Detektyw

Stereotypowy obraz detektywa kojarzy nam się z postacią Sherloka Holmesa w długim prochowcu, kapeluszu, z fajką w ustach. I choć wszyscy kochamy bohatera powieści Artura Conan Doyle’a, to współczesny detektyw zdecydowanie różni się od tego wizerunku. Współcześnie detektyw to agent policyjny, funkcjonariusz organów śledczych lub pracownik prywatnego biura śledczego, wykonujący w sposób dyskretny swoje zadania, polegające na zbieraniu informacji, ściganiu podejrzanych i zapobieganiu przestępstwom.

Czym zajmuje się detektyw?
Wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi praca detektywa polega nie tylko na rozwiązywaniu problemów małżeńskich, śledzeniu niewiernych mężów, czy żon. Praca ta, to przede wszystkim zbieranie informacji z różnych dziedzin o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Do zadań detektywa należy m. in.: zbieranie informacji o sprawach cywilnych (np. majątkowych, rozwodowych, spadkowych), dotyczących zdolności płatniczej, wiarygodności, bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji, ujawniania wiadomości stanowiących tajemnie handlową, sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym, poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się, w tym ucieczki z domu dzieci i młodzieży, poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych, ustalenie okoliczności przestępstw, w które policja niechętnie się angażuje, wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy.

Tajniki zawodu
Część dużych przedsiębiorstw zatrudnia na stałe detektywa lub biuro detektywistyczne, by tropić kradzieże wewnątrz firmy i im zapobiegać. Rola detektywa polega wtedy na zapoznaniu się ze specyfiką danej firmy i wcielenie się w potencjalnego nieuczciwego pracownika. Wnioski wyciągnięte z jego pracy przekłada się na zmiany organizacyjne związane np. z dostępem do pomieszczeń, czy procedurami w firmie (np. obiegu dokumentów, pieniędzy, danych klientów, towaru). Detektyw w firmie może okazać się również pomocny do sprawdzenia kandydata na pracownika. W tym celu zbiera informacje o jego życiu pozazawodowym, przeprowadza z nim rozmowę, w której sprawdza np. czy przyjmowany pracownik byłby skłonny do współpracy z konkurencyjną firmą, czy byłby skłonny ujawnić tajemnice, z którymi zapoznał się w poprzednim przedsiębiorstwie.

Kobieta detektyw
Z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w tym zawodzie. Jeżeli kobiety decydują się na tę profesję, to robią to z ogromną pasją i są bardzo dobrymi śledczymi. Już same atuty płci przemawiają na korzyść kobiet, ponieważ są one zazwyczaj bardziej spostrzegawcze od mężczyzn i posiadają większą podzielność uwagi. Poza tym sam fakt, że jest to profesja zdecydowanie męska, daje kobietom przewagę. Zwykle nikt nie podejrzewa płci pięknej o zajmowanie się detektywistyką, a dyskrecja w tym zawodzie jest na wagę złota. Kobiecie w wielu sytuacjach zdecydowanie łatwiej jest uzyskać informacje niż mężczyźnie, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie informacji od przedstawiciela płci męskiej. Najważniejsze to dobrze poznać osobę, od której trzeba wyciągnąć informacje, potem się z nią zaprzyjaźnić i dużo rozmawiać. Kobieta detektyw posługując się różnymi technikami, łatwo potrafi sprowokować, by figurant z pasją opowiedział jej np. o strategii marketingowej swojej firmy, co pozwoli jej łatwo dokonać wywiadu gospodarczego.

Kompetencje detektywa
Profesja detektywa łączy w sobie umiejętności z wielu różnych dziedzin. W zawodzie tym ważna jest zdolność logicznego myślenia, brak podatności na emocje, umiejętność pracy w stresie, opanowanie, analizowanie, przewidywanie, stawianie hipotez, a także sprawność fizyczna i wiedza z zakresu prawa oraz technik dochodzeniowych. Osoba wybierająca taki zawód powinna być bardzo wszechstronna i nastawiona na ciągłe dokształcanie się. Zjawisko postępu technicznego wymusza posiadanie kompetencji obsługi wielu specjalistycznych urządzeń: lokalizatory pojazdów GPS, mikrofony kierunkowe, ukryte miniaturowe kamery, itd. Znajomość topografii miasta, w którym pracuje detektyw, będzie niewątpliwym ułatwieniem w realizacji zleceń. Zmieniające się przepisy prawne powinny być nieustannie monitorowane przez detektywa, ponieważ jego nieznajomość może przyczynić się do utraty licencji.

