Jakiego zawodu szukasz?

Detektyw

Stereotypowy obraz detektywa kojarzy nam się z postacią Sherloka Holmesa w długim prochowcu, kapeluszu, z fajką w ustach. I choć wszyscy kochamy bohatera powieści Artura Conan Doyle’a, to współczesny detektyw zdecydowanie różni się od tego wizerunku. Obecnie detektyw to agent policyjny, funkcjonariusz organów śledczych lub pracownik prywatnego biura śledczego, wykonujący w sposób dyskretny swoje zadania, polegające na zbieraniu informacji, ściganiu podejrzanych i zapobieganiu przestępstwom.

Detektyw

Wbrew powszechnie przyjętemu stereotypowi praca detektywa polega nie tylko na rozwiązywaniu problemów małżeńskich, śledzeniu niewiernych mężów, czy żon.

Praca ta, to przede wszystkim zbieranie informacji z różnych dziedzin o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Do zadań detektywa należy m. in.: zbieranie informacji o sprawach cywilnych (np. majątkowych, rozwodowych, spadkowych), dotyczących zdolności płatniczej, wiarygodności, bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji, ujawniania wiadomości stanowiących tajemnie handlową, sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym, poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się, w tym ucieczki z domu dzieci i młodzieży, poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych, ustalenie okoliczności przestępstw, w które policja niechętnie się angażuje, wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy.

Tajniki zawodu detektywa

Część dużych przedsiębiorstw zatrudnia na stałe detektywa lub biuro detektywistyczne, by tropić kradzieże wewnątrz firmy i im zapobiegać. Rola detektywa polega wtedy na zapoznaniu się ze specyfiką danej firmy i wcielenie się w potencjalnego nieuczciwego pracownika. Wnioski wyciągnięte z jego pracy przekłada się na zmiany organizacyjne związane np. z dostępem do pomieszczeń, czy procedurami w firmie (np. obiegiem dokumentów, pieniędzy, danych klientów, towaru).

Detektyw w firmie może okazać się również pomocny do sprawdzenia kandydata na pracownika. W tym celu zbiera informacje o jego życiu pozazawodowym, przeprowadza z nim rozmowę, w której sprawdza np. czy przyjmowany pracownik byłby skłonny do współpracy z konkurencyjną firmą, czy byłby skłonny ujawnić tajemnice, z którymi zapoznał się w poprzednim przedsiębiorstwie.

Kobieta detektyw

Z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w tym zawodzie. Jeżeli kobiety decydują się na tę profesję, to robią to z ogromną pasją i są bardzo dobrymi śledczymi. Już same atuty płci przemawiają na korzyść kobiet, ponieważ są one zazwyczaj bardziej spostrzegawcze od mężczyzn i posiadają większą podzielność uwagi. Poza tym sam fakt, że jest to profesja zdecydowanie męska, daje kobietom przewagę. Zwykle nikt nie podejrzewa płci pięknej o zajmowanie się detektywistyką, a dyskrecja w tym zawodzie jest na wagę złota.

Kobiecie w wielu sytuacjach zdecydowanie łatwiej jest uzyskać informacje niż mężczyźnie, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie informacji od przedstawiciela płci męskiej. Najważniejsze to dobrze poznać osobę, od której trzeba wyciągnąć informacje, potem się z nią zaprzyjaźnić i dużo rozmawiać. Kobieta detektyw posługując się różnymi technikami, łatwo potrafi sprowokować, by figurant z pasją opowiedział jej np. o strategii marketingowej swojej firmy, co pozwoli jej łatwo dokonać wywiadu gospodarczego.

Kompetencje detektywa

Profesja detektywa łączy w sobie umiejętności z wielu różnych dziedzin. W zawodzie tym ważna jest zdolność logicznego myślenia, brak podatności na emocje, umiejętność pracy w stresie, opanowanie, analizowanie, przewidywanie, stawianie hipotez, a także sprawność fizyczna i wiedza z zakresu prawa oraz technik dochodzeniowych. Osoba wybierająca taki zawód powinna być bardzo wszechstronna i nastawiona na ciągłe dokształcanie się.

