Jakiego zawodu szukasz?

Surdologopeda

Surdologopeda wykonuje specjalistyczne badania, analizuje ich wyniki, dokonuje diagnozy osób z zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu.

Surdologopeda

Surdologopeda prowadzi rehabilitację i terapię usprawniającą mowę: ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe, słuchowe, odczytywanie mowy z ust.

Surdologopeda pracuje z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi z opóźnionym rozwojem mowy wynikającym z niedosłuchu, szeroko rozumianymi zaburzeniami mowy od jej braku, poprzez zaburzenia konstrukcji wyrazu, gramatyki wypowiadanych treści, do zaburzeń artykulacyjnych i wyrazistości mowy a także z pacjentami tuż po założeniu aparatu słuchowego lub po implantacji.

Osoby wybierające ten zawód powinny wyróżniać się dużą empatią, cierpliwością, wyrozumiałością.

Zakres pracy surdologopedy:

  • badanie i analizowanie czynników wpływających na tempo i jakość opanowywania mowy przez dzieci z uszkodzonym słuchem;
  • diagnozowanie uszkodzeń słuchu, postaw i trudności językowych oraz zachowań komunikacyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu na podstawie wywiadu z rodzicami, badania dziecka, obserwacji jego zachowania itp.;
  • planowanie rehabilitacji słuchu i mowy osób głuchych lub niedosłyszących na podstawie postawionej diagnozy;
  • prowadzenie terapii logopedycznej dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zaburzeniami i uszkodzeniami słuchu polegającej na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, słuchowych oraz uczeniu i rozumieniu słów, zdań i wyrażeń;
  • rozwijanie umiejętności czytania i pisania;
  • prowadzenie zajęć usprawniających percepcję słuchową i wymowę;
  • współpraca z lekarzami otolaryngologami, z poradniami Polskiego Związku Głuchych;
  • kształtowanie u rodziców (opiekunów) dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem właściwych postaw i zachowań;
  • prowadzenie dokumentacji badań, diagnoz i profilaktyki oraz działalności terapeutycznej;
  • prowadzenie działalności profilaktycznej w zakresie wyeliminowania czynników doprowadzających do uszkodzenia słuchu (np. słuchanie głośnej muzyki);
  • udział w szkoleniach z zakresu surdologopedii.

Jak zostać surdologopedą?

Do zawodu przygotowują takie studia jak Logopedia, Logopedia z audiofonologią a także specjalności logopedyczne na kierunkach Pedagogika, Pedagogika specjalna.

Dostępne są na wybranych uniwersytetach, uczelniach medycznych oraz niepublicznych szkołach wyższych.

Gdzie pracują surdologopedzi?

Specjaliści z tego zakresu zatrudniani są w poradniach rehabilitacyjnych Polskiego Związku Głuchych, poradniach foniatrycznych, oddziałach otolaryngologicznych, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu.

Ile zarabia surdologopeda?

Mediana zarobków surdologopedy wynosi 3580 zł. Własna działalność gospodarcza może być korzystną opcją dla osób, które prowadzą zajęcia np. w kilku placówkach i sami ustalają najkorzystniejszy grafik albo otworzyli własny gabinet logopedyczny.

Powiązane zawody

Komentarze (0)

brak komentarzy…