Energetyk

Energetyk jest fachowcem zajmującym się zagadnieniami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, gromadzenia i wykorzystywania różnych rodzajów energii. W zależności od rodzaju energii, może być energetykiem cieplnym (termoenergetykiem), energetykiem wodnym (hydroenergetykiem), elektroenergetykiem, energetykiem jądrowym lub wiatrowym (aeroenergetykiem).

Predyspozycje
Podstawą w tym zawodzie jest dobre wykształcenie zawodowe, choć obecnie już ono nie wystarcza. Potrzeba jeszcze pasji oraz umiejętności zarządzania i wiedzy ekonomicznej. Jeśli chodzi o zdolności, niezbędne są techniczne, inżynierskie, ścisłe. Konieczna jest też umiejętność pracy w zespole. Wreszcie zamiłowanie do studiowania nowinek, jako że w tej dziedzinie wszystko się zmienia, jak w informatyce. Niezbędna jest znajomość języka obcego.

Status społeczny
Energetyk jest pracownikiem ważnej, strategicznej branży, w której używa się nowoczesnej technologii i dba o ochronę środowiska. Jest to z pewnością zawód doceniany w rankingach popularności i odmładza się wraz z rozwojem technologii. Zarówno poziom technologiczny, jak i zasobność elektrowni powodują, że o pracy w tej dziedzinie marzy wielu młodych ludzi.

Jak zostać energetykiem?
Kształcenie energetyka przebiega w ściśle określony sposób. Kandydat studiuje elektrotechnikę ze specjalnościami elektroenergetycznymi lub energetykę. Taką ofertę kształcenia oferują wybrane politechniki.
Studia mają zapewnić absolwentom wykształcenie odpowiadające potrzebom kraju w zakresie ekologicznego wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii. Najważniejsze, że magister inżynier tej specjalności jest przygotowany do prowadzenia eksploatacji systemów energetycznych i zarządzania energią oraz optymalizacji procesów w technice cieplnej, a także prowadzenia prac naukowo-badawczych przy wykorzystaniu nowoczesnych metod obliczeniowych. Ważną rolę odgrywa problematyka związana z wykorzystaniem przemysłowej energii odpadowej i odnawialnych źródeł energii.
Przez pierwsze trzy lata studenci na elektrotechnice mają wspólny program. Następnie podejmują decyzję co do rodzaju dyplomu, jaki chcą uzyskać. Mogą wybrać studia inżynierskie lub magisterskie.
Przyszli inżynierowie energetyki nabywają wiedzę, która ma podstawowe znaczenie dla niezakłóconej pracy systemów energetycznych, a zatem dla nieprzerwanej dostawy prądu i ciepła do naszych mieszkań. Muszą się nauczyć nie tylko konstruować takie systemy, ale potem je diagnozować i eksploatować. Ich wykształcenie jest oparte na gruntownej wiedzy z zakresu techniki cieplnej, inżynierii środowiska, mechaniki przepływów, elektroenergetyki, informatyki i automatyki, a także ekonomii. Studia zaczyna się od intensywnej nauki matematyki i fizyki. Do tego dochodzą: podstawy elektrotechniki, automatyki, mechanika i wytrzymałość materiałów, podstawy inżynierii materiałowej, a także przedmioty uzupełniające: bezpieczeństwo w elektrotechnice, miernictwo elektryczne, urządzenia elektryczne, maszyny elektryczne, napęd elektryczny czy technika wysokich napięć.
W trakcie studiów przyszli energetycy poznają gruntownie instalacje elektryczne, stacje elektroenergetyczne, elektrownie i elektrociepłownie, a nawet elektrownie jądrowe. Uczą się także racjonalnego użytkowania energii, zastosowań informatyki w elektroenergetyce, zarządzania i sterowania systemami elektroenergetycznymi.
Systemy elektroenergetyczne oraz podstawy elektroniki i energoelektronika to przedmioty najbardziej zaawansowane, które zalicza się na wyższych latach studiów. Wykształcenie energetyka musi dziś być uzupełnione o organizację i zarządzanie tak złożonym przedsiębiorstwem jak elektrownia. Studenci poznają też podstawy marketingu oraz przynajmniej dwa języki obce, które przydają się im niezwykle ze względu na to, że w swojej karierze spotykają się bardzo często z partnerami zagranicznymi.

Specjalności
Wśród specjalności oferowanych na kierunku energetyka do najpopularniejszych należą: elektroenergetyka, elektroenergetyka przemysłowa i elektrownie, sieci i automatyka elektroenergetyczna, inżynieria i gospodarka energetyczna, inżynieria eksploatacji w energetyce, elektroenergetyka przemysłowa i komunalna, systemy elektroenergetyczne, informatyka w elektroenergetyce, inżynieria eksploatacji w elektroenergetyce.