Zjawisko postępu technicznego wymusza posiadanie kompetencji obsługi wielu specjalistycznych urządzeń: lokalizatory pojazdów GPS, mikrofony kierunkowe, ukryte miniaturowe kamery, itd. Znajomość topografii miasta, w którym pracuje detektyw, będzie niewątpliwym ułatwieniem w realizacji zleceń. Zmieniające się przepisy prawne powinny być nieustannie monitorowane przez detektywa, ponieważ jego nieznajomość może przyczynić się do utraty licencji.

Jak zostać detektywem?

Ścieżka edukacyjna w przypadku tej profesji nie jest oczywista. Najłatwiej i najszybciej zostać detektywem, wybierając naukę w jednej z wielu szkół policealnych. Można wtedy zostać najpierw pracownikiem ochrony, któremu jednak daleko do licencji detektywa. Dużo bardziej przydają się studia z zakresu administracji publicznej z odpowiednią specjalnością, ponieważ gwarantują stosowną wiedzę prawną na temat procedur administracyjnych oraz dobre wyszkolenie fizyczne.

Obecnie w ofercie szkół wyższych znajdują się kierunki i specjalności przygotowujące do pracy detektywa lub będące dobrą bazą do zdobycia odpowiednich uprawnień. Wymieńmy choćby Kryminalistykę, Analitykę kryminalistyczną, Nowoczesne technologie w kryminalistyce, Psychokryminalistyka.

O licencję detektywa ubiegać się można w komendzie stołecznej lub wojewódzkiej policji.

Wybrane wymagania, jakie musi spełnić kandydat na detektywa:

  • posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub przysługuje jej, na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej, prawo do podjęcia zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ukończone 21 lat
  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe
  • pełna zdolność do czynności prawnych
  • niekaralność
  • posiadanie dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia w zakresie zagadnień ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych.

Gdzie do pracy?

Możliwości znalezienia pracy jest wiele. Kandydaci mogą ubiegać się o w policji, w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, urzędach skarbowych, agencjach celnych oraz w poważnych firmach detektywistycznych. Każda z uczelni zapewnia przyszłym absolwentom składanie w komendach wojewódzkich policji egzaminów wymaganych do uzyskania licencji ochroniarza, a także do prowadzenia firm detektywistycznych i własnych agencji.

Oczywiście, żeby zacząć pracę na własny rachunek, czyli jako detektyw, trzeba spełnić warunki dodatkowe i posiadać licencję detektywa.

Zarobki detektywów

W przypadku detektywów prowadzących własną działalność, trudno oszacować przychody. Zależą one przede wszystkim od liczby zleceń, które zostaną zrealizowane. Stawka godzinowa waha się od 90 do 250 zł. Realizacja dużych zleceń to zarobek od kilku do kilkunastu tysięcy, aczkolwiek w takiej sytuacji często zaangażowanych jest kilka grup agentów, a zatem kwota rozkłada się na więcej osób.

O swojej pracy, tym czym się zajmuje, jakie wykorzystuje narzędzia oraz zarobkach opowiada detektyw Marcin Popowski:


Powiązane zawody

Komentarze (19)

