Geodeta
Geodeta prowadzi pomiary powierzchni ziemi. Określa położenie punktów na wydzielonych fragmentach gruntów, bada bryłę ziemi, również pod kątem zmian i deformacji wywołanych przez ruchy płyt tektonicznych.
Geodeta jest zawodem bardzo praktycznym, pozostającym na styku administracji i nauki.
Kandydat do tego zawodu powinien posiadać predyspozycje inżynierskie. Musi on mieć umiejętności logicznego myślenia, zdolności matematyczne oraz techniczne. Niezbędna jest mu także wyobraźnia przestrzenna, umiejętność planowania przestrzeni i posługiwania się rysunkiem technicznym. Kandydat na geodetę powinien posiadać zmysł praktyczny. Nieodłączną cechą zawodu geodety jest skrupulatność, systematyczność i zdolności organizacyjne. Ze względu na to, że praca geodety w dużej mierze wykonywana jest w terenie, ważną rolę odgrywa dobry stan zdrowia oraz sprawność fizyczna. Geodeta musi również pracować z komputerem.
Status społeczny geodety
Po zdobyciu uprawnień geodeta staje się cenionym na rynku specjalistą. Jego prestiż rośnie, jeśli posiada własną firmę i realizuje zlecenia dla dużych przedsiębiorstw. Geodeta zatrudniony na etacie ma w świadomości społecznej pozycję urzędnika administracyjnego i darzony jest szacunkiem. Specyficznymi względami obdarzani są geodeci na wsiach, gdzie do podziału i wytyczania granic gruntów przywiązuje nie niezwykle dużą wagę.
Jak zostać geodetą?
Do zawodu przygotowują m.in. takie kierunki studiów jak Geodezja i kartografia, Geodezja i kataster, Kartografia i geomatyka. Realizują je uniwersytety, politechniki, uczelnie przyrodnicze oraz niepubliczne szkoły wyższe.
Jest możliwość ukończenia najpierw technikum o profilu geodezyjnym.
Po ukończeniu kształcenia geodeta może uprawiać zawód, ale nie wolno mu tego czynić samodzielnie. Zanim będzie mógł to robić na własny rachunek, musi zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu, zdać egzamin i otworzyć firmę. Uprawnienia geodezyjne nabywa się przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzamin składa się z pytań ogólnych testowych oraz pytań opisowymi. Potem następuje egzamin ustny. Przed egzaminem trzeba złożyć oświadczenie o niekaralności, opis praktyki zawodowej oraz wykaz prac wykonanych w ramach praktyki zawodowej. Ten, kto pomyślnie zdał egzamin, zostaje tzw. geodetą uprawnionym.
Gdzie pracuje geodeta?
Geodeta pracuje zazwyczaj w wyspecjalizowanych firmach geodezyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się budownictwem lub wykonujących pomiary, sporządzających wyrysy z map do ksiąg wieczystych i do innych celów. Geodeci znajdują zatrudnienie w firmach górniczych (również w kopalniach) oraz firmach poszukiwawczych, zajmujących się wydobyciem ropy, gazu oraz innych surowców.
Oprócz tego geodeta może pracować w urzędach, gdzie jest potrzebny na każdym szczeblu administracji samorządowej. Musi ona zatrudniać geodetów w gminie czy powiecie, by sprawowali pieczę nad mapami terenów i świadczyli usługi dla ludzi oraz firm. To geodeta wydaje oficjalne zaświadczenia o terenie, przedstawia ich charakterystykę, przeznaczenie, ocenia klasę gruntów, itd.
Geodeta może także pracować w wybranych jednostkach administracji państwowej, zwłaszcza wyższego szczebla (ministerstwo budownictwa, Główny Urząd Geodezji i Kartografii), wydawnictwach kartograficznych oraz innych placówkach, gdzie trzeba sporządzać mapy terenu.
Zarobki geodety
Początkujący geodeta bez uprawnień może liczyć na pensję w wysokości 3,5 tys. złotych. Ale już geodeta z uprawnieniami zarobi dużo więcej, nawet na początku pracy. Na prowincji przeciętny samodzielny geodeta uprawniony otrzymuje między 6 tys. a 12 tys. zł (miesiące letnie pozwalają na wyższe przychody, zima jest poniekąd sezonem martwym, kiedy sporadycznie dokonuje się pomiaru gruntów).