Politologia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia.
Język polski najczęściej pojawia się w wykazie punktowanych podczas rekrutacji przedmiotów maturalnych. Istotny jest także język obcy, choć zazwyczaj uczelnie pozostawiają kandydatom wybór przedmiotów. Sprawdźcie, co musicie zdawać na maturze na wybrane przez siebie uczelnie. Gdzie można studiować Politologię?
Politologię oferują przede wszystkim uniwersytety oraz wiele niepublicznych szkół wyższych. To studia będące w ofercie bardzo wielu uczelni.
Wybierają ją osoby o predyspozycjach humanistycznych, zainteresowani problemami politycznymi współczesnego świata. Kandydaci o otwartych, analitycznych umysłach, chętni poznać zjawiska polityczne w oparciu o wiedzę socjologiczną, psychologiczną, prawniczą i ekonomiczną.
Więcej o studiach na Politologii.
Naturalnym wyborem przedmiotu na maturze przez wielu kandydatów jest historia lub wiedza o społeczeństwie. To przedmioty najsilniej związane z tematyką przyszłych studiów, aczkolwiek – jak pokazuje szczegółowa analiza zasad naboru – wcale nie one decydują w pierwszej kolejności o przyjęciu na studia.
Politologia – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy szczegółowe zasady rekrutacji na wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język polski, język obcy oraz inny dowolny przedmiot, przy czym wiedza o społeczeństwie i historia są wyżej punktowane.
Kandydaci na Uniwersytet Gdański oprócz języka polskiego wybierają jeden przedmiot do wyboru spośród: język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, WOS.
Również język polski, ale drugi dowolny przedmiot obowiązują w naborze na Uniwersytet Opolski.
Uniwersytet Jagielloński przyjmuje kandydatów na podstawie wyników maturalnych z języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: filozofia, geografia, historia, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Język polski i język obcy punktowane są w rekrutacji na Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Niepubliczne szkoły wyższe najczęściej przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń
Szczegółowe zasady rekrutacji należy zawsze sprawdzać w serwisach wybranych uczelni. Zobacz, które szkoły wyższe realizują studia na Politologii.
Politologia – studia pokrewne
Jeśli rozważacie studiowanie Politologii, może zainteresują Was również kierunki:
Geopolityka i studia strategiczne
Doradztwo polityczne i publiczne
Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji
Zarządzanie w politykach publicznych
Dowiedz się więcej o studiach społecznych.
Zobacz wykaz kierunków społecznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces