Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Lublinie
Dziennikarstwo - studia
Dziennikarstwo to studia dla osób ciekawych świata, bacznych obserwatorów, umiejących swoje przemyślenia ubrać w słowa. Ważną cechą kandydata będzie lekkie pióro i łatwość formułowania myśli. Na naukę i doskonalenie warsztatu dziennikarskiego oczywiście przyjdzie czas na studiach, praktykach czy w trakcie pracy zawodowej. Istotne, aby przyszły dziennikarz był dociekliwy, potrafił zadawać pytania, wzbudzał zaufanie wśród rozmówców. W przypadku dziennikarzy newsowych, agencyjnych bezcenna będzie umiejętność pracy pod presją czasu.
Dla tego kierunku przewidziany jest dwustopniowy tok nauki. 3-letnie studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. UMCS oraz KUL oferują kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na dziennikarstwie i komunikacji społecznej. Jest oczywiście możliwość wybrania pokrewnych kierunków także na innych uczelniach.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: nauka o komunikowaniu, podstawy wiedzy o kulturze, współczesne systemy polityczne, retoryka i erystyka, gatunki dziennikarskie, prawo mediów, etyka dziennikarska, najnowsza historia Polski, komunikacja wizualna, komunikowanie polityczne, systemy medialne na świecie, ochrona własności intelektualnej, polityka informacyjna demokracji, kreowanie wizerunku, medialna opinia publiczna.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, konwersatoriów. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki w mediach tradycyjnych i internetowych, agencjach i firmach public relations, w agencjach reklamowych, w biurach ds. promocji, w biurach rzeczników prasowych czy w instytucjach samorządowych i administracji rządowej.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Studia dziennikarskie pozwalają na wybór własnej ścieżki kształcenia. Uczelnie oferują m.in. takie specjalności:
- marketing polityczny
- medialna
- dziennikarstwo audiowizualne
- public relations - reklama i komunikacja marketingowa
- public relations i marketing medialny (w języku angielskim)
- nowe media
- media firmowe
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na UMCS odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z dwóch przedmiotów do wyboru spośród: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wos.
Nabór na KUL obejmuje wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ile zarabia dziennikarz?
Mediana zarobków dziennikarzy to nieco ponad 4800 zł brutto. To oczywiście wartość uogólniona na potrzeby statystyki. Bezsprzecznie wynagrodzenia debiutantów w zawodzie będą się mocno różniły od tych, jakie otrzymują gwiazdy popularnych stacji telewizyjnych. Inne zarobki będą dotyczyć dziennikarzy lokalnej prasy, a inne zagranicznych reporterów.
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Praca po dziennikarstwie
Absolwenci studiów przygotowani są do pracy w:
- redakcjach radiowych, telewizyjnych, prasowych
- mediach społecznościowych
Dziennikarze są świetnymi specjalistami ds. public relations, promocji i komunikacji, rzecznikami prasowymi.
Zatrudniani są w:
- agencjach PR
- działach komunikacji
- firmach eventowych
- sztabach wyborczych
- instytucjach rządowych
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo