Komornik sądowy
Komornik to osoba odpowiedzialna za ściąganie wierzytelności od dłużnika. Działa na podstawie aktów notarialnych oraz wyroków i nakazów sądowych. Nie może podjąć żadnych działań na własną rękę.
Obowiązkiem komornika jest poinformowanie wierzyciela oraz dłużnika o podejmowanych krokach, a także wyjaśnienie istoty sprawy. Istnieje kilka możliwości ściągnięcia należności: może rozłożyć dług na raty, zająć konto bankowe (potocznie „wejść na pensję”) lub zająć dobra materialne, które zostają poddane publicznej licytacji, a pieniądze w ten sposób uzyskane trafiają do wierzyciela.
Komornik sądowy - predyspozycje
Aby zostać komornikiem bardzo ważne są odpowiednie predyspozycje psychologiczne. Musi to być osoba odporna na stres, krytykę, opanowana, silna emocjonalnie. Ważna jest stanowczość oraz zdecydowanie. Komornik nie może w trakcie wykonywania zlecenia poddawać się prośbom i błaganiom, kierować współczuciem. Choć wydaje się to okrutne, komornik musi umieć oddzielić pracę zawodową od tego, co tak naprawdę czuje. Bezwzględnie niezbędna jest znajomość prawa (ukończone studia wyższe prawnicze lub administracyjne), umiejętność logicznego myślenia, a także zdolności kierownicze.
Komornik niestety nie jest osobą darzoną sympatią, co wynika z charakteru jego pracy. Często to na nim odreagowują złość i frustrację dłużnicy, widząc w komorniku osobę odpowiedzialną za ich nieszczęścia, nawet jeśli logika podpowiada, że jest to jedynie wykonawca nakazu sądowego. Komornik nie może okazywać strachu, musi być samodzielny oraz umieć podejmować szybkie i trafne decyzje. Stereotypowo ludzie utożsamiają go z osobą bezduszną, pozbawioną serca, uczuć, dlatego tak ważna jest odporność emocjonalna i panowanie nad samym sobą.
Jak zostać komornikiem?
Przed osobami, które chcą zostać komornikami, stawiane są następujące wymagania:
- należy posiadać obywatelstwo polskie
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych
- należy posiadać nieposzlakowaną opinię
- mieć ukończone 26 lat
- nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- nie można być podejrzanym o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe
- należy ukończyć wyższe studia prawnicze lub administracyjne w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub ukończyć zagraniczne studia prawnicze uznawane w kraju
- być zdolnym ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika
- należy odbyć aplikację komorniczą zakończoną egzaminem komorniczym
- należy przepracować w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata
Chcąc przystąpić do obowiązkowej aplikacji komorniczej należy w pierwszej kolejności zdać egzamin konkursowy. Egzamin organizowany jest co roku, natomiast nabór na samą aplikację komorniczą odbywa się co 2 lata.
Egzamin konkursowy ma formę testu, który zawiera 150 pytań z zakresu różnych dziedzin prawa (prawo cywilne, administracyjne, konstytucyjne, finansowe, spółek handlowych itd.) oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego. Warunkiem pozytywnego złożenia egzaminu jest udzielenie poprawnej odpowiedzi na co najmniej 90 pytań.
Od dnia ogłoszenia wyników egzaminu kandydaci na aplikantów mają dwa lata aby ubiegać się o wpis na listę aplikantów. Aplikacja komornicza trwa łącznie dwa lata i odbywa się u wybranego komornika-patrona.
Ubiegając się o przyjęcie do pracy w charakterze aplikanta należy najpierw odbyć półroczną praktykę w danej kancelarii. Po zatrudnieniu zainteresowanego w kancelarii komorniczej, zostaje on wpisany przez Radę Izby Komorniczej na listę aplikantów komorniczych. Szkolenie ma formę zajęć teoretycznych oraz praktycznych i ma na celu przygotowanie aplikanta do samodzielnej pracy w zawodzie komornika.
Po zakończeniu kształcenia, aplikanci przystępują do egzaminu komorniczego. Składa się on z części pisemnej, która trwa 6 godzin i polega na opracowaniu tematów z zakresu czynności egzekucyjnych oraz części ustnej, sprawdzającej wiedzę z zakresu prawa, ustroju sądów powszechnych, przepisów egzekucji sądowej i wykonywania czynności komorniczych.
Osoby, które zdadzą egzamin z wynikiem pozytywnym nie stają się jeszcze pełnoprawnymi komornikami. Najpierw muszą przepracować co najmniej 2 lata w charakterze asesora komorniczego. Dopiero wówczas mogą starać się o zatrudnienie na stanowisku komornika.
Gdzie pracuje komornik?
Liczba komorników w Polsce jest ściśle określona przez Sąd Rejonowy i zatrudnienie można znaleźć tylko wtedy, gdy zwolni się miejsce bądź Ministerstwo Sprawiedliwości zdecyduje się na zwiększenie liczby miejsc pracy. Nie ma możliwości założenia własnej kancelarii czy pracy na własną rękę. Komornik pracuje w kancelarii komorniczej, jednak specyfika jego pracy stwarza konieczność pracy w terenie.
Zarobki komorników
Wynagrodzenie komornika uznaje się za bardzo atrakcyjne. Jego pensja zależy od ilości prowadzonych spraw, a także efektywności ściągania wierzytelności. Dolna granica uposażenia komornika zaczyna się od 5000 złotych miesięcznie. Górna granica w praktyce nie istnieje.