Niezdecydowana
Chciała bym zostać detektywem, szczególnie takim do spraw kryminalnych i przestępstw. Jednak brak szkół publicznych na terenie Polski trochę to komplikuje, ponieważ nie mam zdolności językowych, a rodzicom raczej nie będzie się chciało płacić.
04.02.2019
01.02.2013
malwina
zgadzam się z karoliną!! moja babcia też wspaniale odnalazłaby się w roli detektywa :D + znałabym wszystkie nowe ploteczki z osiedla :D przyjemne z pożytecznym :P
karolina
gdyby mojej babci płacili za śledzenie i zbieranie informacji o ludziach to wnuczką lepiej by się żyło :) bo ona ciągle siedzi w oknie i wszystko wie... ;) więc wniosek jest jeden: każdy jest inny, a każdy zawód jest dla kogoś innego :)
03.12.2012
05.11.2012
Sylwia
Jak dla mnie to dziwny zawód. Śledzenie ludzi, zbieranie o nich informacji jest bez sensu. Do tego kasa z tego żadna. Nie podoba mi się praca detektywa
....
tylko dlaczego zawód detektywa jest kojarzony z panem Rutkowskim i śmieszna postacią malanowskiego z Polsatu?? ta praca wcale nie jest taka łatwa i przyjemna a do tego przynosząca sławę po doprowadzeniu śledztwa do końca...
03.11.2012
27.10.2012
stoptalking
No proszę was, co to za zawód w ogóle.. Rutkowski to jakaś medialna pomyłka i celebryta.. szkoda słów.
Mosik
Rutkowski to lans w mediach. Widać go coraz częściej i tak się lansuje na oczach widzów. Potem ma tyle siana. Tutaj wystąpi w tym programie to w tamtym i siano same leci do portfela. Nidługo dojdzie do tego, że przestanie być detektywem a bedzie istniał w telewizji
03.05.2012
30.04.2012
rutkowsky?
detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
rutkowsky?
detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
30.04.2012
30.04.2012
rutkowsky?
detektyw Rutkowski jest dobrym przykładem, jak można na tym zawodzie wypłynąć i zbić fortunę. Abstrahując i nie ironizując już, praca niezmiernie ciekawa, zapewniająca przeżycie, ale jak mam do wyboru inne zajęcie, to wybieram inne. Chociaż ostatnio poznałem jedną Panią, co zarabia 7tyś przeciętnie na rękę
Eti
W policji całkiem ciekawa ścieżka kariery. A praca dość ciekawa i zaskakująca.Nie ma takich samych spraw, każda jest inna. Praca jest fajna, przeważnie w biurze lub w terenie. Pracujemy z ludźmi. Nie jest łatwo, często jest tak, że z pracą wracamy do domu. Myślimy jak dany problem rozwiązać. To jest najgorsze w takiej pracy. Nie da się tak po prostu od niej odciąć - jest to bardzo trudne
30.04.2012
19.04.2012
Mii
Zarobki średnie, każdy myśli, że detektyw to śpi na kasie a tak nie jest. Mój brachol ma kumpla to on ledwo wiąże koniec z końcem. 2 tys może ma na łape ale głowy nie dam. Jak macie swoja agencje detektywistyczna to może coś tam wiecej wam wpadnie.
Jez
Daleko takim serialom detektywistycznym do realiów. Nie jest tak pięknie jak by się mogło wydawać. Patrzcie na Rutkowskiego. Macie przykład, że nie jest to taka łatwa sprawa. Nie myślcie, że detektyw to tylko biega z bronią, bo także zajmuje się takimi sprawami jak wykrywania sprawców kradzieży czy włamań w miejscu pracy lub w celu zbierania informacji dotyczących ujawniania tajemnicy handlowej. Zarobki są większe przy własnej dg- chyba jak wszedzie
16.04.2012
21.01.2012
monk
lubię oglądać seriale detektywistyczne i podziwiam ludzi ze zmysłem detektywistycznym :)
Opole
nie m to jak prywaty detektyw. Oni to dopiero siana muszą mieć full pełna kieszeń kapusty
05.01.2012
05.01.2012
Opti
Chyba tylko ci co tworzą systemy bezpieczeństwa mają konkretną kasę... lub ochraniają sławy
Domis
Jestem w szoku bo z tego co tutaj czytam to z kasa nie jest tak super jak mogłabym sobie wyobrażac
03.01.2012
02.01.2012
hannax
A jak z kasa???????
Reżi
Ciekawa praca na bank. jednak chyba dość niebezpieczna nie sądzicie?
29.12.2011
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia Piotrkowska
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Zamojska
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Politechnika Łódzka
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Politechnika Białostocka
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Politechnika Częstochowska
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Tarnowska
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie