Credit Analyst - analityk kredytowy

Stanowisko najczęściej spotykane jest w instytucjach finansowych: bankach, firmach z branży ubezpieczeniowej, dużych korporacjach, w których rozbudowane są działy finansowe. Praca analityka kredytowego polega na ocenianiu zdolności i wiarygodności kredytowej różnorodnych podmiotów. Wiek osób na tym stanowisku to przeciętnie ok. 25-35 lat. Pracownik taki podlega zwyczajowo dyrektorowi finansowemu.

Zakres obowiązków
Do zadań analityka kredytowego należy ocena ryzyka kredytowego firmy czy grupy firm z danej branży, przygotowywanie analiz branżowych i wniosków kredytowych, przygotowywanie dokumentacji kredytowej, analiza zdolności kredytowej, analiza przedmiotu kredytowania, współpraca z doradcami kredytowymi.

Oczekiwane kompetencje
Na stanowisku tym wymagane jest wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym lub pokrewnym, minimum roczne doświadczenie w analizie kredytów lub jako doradca kredytowy, wiedza dotycząca instrumentów finansowych, umiejętność przeprowadzania analizy finansowej, doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji kredytowej, umiejętność identyfikacji ryzyka, bardzo dobra znajomość finansów przedsiębiorstw, bardzo dobra znajomość języka angielskiego, biegłość w posługiwaniu się programami Microsoft Office (zwłaszcza Excel i Access), zdolność do analitycznej oceny sytuacji.

Osoba zainteresowana tego typu karierą zawodową może zaczynać od najniższych stanowisk, np. asystenckich (asystent działu ds. kredytów/ ryzyka kredytowego), aby po jakimś czasie stać się specjalistą ds. kredytów. (specjalista bankowy, doradca kredytowy, analityk finansowy). To stwarza możliwości do objęcia stanowiska analityka kredytowego.

Wynagrodzenie
Płace analityków kredytowych oscylują w granicach 2,5 - 4 tys. zł miesięcznie.

Komentarze (7)

 • żenada

  Myślałem, że tacy ludzie zarabiają więcej. Bo przecież trzeba mieć ogromną wiedzę i skończyć jakieś trudne studia, żeby oceniać zdolność kredytową. Liczyłem na lepsze wynagrodzenie...
  11/3/12
 • zainteresowany

  jakie studia należałoby skończyć i co później robić w tym kierunku, żeby zostać analitykiem kredytowym??
  11/3/12
 • wobo

  Ja to cenię takich ludzi za grzebanie się w tym całym syfie papierkowej roboty. Dla mnie każda faktura to katorga, a tutaj takie analizy. Generalnie nie dziwię się, że po tylu godzinach pracy z nosem w umowach ludzie na tym stanowisku są oschli.
  10/27/12
 • kapitałka

  Miałam okazje byc u takiej osoby. Wrażenie niesamowite - niesamowicie złe. Osoba bardzo oschła. Znudzona swoją pracą i widać, że już nie chciało jej się z nami rozmawiać. Razem z moim mężem staraliśmy się akurat o kredyt. Jednak zdania już nie zmienie na temat tego zawodu. Ile zarabiają nie wiem, ale po minie tej kobiety wnisokuję, że nie za duzo.
  5/14/12
 • Olimpia

  Kaska niezła? nie jest aż tak dobra jak niektórym się wydaje i powinna być większa. Każdemu się wydaje, że to co on robi jest mało płatne a inni maja lepiej:) Nie w tym przypadku. Nie dość, że to jest robota papierkowa i mnóstwo obliczeń i innych podobnych spraw. To dochodzi też stres. Wykształcenie ekonomiczne najlepiej a no i trzeba matme lubić. Doświadczenie ważne jest im większe tym większe siano.
  4/20/12
 • dorisa

  wazne, ze kaska jest niezla, a jak ktos jeszcze ma glowe i wie jak zarzadzac wlasnymi fonansami, to sama korzysc.
  3/29/12
 • Fazi

  Cyferki, cyferki i jeszcze raz cyferki...
  1/5/12