Chemik
Chemik przede wszystkim zajmuje się badaniem otaczającego nas świata organicznego oraz nieorganicznego, w tym samego człowieka. Celem jego działań jest poznanie nowych substancji, rozwinięcie wiedzy na temat już znanych. Dzięki chemikom świat poznaje istniejące pierwiastki, związki chemiczne oraz ich zastosowanie (głównie w przemyśle). Aby móc wykorzystać dane substancje, przy dzisiejszym stopniu rozwoju nauki i technologii, konieczne jest nie tylko odkrywanie coraz to nowszych związków, ale badanie tego, na ile można łączyć, mieszać, rozłączać ich cechy fizyczne czy chemiczne, aby znalazły zastosowanie w produkcji.
Chemik musi być zafascynowany swoją pracą. Głównie przeprowadza badania w laboratorium, więc można by pomyśleć, że jest to bardzo żmudne i monotonne, jednak dla osoby z pasją, każde następne badanie będzie swego rodzaju wyzwaniem, dzięki któremu może odkryć jako pierwszy pewne substancje, związki czy właściwości.
Chemik powinien mieć dobry wzrok, słuch oraz być precyzyjny. Przy odmierzaniu składników często odrobina może mieć kolosalne znaczenie. Chemik musi być cały czas skupiony, nie może poddawać się rutynie, konieczna jest także podzielność uwagi oraz skrupulatność.
Przy pracy konieczna jest także znajomość zaawansowanych i specjalistycznych maszyn, czy programów komputerowych.
Status społeczny chemika
Cały otaczający nas świat składa się ze związków chemicznych. Bez ich poznania nie moglibyśmy poznać innych procesów, nie wiedzielibyśmy, czemu pojawiają się anomalie, a tym bardziej jak im się przeciwstawiać. Także dzięki pracy chemików inni naukowcy mogli wynaleźć leki, kosmetyki, zdrowszą żywność czy technologie.
Jak zostać chemikiem?
Studia chemiczne znajdują się w ofercie większości uniwersytetów i uczelni technicznych. Niezwykle bogata oferta kierunków i specjalności pozwala na zdobycie wykształcenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami i planami zawodowymi. Zależnie od wybranej uczelni czy kierunku, absolwenci mogą uzyskać tytuł licencjata, inżyniera lub magistra.
Jeśli myślicie o pracy chemika, zapewne zainteresują Was m.in. takie kierunki jak: Chemia, Chemia medyczna, Chemia kosmetyczna, Chemia żywności, Chemia budowlana, Biochemia, Chemia kryminalistyczna, Chemia materiałów i nanotechnologia, Technologia chemiczna, Inżynieria chemiczna i procesowa, Analityka chemiczna, Biznes chemiczny
Gdzie pracuje chemik?
Chemicy pracują przykładowo w:
- laboratoriach analitycznych
- laboratoriach kontrolnych
- firmach kosmetycznych, farmaceutycznych
- przemyśle chemicznym, spożywczym, włókienniczym
- instytucjach związanych z ochroną środowiska
- policji czy kryminalistyce (po ukończeniu specjalnych kursów)
- instytutach naukowo-badawczych
- szkolnictwie
- jednostkach administracji związanych z ochroną środowiska
- fabrykach kosmetyków, produktów chemii gospodarstwa domowego
- firmach doradczych
- biurach projektowych i biurach rozwojowo-badawczych koncernów chemicznych.
Zarobki chemików
Zarobki chemika uzależnione są od jego miejsca pracy i poziomu zaawansowania badań. Średnio w Polsce wynagrodzenie wynosi około 2400 zł, jednak wzrasta ono wraz z doświadczeniem, zaawansowaniem badań, czy po prostu miejscem zatrudnienia (firmy prywatne zazwyczaj proponują dużo wyższe stawki).
Podejrzyjcie warsztat pracy chemika w laboratorium: