Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Śląsku
Masz lekkie pióro? Umiesz pytać i słuchać? Jesteś ciekawy świata i chcesz dzielić się swoimi obserwacjami, dociekaniami? Na tych studiach poznasz narzędzia przydatne w przyszłej pracy dziennikarskiej.
Dziennikarstwo - studia
Pamiętaj, że dziennikarstwo to odpowiedzialność. Od dziennikarza oczekuje się obiektywizmu i rzetelnego komentowania rzeczywistości. Będzie on miał niemały wpływ na kształtowanie świadomości społecznej poprzez sposób relacjonowania i opisywania świata polityki, kultury, gospodarki.
To kierunek dla osób dynamicznych, ciekawych świata, potrafiących pracować pod presją czasu. Obecnie szybkość dostarczenia newsa jest ważnym kryterium skuteczności dziennikarza informacyjnego.
Dziennikarstwo to studia dwustopniowe. Po ukończeniu etapu licencjackiego można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Studenci w trakcie nauki zmagają się m.in. z takimi przedmiotami: stylistyka wypowiedzi medialnych, historia mediów, nauka o komunikowaniu, warsztat dziennikarski, komunikowanie się w organizacji, komputerowy skład tekstu, rzecznictwo prasowe, organizacja pracy redakcji, gatunki dziennikarskie, autoprezentacja, polski system medialny, pozycjonowanie i optymalizacja w Internecie, tworzenie dokumentów interaktywnych, współczesne formy wypowiedzi.
Dziennikarstwo - specjalizacje
- nowe media i komunikacja elektroniczna w organizacjach
- dziennikarstwo ekonomiczne i public relations
- projektowanie komunikacji wizualnej i narracji
- dziennikarstwo internetowe
- media regionalne
Studia dziennikarskie na Śląsku
Poniżej prezentujemy ofertę śląskich uczelni.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Akademia Polonijna w Częstochowie
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na US odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz dowolnego przedmiotu.
Nabór do UE obejmuje wyniki z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka, wos, język polski.
Kandydaci do UH-P uzyskują punkty rekrutacyjne za takie przedmioty maturalne jak język polski, język obcy oraz jeden dowolny.
Uczelnie niepubliczne najczęściej organizują wolny nabór. Warunkiem przyjęcia na studia jest dostarczenie kompletu dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarsie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dziennikarstwie
Typowe miejsca pracy dziennikarza to redakcje prasowe, telewizyjne, radiowe, internetowe. Absolwenci dziennikarstwa pełnią funkcje rzeczników prasowych, zajmują się zagadnieniami z obszaru public relations, komunikacji biznesowej, badania rynku i opinii publicznej. Pracują jako specjaliści ds. marketingu i promocji, moderatorzy portali społecznościowych, edukatorzy medialni.
Ile zarabia dziennikarz?
Według portalu gowork.pl średnie zarobki dziennikarzy zatrudnionych na etacie wynoszą niespełna 4900 zł brutto.
Wynagrodzenie wzrasta wraz z doświadczeniem, wypracowaną renomą. Zależy też od charakteru pracy, miejsca zatrudnienia oraz formy umowy.
Czy warto studiować Dziennikarstwo?
Zastanawiasz się, czy wybrać studia na dziennikarstwie? Pomocny może być blog Anny.
Może jej rozważania ułatwią podjąć decyzję:
Dziennikarstwo - opinie
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych.
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo