Ochroniarz (pracownik ochrony)

Pracownikiem ochrony jest osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach handlowych, w miejscach użyteczności publicznej, w trakcie imprez masowych lub konwojująca pieniądze czy towary. Może nim być również pracownik zajmujący się planowaniem i realizacją systemu ochrony dla firm i instytucji w wielu aspektach: ochrony osób, mienia, zabezpieczeń elektronicznych, zabezpieczeń danych, systemów przeciwpożarowych i innych.

Predyspozycje
Najważniejsze cechy osobowości pracownika ochrony to umiejętność logicznego myślenia, brak podatności na emocje, zdolność do działania w stresie, opanowanie, a także sprawność fizyczna i wiedza z zakresu prawa oraz procedur administracyjnych. Konieczna jest rzetelność, dyspozycyjność, odpowiedzialność i uczciwość. Minęły już czasy, kiedy ochroniarzy kojarzono wyłącznie z siłą i przemocą. Niezdyscyplinowany pracownik ochrony nie ma czego szukać w profesjonalnych firmach ochroniarskich. Pracownik ochrony musi być osobą o nieposzlakowanej opinii i posiadać pełnię praw publicznych. Z racji swych kontaktów z jednej strony z przestępstwami, a z drugiej ze służbami policji, nie powinien budzić jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

Status społeczny
Wiele osób kojarzy zawód ochroniarza wyłącznie z zapewnieniem bezpieczeństwa. Dlatego w ich odczuciu stawisko pracownika ochrony nie wiąże się ze zbyt dużym uznaniem, Jednak warto podkreślić, że branża ochroniarska prężnie się rozwija, a zakres obowiązków pracowników w niej zatrudnianych jest naprawdę szeroki. Kompetencje ochroniarzy wymagają umiejętności planowania, znajomości procedur administracyjnych, zapobieganiu zagrożeniom, a nie tylko bezpośredniej likwidacji zagrożeń.

Jak zostać pracownikiem ochrony?
Kandydat ma przed sobą dwie drogi, których wybór zależy od jego ambicji. Można ukończyć szkołę policealną, przygotowującą do zajmowania niższych stanowisk w branży lub studia wyższe z odpowiednią specjalnością i starać się o zajęcie bardziej eksponowanej pozycji w branży (kadra zarządzająca, projektanci systemów, właściciele firm ochroniarskich).
Najłatwiej i najszybciej można zostać pracownikiem ochrony wybierając naukę w jednej z wielu szkół policealnych. W trakcie zajęć zalicza się przedmioty administracyjne, prawne, zajęcia sprawnościowe, uzyskuje się licencję pracownika ochrony II stopnia.
Szlify ochroniarskie nadają słuchaczom przedmioty zawodowe: ochrona osób i mienia, dokumentacja ochrony osób i mienia, środki ochrony fizycznej. Wśród przedmiotów praktycznych są: samoobrona, techniki interwencyjne, wyszkolenie strzeleckie czy pierwsza pomoc przedlekarska. Całość programu zwykle wzbogacają zajęcia z języka angielskiego, komunikacji interpersonalnej oraz wychowania fizycznego.
Każdy słuchacz musi odbyć staż w firmie ochrony osób i mienia, by poznać specyfikę pracy. Staże takie są zwykle zapewniane przez szkoły. Studium kończy się egzaminem przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, w skład której wchodzą przedstawiciele komendy wojewódzkiej policji. Niekiedy dodatkowo absolwenci uzyskują tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia oraz zaświadczenie o ukończeniu realizowanego równocześnie z programem kursu detektywistycznego, uprawniającego do przystąpienia do egzaminu na licencję detektywistyczną.
Inny scenariusz to ukończenie studiów wyższych na jednej z kilkunastu uczelni niepublicznych. Specjalności oferowane przez te placówki przygotowują do pracy w administracji państwowej, policji, wojsku, obronie cywilnej czy w samorządzie lokalnym. Część nastawia się na wykształcenie samodzielnych detektywów i specjalistów od ochrony oraz od zarządzania bezpieczeństwem.
Studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Student może tu liczyć na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu prawa karnego i postępowania karnego, w tym także procedur dotyczących wykroczeń i postępowań w sprawach nieletnich. Niezwykle ważnym przedmiotem w ramach tej specjalności jest kryminalistyka, której znajomość ułatwi absolwentom pracę w takich organach, jak policja, sądy, organy nadzoru bezpieczeństwa publicznego oraz we własnej firmie detektywistycznej.
Niezależnie od zajęć teoretycznych, sporą wagę przykłada się do sprawności fizycznej studentów. Znajomość sportów walki, umiejętność samoobrony i stosowania technik interwencyjnych to ważny element wykształcenia. Każdy ze studentów musi posiadać umiejętność skutecznego używania broni palnej.

Gdzie do pracy?
Pracownik ochrony może znaleźć zatrudnienie w firmie ochroniarskiej na różnych szczeblach. Jeśli na początku jest szeregowym pracownikiem ochrony, może trafić do działu konwojowania, działu, ochrony imprez masowych, stałej ochrony obiektów lub do ochrony konkretnych osób.
Pracownicy ochrony mogą także szukać zatrudnienia w policji, w bankach, w instytucjach ubezpieczeniowych czy urzędach skarbowych. Zatrudnienie mogą znaleźć także na samodzielnych stanowiskach w administracji samorządowej, administracji rządowej, w sektorze bezpieczeństwa publicznego (straż miejska, urzędy celne).
Praca w ochronie daje spore możliwości awansu jak i specjalizacji. Można świadczyć usługi detektywistyczne, usługi wywiadu gospodarczego czy windykacji należności. Wielu ochroniarzy z licencją zakłada własne firmy i prowadzi szkolenia, np. z technik samoobrony czy survivalu. Można otworzyć własną szkołę sztuk walki lub zostać wykładowcą technik ochronnych.

Zarobki
Wszystko zależy od rodzaju zatrudnienia oraz zakresu działalności. W agencji ochrony nie zarabia się na początku wiele. Poziom płac zaczyna się od 1600 zł miesięcznie, ale można zarobić też 3 tys. złotych. Specjaliści ds. szczegółowych zadań otrzymują znacznie więcej.

Komentarze (33)

 • XYZZ

  Jestem kobietą i pracuje w Impelu. Jest ciężko z przyzwyczajeniem sie do godzin. Ja aktualnie robie od poniedziałku do piątku każdego dnia po 12h.. zarobki całkiem spore i miła współpraca z młodymi osobami. Ochrona to nie tylko faceci!! pamiętajcie o nas
  9/5/18
 • MArcin

  Praca w ochronie to nie tylko sklep czy jakaś firma, temat rzeka. Może i zawód niedoceniany lecz ważny i potrzebny, pracuję w impelu od kilku lat, zdobywałem doświadczenie i awansowałem. Nie zamieniłbym się na inną pracę.
  7/13/15
 • stek

  to dorabianie,nie zarabianie,jak taki biedak ma mieć na siłownie,rodzinę !Połowe przeje ,na dojazdy i na kilka paczek papierosów,a gdzie opłaty za mieszkanie ...bez emerytury,bo praca na zlecenie wszędzie.
  1/17/14
 • andrzej

  Witam pracuje w ochronie kilka lat nie mam licencji i nie narzekam moje zarobki nigdy nie były niższe 1500 do tego imprezy masowe wesela jakieś disco to 200 na tydzień.pozdrawiam
  9/6/13
 • kamil

  Dobrze jest wkręcić się gdzieś do ochrony kogoś ważnego np, czy czegoś ważnego ;) wtedy ta praca przynosi jakieś dochody. Bo w markecie się raczej nie dorobisz :P
  5/27/13
 • huzar

  Ktoś tu napisał o ochronie w klubach i dyskotekach. To zwykli bramkarze i wykidajła, to nie są pracownicy ochrony w rozumieniu polskiego prawa.
  3/17/13
 • xxx

  emerytury się nie doczekasz
  3/6/13
 • Pipi

  to jest właśnie najgorsze, że często pracownik ochrony chce sprowokować bójkę, wplątać się w nią zamiast nie dopuszczać do takich sytuacji.. mnie aż serce boli jak widzę pijanego ochroniarza gdzieś w klubie...
  2/7/13
 • drań

  kiedyś często było tak, że takich pracowników brało się z łapanki... często również takie osoby które nie powinny w ogóle zajmować się pracą w tym zawodzie, bo bardziej zależało im na zrobieniu awantury niż dopilnowaniu porządku....
  1/6/13
 • niuniek

  nie polecam takiej pracy nikomu, kto lubi regularnie spać, 24h pracy, 48 przerwy i tak w kółko, nie wiem czy jest tak we wszystkich firmach ale u mnie było to bardzo męczące, co prawda przy takim wymiarze i układzie godzin pensja była całkiem spoko ale to jednak nie dla mnie
  1/6/13
 • skyfall

  Kiepska robota... Nie ma z tego żadnych pieniędzy ani satysfakcji... Bo jak ochroniarz może spełniać się zawodowo? Nie sądzę, że ktoś ma marzenie zostania ochroniarzem i pilnowania cudzego mienia. Prawda jest taka, że ochrona w klubach sama często prowokuje bójki i nikt sobie z tego nic nie robi... Nie widzę plusów
  10/28/12
 • marika

  praca ochroniarza to właściwie luzik... wiadomo, że kokosów z tego raczej nie ma ale żeby sobie dorobić to dobry pomysl. wystarczy facet który ma trochę siły i wyglądu :) chociaż nie powiem, widziałam też drobniutkich ochroniarzy :D Nie polecałabym pracy na tym stanowisku w marketach bo to zazwyczaj marnie płatna praca.. Ale jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie firmę gdzie za ochronę płacą więcej, ale wtedy trzeba już wziąć swoją pracę na poważnie
  10/10/12
 • alfi

  ja nie polecam. Nam nawet siana nie chcą wypłacić za ochronę imprezy masowej. Nie był to majątek ale 100 zł na ulicy nie leży :/ Praca jak praca, nie można narzekac. Jak dla mnie to akurat każdy sposób jest dobry żeby sobie dorobić. Ja pracuje już tak 2 lata i jakoś nie narzekam i głodny nie chodzę
  5/11/12
 • krzychu

  Ja tam nie narzekam na moją prace. Ja się ciesze, że wogóle ją mam. Ja do studiów to tylko dorabiam. Wiadomo, że praca ta jest praca przejściową i się nie przejmuje opiniami innych. każdy gdzieś pracuje, niektórzy sprzątają ulice i ja to szanuję, więc więcej szacunku proszę. Jak to się mówi żadna praca nie hańbi
  5/7/12
 • Kazik

  Założenie firmy to nie takie proste. Nie wiem skąd taka wiedza u Ciebie? Może Ty masz firmę, więc dla Ciebie to już jest wiadomo co i jak. A takiemu młodemu chłopakowi to się może wydawać, że to trudne. Jasne własna firma fajne, tylko co jak się nie uda?
  5/5/12
 • Boniek

  A może być tak założyć własną firmę ochroniarską. Narzekacie tak na pieniądze,które zarabia ochroniarz a samemu tez można zająć się prowadzeniem firmy. Teraz już nie jest tak trudno firmę założyć, a myslę, że dochody bedą większe
  5/3/12
 • Hanna

  No to zależy. Możesz się zahaczyć i w markecie i przy ochronie koncertów i festynów. Możesz też siedzieć przecież na portierni. Czasami słyszałam, że jest też recepcja w biurowcu coś w sensie też takiej ochrony. No jest wiele możliwości tylko teraz kwestia tego ile gdzie płacą. Markety stoją najgorzej. 6 zł netto to normalka...
  5/1/12
 • Bosiak

  Są przecież też "luksusowi" ochroniarze np takich gwiazd tylko jak sie dostać na taka posadke? Ci to dopiero muszą mieć fajna kase. A co z ocoroną na koncertach? tez tak mało płacą? nie wierze, że na jakiś eventach taki securitas ma małe sianko płacone . To ą przede wszystkim weekendy więć powinni płacić więcej. Słyszałam, że na koncercie Rihanny ochrona miała 45 zł na godzinę, ale czy to prawda to nie wiem
  4/30/12
 • iwo

