Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
uczelnia publiczna, 61-701 Poznań, ul. Fredry 10, (+61) 854 60 00, info@ump.edu.plStypendia - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
W Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wypłacane są:
- stypendia rektora w wysokości od 750 zł
- stypendia socjalne: od 200 zł do 800 zł
- zwiększone stypendium socjalne: 200 zł
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych: 550 zł za stopień lekki, 650zł za stopień umiarkowany, 750zł za stopień znaczny
- zapomoga: maksymalna wysokość 1500 zł
Stypendia i zapomogi przyznawane są zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz regulaminem świadczeń dla studentów.
Oprócz w/w świadczeń studenci korzystać mogą ze stypendium ministra za wybitne osiągnięcia związane ze studiami lub sportem. Zasady przyznawania stypendium ministra za znaczące osiągnięcia określają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Niezależnie od w/w form, studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego mogą ubiegać się także o inne formy pomocy stypendialnej, o których mowa w art. 86 ust.1 pkt. 5 i 6 Ustawy. Warunki, tryb przyznawania i wypłacania oraz wysokości tych świadczeń przyznawanych poza systemem prowadzonym przez Uczelnię określają ustawy oraz wydane na ich podstawie przepisy wykonawcze.
W celu złożenia wniosku na stronie internetowej w oparciu o dostępne harmonogramy należy dokonać rejestracji w systemie WISUS S a wniosek wraz z załącznikami dostarczyć do Uczelnianego Centrum Obsługi Studentów (dotyczy stypendium socjalnego, dla osób niepełnosprawnych i zapomogi). W przypadku ubiegania się o stypendium rektora wniosku nie należy drukować do momentu pojawienia się informacji o jego zakwalifikowania do decyzji pozytywnej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach zawartych w regulaminie świadczeń dla studentów, student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości (zwiększenie nie dotyczy studentów, którzy zamieszkują w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniałby studiowanie).
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich