przestrzeni, wiec nie rozumiem powiazania miedzy architektem a ogrodnikiem, a niestety w Polsce nadal uwaza sie nas za ogrodnikow. A najgorsze, ze czesto ogrodnik twierdzi, ze rowniez moze byc architektem.
  5/8/14
 • Mgr inż. architekt krajobrazu

  Nie ma pracy w zawodzie. Firmy poszukują przeważnie kogoś do kopania ogródków. Po co inżynier z wyobraźnią? Szkoda. A studia ciekawe, choć dość trudne i drogie (WYDRUKI !!).
  11/25/13
 • arek

  Zgadzam się z poprzednikiem w 100%, ja wybrałem ten kierunek na studiach, dowiedziałem się wielu bardzo przydatnych rzeczy i nabyłem doświadczenia ale niestety koledzy po technikum ogrodniczym i kursie zarabiają tyle co ja...
  8/3/13
 • architekt krajobrazu

  Ten zawód to w Polsce inaczej po prostu "ogrodnik". Nie trzeba studiów, w dodatku mgr inż. by komuś robić ogródek. Wystarczy kurs czy jakiś poradnik. Studia bardzo ciekawe acz zupełnie nie przystające do potrzeb rzeczywistości. By PROJEKTOWAĆ nie tylko rysować koncepcje, tematy dla architektów krajobrazu potrzeba uprawnienia budowlane a tych ten zwód nie ma i mieć nie będzie. Tak że te tematy zabierają nam architekci budowlani. Oczywiście za granica architektura krajobrazu to zupełnie inna bajka. Architektura krajobrazu w PL to tylko marketing wyższych szkół. Tu się już nic nie zmieni. Co miało to się zmieniło.
  4/5/13
 • Tobiasz

  Słyszałem, że bez znajomości nic w tym zawodzie się nie zdziała. Można kończyć studia, uczyć się długo a jak się nie ma ustawionej pracy, pozycji to na nic starania. Ale może się mylę
  3/20/13
 • maniek

  ja tez zastanawiałam się nad tym kierunkiem studiów tym bardziej, że jest to bardzo dochodowy zawód; z tego co mi wiadomo za zaprojektowanie i wykonanie ogrodu można zgarnąć nawet kilkanaście tysięcy...
  1/2/13
 • she wolf

  Ludzie lubią wygodę. Zamiast samemu pomyśleć nad wyglądem ogrodu, wolą zapłacić duże pieniądze i mieć gotowy projekt :) tym bardziej, że architekci krajobrazu to naprawdę ludzie pomysłowi i z pasją. Dlatego taka praca jest bardzo opłacalna. Gdybym znów mogła wybierać swoją drogę zawodową, kto wie czy nie poszłabym właśnie w kierunku architektury krajobrazu :)
  11/3/12
 • she wolf

  Ludzie lubią wygodę. Zamiast samemu pomyśleć nad wyglądem ogrodu, wolą zapłacić duże pieniądze i mieć gotowy projekt :) tym bardziej, że architekci krajobrazu to naprawdę ludzie pomysłowi i z pasją. Dlatego taka praca jest bardzo opłacalna. Gdybym znów mogła wybierać swoją drogę zawodową, kto wie czy nie poszłabym właśnie w kierunku architektury krajobrazu :)
  11/3/12
 • norbi

  szczególnie, że w dzisiejszych czasach ludzie są w stanie zapłacić dużo za piękny ogród, po za tym architekt dostaje też zlecenia zaprojektowania terenów zieleni, placów zabaw itp
  11/3/12
 • madzia

  zawsze chciałam zostać architektem krajobrazu, fantastyczna praca jeśli lubi się to co się robi, wystarczy znajomość pewnych zasad i odrobina dobrego wyczucia i smaku i biznes się kręci
  11/3/12
 • ja

  Po pierwsze - zarobki! Mnie w 100% by satysfakcjonowały :D po drugie sama praca ciekawa. Nie mniej jednak trzeba wykazać się dużą wyobraźnią i pomysłowością :) jestem zdecydowanie na tak :)
  10/29/12
 • prehusband

  Moja narzeczona jest rok po studiach architektury krajobrazu i nie narzekamy. Ja wybrałem bardziej ścisły kierunek, niemniej ona kocha to co robi, a do tego zarabia godziwe pieniądze. Do tego wszystkiego widzę, jak się realizuje i cieszy każdą zaaranżowaną przestrzenią, która sprawia radość klientom - bardzo zadowolonym klientom
  10/27/12