Jak zostać detektywem?
Ścieżka edukacyjna w przypadku tej profesji nie jest oczywista. Najłatwiej i najszybciej zostać detektywem, wybierając naukę w jednej z wielu szkół policealnych. Można wtedy zostać najpierw pracownikiem ochrony, któremu jednak daleko do licencji detektywa. Dużo bardziej przydają się studia z zakresu administracji publicznej z odpowiednią specjalnością, ponieważ gwarantują stosowną wiedzę prawną na temat procedur administracyjnych oraz dobre wyszkolenie fizyczne.
Specjalności tego typu nie ma w Polsce wiele, ale prowadzi je kilkanaście szkół niepublicznych. Absolwenci niektórych z nich znajdą pracę w administracji państwowej, policji, wojsku, obronie cywilnej czy w samorządzie lokalnym, a część nastawia się na wykształcenie samodzielnych detektywów i specjalistów od ochrony oraz od zarządzania bezpieczeństwem.
Na większości uczelni program zakłada wykształcenie absolwenta posiadającego wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, zagadnień szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz działalności administracyjnej, gospodarczej i handlowej, w tym również fizycznej ochrony osób, obiektów i mienia. Niezależnie od zajęć teoretycznych, sporą wagę przykłada się do sprawności fizycznej studentów. Znajomość sportów walki, umiejętność samoobrony i stosowania technik interwencyjnych to ważny element wykształcenia. Każdy ze studentów musi też umieć skutecznie używać broni palnej.
W ramach przedmiotów teoretycznych naucza się przedmiotów ogólnych, jak prawo konstytucyjne, prawo i postępowanie karne, prawo administracyjne, psychologia, etyka zawodowa, ekonomia czy języki obce. Do programu obowiązkowego zalicza się też przedmioty specjalistyczne, jak prawo gospodarcze i ochrona obrotu gospodarczego, taktyka i technika operacyjna, wywiad i kontrwywiad gospodarczy, techniczne systemy zabezpieczające, kryminalistyka (w tym badanie dokumentów, pisma, pieniędzy, śladów z wykorzystaniem chemii, traseologicznie, mechanoskopijnie, daktyloskopijnie, biologicznie, badanie broni i amunicji, fonoskopia) oraz zajęcia z zakresu sprawności fizycznej i technicznej. Do tych ostatnich dodaje się zwykle ratownictwo medyczne i wodne, wspinaczkę, pirotechnikę i oczywiście strzelanie.
Detektyw musi być osobą nieposzlakowaną, posiadającą pełnię praw publicznych, szanowaną, niezaangażowaną politycznie. Tylko wtedy, gdy będą spełnione te warunki, minister udzieli zgody na prowadzenie działalności detektywistycznej.

Gdzie do pracy?
Możliwości znalezienia pracy jest wiele. Kandydaci mogą ubiegać się o w policji, w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, urzędach skarbowych, agencjach celnych oraz w poważnych firmach detektywistycznych. Każda z uczelni zapewnia przyszłym absolwentom składanie w komendach wojewódzkich policji egzaminów wymaganych do uzyskania licencji ochroniarza, a także do prowadzenia firm detektywistycznych i własnych agencji.
Oczywiście, żeby zacząć pracę na własny rachunek, czyli jako detektyw, trzeba spełnić warunki dodatkowe i posiadać licencję detektywa. Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych, takiej licencji udziela minister spraw wewnętrznych. Tylko taka osoba ma prawo do używania tytułu zawodowego detektywa. Dzięki temu może ona zbierać informacje, używać środków przymusu bezpośredniego w celu ujęcia osoby poszukiwanej w związku z popełnieniem przestępstwa, może też posiadać broń palną do ochrony osobistej.

Zarobki
W przypadku detektywów prowadzących własną działalność, trudno oszacować przychody. Zależą one przede wszystkim od ilości zleceń, które zostaną zrealizowane. W przypadku pracowników agencji ochrony zarobki są na poziomie od 2 tys. do 4 tys. zł.