  No w sumie jakby nie patrzeć to tak. ALE jak większość już tutaj wspominała to pracują tam głownie emerycie lub renciści no ale faktycznie dla nich to kasa jest potrzebna, każda kasa nawet takie dorabianie sobie jako achoroniarz w supermarkecie
  4/23/12
 • Opa

  kaśka a nie pomyslałaś, że dla niektórych to jedyne źródło aby mogli mieć jakaś kase na życie? Trudno pomęczą się trochę a rodzinę wyżywią i za czynsz zapłacą a tak co? pojdą na ulice?
  4/20/12
 • Kaśka

  Jak chcecie zarobić 1200 za stanie w markecie i patrzenie na każdego klienta czy coś kradnie to polecam. Mój kumpel pracuje w ochronie o tyle zarabia. ma 6 netto na godzinę! Porażka. A zmiany mają po 10 godzin nawet czasem. Praca zmianowa czasem ma nawet do 24 - bo tak sklep jest czynny. Warto za takie siano? Moim zdaniem to przesada
  4/19/12
 • Norbi

  Telemarketing ? Niech da sobie spokój lepiej, chyba każdy student wie co to oznacza... A gdzie pracuje? W jakiejś konkretnej firmie? ja słyszałem, że zależy właśnie od firmy. czasem to nie pozwalają nawet usiąść, tylko stoisz cały dzień na służbie gdzieś w markecie. Mój kumpel to ciągle na plecy narzekał, jak pracował jako ochroniarz... Sam myśle nad tą pracą ale raczej siedząca, wygodniej heh
  4/18/12
 • Elis

  Mam koleżankę, która i pracuje w ochronie i telemarketingu. I mówiła mi ostatnio, że chyba zrezygnuje z telemarketingu na rzecz ochrony. Pracuje już tam pół roku w sumie to chyba dopiero pół roku. I już awansowała. Jest na serio fajna laska i widzę, że ma predyspozycje do tego. Nie jest trudno, mówi, że na nocce siedzi sobie i patrzy w monitorki, czasem sobie pospi, no ale to już jakoś też sprawdzają ją w trakcie tej pracy. Jednak ta praca to sporo czasu jej zabiera bo czasem mówi, że pada z nóg. Ona głownie nocki bierze.
  4/17/12
 • haeres

  Nie po co a dla czego. Od rencistów/emerytów nie muszą odprowadzać tylu złodziejskich podatków do budżetu państwa.
  4/8/12
 • ozyy

  często w ogłoszeniach można zaważyć, że do ochrony szukaja emerytów i rencistów... Ale po co?
  1/9/12
 • tom

  tak, zeszło to do poziomu pracy emeryta/rencisty w supermarkecie.... a to tylko jedna z odsłon tej pracy. Prawdziwa ochrona to szalenie trudny i odpowiedzialny zawód.
  1/7/12
 • Ignacek

  dokładnie praca za 5 zł na godzine no może przy dobrych warunkach 6 zł... Serio co się porobilo...
  1/5/12
 • Xmen

  Praca za 5zł? Nie dla mnie! Szkoda że firmy ochroniarskie zrobiły tyle złego dla tego zawodu...
  1/4/12
 • Boksi

  Ja kiedyś byłem w jednym z marketów... dajcie spokoj stawka bardzo mała... warunki pracy średnie... stanie po 10 godzin dziennie
  1/4/12
 • Resi

  no dokładnie... nie wiem skad oni ich czasem biorą np a takich marketach, zobaczcie ogłoszenia jakie daja, każdy może teraz być ochroniarzem
  1/3/12
 • Jolek

  teraz przyjmuja chyba każdego... jak widze tych chudych ochroniarzy w okluarkach to czasem śmiesznie wyglada :)
  1/2/12
 • Esik

  Zalezy w jednym z hoteli kiedyś byłam - to praca lajtowa imprezy za darmo a kasa nie taka zła. Wygrzewali sie na plaży za darmoche
  12/29/11
 • Próg

  Małe zarobki. Mój kumpel pracuje w ochronie i co ma 6 zł na reke za godzine pracy. Nie polecam takiej pracy. Studenci, którzy dorabiaja to tak. Chyba, że stawka jest wieksza
  12/27/11