Gdzie do pracy?
Absolwenci studiów magisterskich mają szansę na zatrudnienie głównie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i realizacją inwestycji oraz eksploatacją systemów energetycznych. Mogą również pracować w firmach konsultingowych oraz w organizacjach zarządzania energetyką.
Na pewno zaś są przygotowani do działalności zawodowej w średnich i małych zakładach pracy, zajmujących się wytwarzaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej w różnych dziedzinach nowoczesnego przemysłu, w tym szczególnie przemysłu elektrotechnicznego oraz automatycznego sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi. Znajdują zatrudnienie w zakładach produkcyjnych lub montażowych oraz w biurach projektów i konstrukcyjnych, związanych z eksploatacją i budową elektrowni, sieci, instalacji i stacji elektroenergetycznych, z gospodarką elektroenergetyczną, zawodową i przemysłową, z budową i eksploatacją urządzeń technologicznych zasilanych energią elektryczną, z budową, eksploatacją i badaniem urządzeń łączeniowych, zabezpieczających, sterujących i pomiarowych, z technologią materiałów elektrotechnicznych, z trakcją elektryczną, a także z automatyzacją procesów elektroenergetycznych i technologicznych.

Zarobki
Każda instytucja, elektrownia czy zakład energetyczny płaci inaczej. Pracownik na dzień dobry może otrzymać 2,5 - 3 tys. złotych. Jego zarobki mogą szybko wzrosnąć w zależności od ścieżki zawodowej. Jeśli energetyk trafi od razu do kadry kierowniczej i jest dobry, awansuje szybko. Jako kierownik ważnego działu z pewnością zarobi ok. 10 tys. zł miesięcznie lub więcej. Jako kierownik do spraw klientów kluczowych w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie rzędu 12 tys. zł, do tego samochód służbowy, laptop, telefon komórkowy i premia roczną, zależną od wyników (ok. 30 proc. rocznego wynagrodzenia zasadniczego). Pensje na stanowiskach kierowniczych są zdecydowanie wyższe i sięgają granic kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Komentarze (10)

 • Ania

  Mój wujo jest energetykiem. I chwali sobie tą pracę jak mało kto. Zarobki mu wystarczają, pracę lubi.. Więc wydaje mi się, że śmiało można polecać ten zawód. Wujo na pewno by polecił ;)
  11/5/12
 • kasieńka

  energetyk kojarzył mi się zawsze tylko z panami, którzy przyjeżdżają gdy nie ma prądu ;p a tu proszę, jakie to odpowiedzialne stanowisko ;p
  11/3/12
 • Marian

  Z tą krzywdą to nie ma nawet za bardzo jak jej sobie zrobić - zaręczam. Lata nauki, efektem których jest wyuczony zawód procentują również sumą gotówki na koncie. Dodatkowo energetyka konkretnie uprzedmiotowiona stawia jeszcze większe wyzwania i szanse na zarobki.
  10/27/12
 • jolkakolka

  Bycie energetykiem w obecnej sytuacji jest strzałem w dziesiątkę. To bardzo potrzebny zawód i opłacalny do tego :) ale wiadomo, że nie każdy się nadaje do takiej pracy... liczy się zamiłowanie i pasja, potem odpowiednie wykształcenie, doświadczenie... Ale to dość niebezpieczny zawód, trzeba uważać, żeby nie zrobić sobie krzywdy :)
  10/25/12
 • Sa2k

  Zapomniałem dodać że kierownicy też słodko nie mają. Muszą zlecić na papierze prace do wykonania przez podległych im pracowników. W razie jakiegokolwiek wypadku komisja powypadkowa lub prokuratura przyczepi się najmniejszego błędu jaki będzie popełniony w tym papierze.
  7/13/12
 • Zza miedzy

  Energetyka to jedna z najprężniej rozwijających się branży. Średnia pierwsza płaca jest o prawie połowa wyższa niż przeciętna. Generalnie, jeśli ktoś ma łeb na karku i predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych, to ustawi się na resztę życia w dobrej firmie. Chyba, że nie zbudujemy elektrowni atomowej, wtedy wszystko będzie zależało od naszych sąsiadów.
  4/30/12
 • Energetyk

  Artykuł jest bardzo słaby. Energetyk bo eletrotechnice to raczej ELEKTROTECHNIK. Energetykiem zostaje się po studiach na wydziałach mechaniczno-energetycznych. Kształćenie obejmuje PRZEDE WSZYSTKIM Termodynamikę, Mechanikę płynów, Wymianę ciepła.
  2/10/12
 • Kris

  Chyba mało miejsc pracy... Bardzo ścisły zawód, mało elastyczny... A może się mylę?
  1/4/12
 • Tygrys

  Podobno się rozwija ta branża więc warto o tym pomysleć i przeanalizować za i przeciw
  1/3/12
 • Joli

  Słyszałem, że tacy fachowcy beda potrzebni, ale ile w tym prawdy to nie wiem. Macie jakieś info?
  12/27/11