Kryminologia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Kryminologia często mylona jest i utożsamiana z kryminalistyką. To w pewnym sensie powiązane, jednak odmienne dziedziny. Kryminologia skupia się na psychologicznych aspektach przestępstw, analizuje patologie społeczne, motywy zachowań przestępczych, profile sprawców. Bada społeczne podłoże przestępstw, szuka narzędzi rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości.
Od kandydatów oczekuje się zatem dużej odporności psychicznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem, empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Na studiach dobrze sprawdzą się osoby dociekliwe, o umysłach analitycznych, kreatywne.
Kryminologia to studia dwustopniowe, kończą się tytułem licencjata, a następnie magistra.
Kryminologię można studiować na uniwersytetach i w wybranych niepublicznych szkołach wyższych.
Kryminologia – jakie przedmioty na maturze
Podstawą rekrutacji w uczelniach publicznych jest konkurs świadectw. Obowiązujące przedmioty i przeliczniki punktów są różne, odmienne dla każdej uczelni. Dlatego zawsze należy sprawdzać szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych wybranych szkół wyższych. Analizując zasady przyjęć na studia można zauważyć, że w przeważającej większości uczelni wystarczą obowiązkowe przedmioty zdawane na maturze. Większość uczelni uwzględnia wyniki języka polskiego, języka obcego oraz dodatkowego przedmiotu - często matematyki.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie wskazuje konkretnych przedmiotów, liczona jest średnia z wyników maturalnych, jednak zdając historię lub wiedzę o społeczeństwie, można podwyższyć punkty rekrutacyjne o 20%.
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie kandydaci wybierają dwa przedmioty spośród: geografia, historia, język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski), język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia, fizyka, chemia, biologia.
Kandydaci na Uniwersytet Gdański przyjmowani są na podstawie wyników z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: biologia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka, WOS. Dodatkowe punkty uzyskać można za poziom rozszerzony. Podobne zasady rekrutacji obowiązują w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, jedyną różnicą jest mniejsza liczba przedmiotów do wyboru – nie jest brana pod uwagę geografia.
W niepublicznych szkołach wyższych rekrutacja sprowadza się do złożenia kompletu wymaganych dokumentów. Kandydaci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Kryminologia - studia pokrewne
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.