Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Matura nie poszła po Twojej myśli? Nie zdobyłeś odpowiedniej ilości punktów albo oblałeś?
Nie poddawaj się, mimo wszystko możesz dostać się na studia lub znaleźć alternatywny sposób na życie po maturze. Podpowiemy jak.
Matura to bardzo ważny egzamin. Kończy ostatni etap w życiu ucznia. W końcu, po wielu latach nauki można opuścić szkołę. Matura, choć nie jest obowiązkowa, otwiera wiele drzwi, nawet osobom, które nie planują zdobywania wykształcenia wyższego.
Samo słowo „Matura” pochodzi z języka łacińskiego (maturus oznacza dojrzały), dlatego nazywana jest inaczej egzaminem dojrzałości.
Po co wymyślono maturę?
Egzamin maturalny pełni trzy zasadnicze funkcje:
- wyznacza poziom, na jakim uczniowie opanowali wymagania programowe ze zdawanych przedmiotów;
- stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego;
- zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych.
Ze względu na to, że matura to dość przełomowy krok w życiu, wiele osób stresuje lub wręcz paraliżuje sama świadomość zdawania tego egzaminu. W związku z tym, nawet solidna i systematyczna nauka może nie wystarczyć, by zdobyć odpowiednią ilość punktów niezbędnych do zaliczenia wszystkich przedmiotów.
Kiedy matura jest zdana?
Przypomnijmy, że aby zdać maturę i otrzymać świadectwo maturalne należy uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
Do 30 września roku poprzedzającego maturę trzeba złożyć wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego (do dyrektora szkoły). Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do lutego, w ostatecznej deklaracji.
Co zrobić, gdy matura jest niezaliczona?
Po pierwsze - poprawka. Jeżeli nie zaliczysz matury z jednego przedmiotu, możesz pisać poprawkę jeszcze tego samego roku, zazwyczaj w sierpniu. Kilkanaście tygodni wzmożonej nauki powinno przyczynić się do zdania poprawki.
Jeżeli nie zdałeś matury z więcej niż jednego przedmiotu, musisz czekać na kolejną turę matur w następnym roku. Rok przerwy w nauce można wykorzystać np. na pierwszą pełnoetatową pracę lub zrobić sobie tzw. przerwę roczną - gap year i skupić się na rozwijaniu swoich pasji lub na wolontariacie w ciekawym miejscu na świecie. Warto jednak pamiętać, żeby ten rok wykorzystać także na powtarzanie materiału. Im więcej czasu upływa, tym mniejsza jest motywacja do ponownego przystąpienia do matury.
Weryfikacja matury i odwołanie od wyników
Jeżeli masz przeczucie, że maturę napisałeś wystarczająco dobrze, a mimo wszystko jej nie zaliczyłeś, skorzystaj z prawa do odwołania.
Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu, ale najpierw musi zgłosić chęć obejrzenia swojej pracy. Zgłoszenie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej najlepiej wysłać od razu po zapoznaniu się z wynikiem matury. Podczas wizyty w OKE można porównać swoje odpowiedzi z kluczem. Jeżeli punktacja się nie zgadza, bo została źle podliczona lub jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź jest poprawna, a nie została uznana, to możesz napisać odwołanie od wyników matury. W piśmie tym należy uzasadnić dlaczego ocena jest zaniżona.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów zostanie podwyższona, dyrektor OKE ustali nowy wynik egzaminu maturalnego i wyda nowe świadectwo lub aneks. Jest także kolejna instancja, o ile odwołanie nie przyniosło skutku - Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego złożone z ekspertów, którzy ponownie oceniają pracę maturalną.
Gdy punktów z matury jest za mało
Jeżeli zdałeś maturę, ale masz za mało punktów, by dostać się na wybrany kierunek studiów, możesz przystąpić do egzaminu po raz kolejny, za rok.
Szczegółowo o tym zagadnieniu można przeczytać w artykule: Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik dla zagubionych kandydatów
Maturalny plan B
Jeśli nie masz matury, droga do dalszej edukacji nie jest zamknięta. Możesz zdecydować się na kształcenie w szkole policealnej - publicznej lub niepublicznej. Szkoły te oferują wiele interesujących kierunków, dostosowywanych do wymogów rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Nauka trwa od jednego do dwóch lat. Pozytywne ukończenie szkoły pozwala na uzyskanie technika określonej profesji. Przystąpienie w międzyczasie do egzaminu maturalnego jest szansą na rozpoczęcie studiów, niekoniecznie o profilu ukończonej szkoły policealnej.
Zobacz także:
Jak nie stracić punktów na maturze z matematyki: