Credit Analyst - analityk kredytowy
Stanowisko to najczęściej spotykane jest w instytucjach finansowych: bankach, firmach z branży ubezpieczeniowej, dużych korporacjach, w których rozbudowane są działy finansowe. Praca analityka kredytowego polega na ocenianiu zdolności i wiarygodności kredytowej różnorodnych podmiotów. Wiek osób na tym stanowisku to przeciętnie ok. 25-35 lat. Pracownik taki podlega zwyczajowo dyrektorowi finansowemu.
Do zadań analityka kredytowego należy ocena ryzyka kredytowego firmy czy grupy firm z danej branży, przygotowywanie analiz branżowych i wniosków kredytowych, przygotowywanie dokumentacji kredytowej, analiza zdolności kredytowej, analiza przedmiotu kredytowania, współpraca z doradcami kredytowymi.
Oczekiwane kompetencje
Na stanowisku tym wymagane jest wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym lub pokrewnym, minimum roczne doświadczenie w analizie kredytów lub jako doradca kredytowy.
Niezbędna będzie wiedza dotycząca instrumentów finansowych, umiejętność przeprowadzania analizy finansowej, doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji kredytowej, umiejętność identyfikacji ryzyka, bardzo dobra znajomość finansów przedsiębiorstw, bardzo dobra znajomość języka angielskiego, biegłość w posługiwaniu się programami Microsoft Office (zwłaszcza Excel i Access), zdolność do analitycznej oceny sytuacji.
Osoba zainteresowana tego typu karierą zawodową może zaczynać od najniższych stanowisk, np. asystenckich (asystent działu ds. kredytów/ ryzyka kredytowego), aby po jakimś czasie stać się specjalistą ds. kredytów. (specjalista bankowy, doradca kredytowy, analityk finansowy). To stwarza możliwości do objęcia stanowiska analityka kredytowego.
Myśląc o pracy w tej zawodzie rozważcie studia na kierunkach ekonomicznych, specjalnościach bankowych, finansowych, związanych z oceną ryzyka. Realizują je przede wszystkim uczelnie lub wydziały ekonomiczne, a także wiele niepublicznych szkół o profilu biznesowym.
Wynagrodzenie analityka kredytowego
Płace analityków kredytowych oscylują w granicach 2,5 - 4 tys. zł miesięcznie.
Więcej o pracy analityka kredytowego opowiada specjalistka w tej dziedzinie Anna Małek: