Energetyk
Energetyk jest fachowcem zajmującym się zagadnieniami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, gromadzenia i wykorzystywania różnych rodzajów energii. W zależności od rodzaju energii, może być energetykiem cieplnym (termoenergetykiem), energetykiem wodnym (hydroenergetykiem), elektroenergetykiem, energetykiem jądrowym lub wiatrowym (aeroenergetykiem). Energetyk jest pracownikiem ważnej, strategicznej branży, w której używa się nowoczesnej technologii i dba o ochronę środowiska. Jest to z pewnością zawód doceniany w rankingach popularności i odmładza się wraz z rozwojem technologii. Zarówno poziom technologiczny, jak i zasobność elektrowni powodują, że o pracy w tej dziedzinie marzy wielu młodych ludzi.
Podstawą w tym zawodzie jest dobre wykształcenie zawodowe, choć obecnie już ono nie wystarcza. Potrzeba jeszcze pasji oraz umiejętności zarządzania i wiedzy ekonomicznej. Jeśli chodzi o zdolności, niezbędne są techniczne, inżynierskie, ścisłe. Konieczna jest też umiejętność pracy w zespole. Wreszcie zamiłowanie do studiowania nowinek, jako że w tej dziedzinie wszystko się zmienia, jak w informatyce. Niezbędna jest znajomość języka obcego.
Status społeczny
Energetyk jest pracownikiem ważnej, strategicznej branży, w której używa się nowoczesnej technologii i dba o ochronę środowiska. Jest to z pewnością zawód doceniany w rankingach popularności i odmładza się wraz z rozwojem technologii. Zarówno poziom technologiczny, jak i zasobność elektrowni powodują, że o pracy w tej dziedzinie marzy wielu młodych ludzi.
Jak zostać energetykiem?
Energetyk może uzyskać uprawnienia do pracy w zawodzie po uzyskaniu wykształcenia średniego.
Energetykę można również studiować na większości politechnik i uczelni technicznych. Absolwenci specjalizują się w określonych dziedzinach, jak choćby energetyce odnawialnej, wytwarzaniu i dystrybucji energii, maszynach elektrycznych, ciepłownictwie i klimatyzacji.
Magister inżynier jest przygotowany do prowadzenia eksploatacji systemów energetycznych i zarządzania energią oraz optymalizacji procesów w technice cieplnej, a także prowadzenia prac naukowo-badawczych przy wykorzystaniu nowoczesnych metod obliczeniowych. Ważną rolę odgrywa problematyka związana z wykorzystaniem przemysłowej energii odpadowej i odnawialnych źródeł energii.
W trakcie studiów przyszli energetycy poznają gruntownie instalacje elektryczne, stacje elektroenergetyczne, elektrownie i elektrociepłownie, a nawet elektrownie jądrowe. Uczą się także racjonalnego użytkowania energii, zastosowań informatyki w elektroenergetyce, zarządzania i sterowania systemami elektroenergetycznymi.
Inne kierunki studiów, które przygotowują do pracy energetyka to przykładowo Ekologiczne źródła energii, Energetyka i chemia jądrowa, Maszyny i systemy energetyczne, Efektywność energetyczna.
Gdzie pracuje energetyk?
Absolwenci studiów magisterskich mają szansę na zatrudnienie głównie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i realizacją inwestycji oraz eksploatacją systemów energetycznych. Mogą również pracować w firmach konsultingowych oraz w organizacjach zarządzania energetyką.
Na pewno zaś są przygotowani do działalności zawodowej w średnich i małych zakładach pracy, zajmujących się wytwarzaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej w różnych dziedzinach nowoczesnego przemysłu, w tym szczególnie przemysłu elektrotechnicznego oraz automatycznego sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi.
Znajdują zatrudnienie w zakładach produkcyjnych lub montażowych oraz w biurach projektów i konstrukcyjnych, związanych z eksploatacją i budową elektrowni, sieci, instalacji i stacji elektroenergetycznych, z gospodarką elektroenergetyczną, zawodową i przemysłową, z budową i eksploatacją urządzeń technologicznych zasilanych energią elektryczną, z budową, eksploatacją i badaniem urządzeń łączeniowych, zabezpieczających, sterujących i pomiarowych, z technologią materiałów elektrotechnicznych, z trakcją elektryczną, a także z automatyzacją procesów elektroenergetycznych i technologicznych.
Pracuje w elektrowniach, ciepłowniach, przedsiębiorstwach przesyłających i rozdzielających energię elektryczną, ciepło oraz paliwa gazowe, przedsiębiorstwach produkcyjnych i remontowych branży energetycznej.
Zarobki energetyków
Każda instytucja, elektrownia czy zakład energetyczny płaci inaczej. Pracownik na dzień dobry może otrzymać 3,5 - 4 tys. złotych. Jego zarobki mogą szybko wzrosnąć w zależności od ścieżki zawodowej. Jeśli energetyk trafi od razu do kadry kierowniczej i jest dobry, awansuje szybko. Jako kierownik ważnego działu z pewnością zarobi ok. 10 tys. zł miesięcznie lub więcej. Jako kierownik do spraw klientów kluczowych w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie rzędu 12 tys. zł, do tego samochód służbowy, laptop, telefon komórkowy i premia roczną, zależną od wyników (ok. 30 proc. rocznego wynagrodzenia zasadniczego). Pensje na stanowiskach kierowniczych są zdecydowanie wyższe i sięgają granic kilkudziesięciu tysięcy złotych.