Komentarze (20)

 • Niezdecydowana

  Chciała bym zostać detektywem, szczególnie takim do spraw kryminalnych i przestępstw. Jednak brak szkół publicznych na terenie Polski trochę to komplikuje, ponieważ nie mam zdolności językowych, a rodzicom raczej nie będzie się chciało płacić.
  2/4/19
 • Lena

  Nie wierzyłam nigdy, że detektyw może naprawde pomóc, aż nie potrzebowałam dowodów do sprawy rozwodowej, pan z http://detektyw-sektor.pl/ mi je zapewnił i przy tym nie był jakiś bardzo drogi.
  9/21/15
 • malwina

  zgadzam się z karoliną!! moja babcia też wspaniale odnalazłaby się w roli detektywa :D + znałabym wszystkie nowe ploteczki z osiedla :D przyjemne z pożytecznym :P
  2/1/13
 • karolina

  gdyby mojej babci płacili za śledzenie i zbieranie informacji o ludziach to wnuczką lepiej by się żyło :) bo ona ciągle siedzi w oknie i wszystko wie... ;) więc wniosek jest jeden: każdy jest inny, a każdy zawód jest dla kogoś innego :)
  12/3/12
 • Sylwia

  Jak dla mnie to dziwny zawód. Śledzenie ludzi, zbieranie o nich informacji jest bez sensu. Do tego kasa z tego żadna. Nie podoba mi się praca detektywa
  11/5/12
 • ....

  tylko dlaczego zawód detektywa jest kojarzony z panem Rutkowskim i śmieszna postacią malanowskiego z Polsatu?? ta praca wcale nie jest taka łatwa i przyjemna a do tego przynosząca sławę po doprowadzeniu śledztwa do końca...
  11/3/12
 • stoptalking

  No proszę was, co to za zawód w ogóle.. Rutkowski to jakaś medialna pomyłka i celebryta.. szkoda słów.
  10/27/12
 • Mosik

  Rutkowski to lans w mediach. Widać go coraz częściej i tak się lansuje na oczach widzów. Potem ma tyle siana. Tutaj wystąpi w tym programie to w tamtym i siano same leci do portfela. Nidługo dojdzie do tego, że przestanie być detektywem a bedzie istniał w telewizji
  5/3/12
 • rutkowsky?

  detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
  4/30/12
 • rutkowsky?

  detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
  4/30/12
 • rutkowsky?

  detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
  4/30/12
 • Eti

  W policji całkiem ciekawa ścieżka kariery. A praca dość ciekawa i zaskakująca.Nie ma takich samych spraw, każda jest inna. Praca jest fajna, przeważnie w biurze lub w terenie. Pracujemy z ludźmi. Nie jest łatwo, często jest tak, że z pracą wracamy do domu. Myślimy jak dany problem rozwiązać. To jest najgorsze w takiej pracy. Nie da się tak po prostu od niej odciąć - jest to bardzo trudne
  4/30/12
 • Mii

  Zarobki średnie, każdy myśli, że detektyw to śpi na kasie a tak nie jest. Mój brachol ma kumpla to on ledwo wiąże koniec z końcem. 2 tys może ma na łape ale głowy nie dam. Jak macie swoja agencje detektywistyczna to może coś tam wiecej wam wpadnie.
  4/19/12
 • Jez

  Daleko takim serialom detektywistycznym do realiów. Nie jest tak pięknie jak by się mogło wydawać. Patrzcie na Rutkowskiego. Macie przykład, że nie jest to taka łatwa sprawa. Nie myślcie, że detektyw to tylko biega z bronią, bo także zajmuje się takimi sprawami jak wykrywania sprawców kradzieży czy włamań w miejscu pracy lub w celu zbierania informacji dotyczących ujawniania tajemnicy handlowej. Zarobki są większe przy własnej dg- chyba jak wszedzie
  4/16/12
 • monk

  lubię oglądać seriale detektywistyczne i podziwiam ludzi ze zmysłem detektywistycznym :)
  1/21/12
 • Opole

  nie m to jak prywaty detektyw. Oni to dopiero siana muszą mieć full pełna kieszeń kapusty
  1/5/12
 • Opti

  Chyba tylko ci co tworzą systemy bezpieczeństwa mają konkretną kasę... lub ochraniają sławy
  1/5/12
 • Domis

  Jestem w szoku bo z tego co tutaj czytam to z kasa nie jest tak super jak mogłabym sobie wyobrażac
  1/3/12
 • hannax

  A jak z kasa???????
  1/2/12
 • Reżi

  Ciekawa praca na bank. jednak chyba dość niebezpieczna nie sądzicie?
  12/29/11