​Rekrutacja na studia 2020 w obliczu pandemii coronavirusa

Rekrutacja na studia 2020 jest wyjątkowa i z pewnością zostanie zapamiętana na długo. Ogólnoświatowa pandemia wywróciła do góry nogami życie wielu ludzi i odcisnęła swoje piętno w działalności szkół wyższych.

Zazwyczaj po zakończeniu matur, z początkiem czerwca, maturzyści rejestrowali się już na wybrane kierunki studiów. W tym roku matury dopiero w czerwcu się zaczną. Co więc z rejestracją na studia?

Uczelnie publiczne w tym najliczniejsze uniwersytety i politechniki nie opublikowały w większości jeszcze harmonogramów rekrutacji na studia. Ma to związek z przesunięciem terminów matur. Jednak uczniowie nie powinni stresować się dodatkowo. Uczelnie zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby maturzyści nie byli poszkodowani w efekcie tegorocznych zmian.


Kiedy rekrutacja na studia 2020?

Harmonogramy rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie przygotowywane są z uwzględnieniem daty ogłoszenia wyników matur. Dlatego organizacja tegorocznej rekrutacji będzie dostosowana do zmienionych terminów matur.

Dobrym pomysłem jest śledzenie na bieżąco serwisów rekrutacyjnych uczelni, gdzie wkrótce powinny pojawić się szczegółowe informacje odnośnie terminów rekrutacji na studia 2020 / 2021.


Zasady rekrutacji na polskie uczelnie w 2020 roku

Można domniemywać, że zasady postępowania rekrutacyjnego zasadniczo nie zmienią się. Być może zostanie zmieniona rekrutacja na nieliczne kierunki, przewidująca egzaminy wstępne. Egzaminy ustne być może zostaną odwołane lub zostanie zmieniona ich forma, albo przeprowadzone zostaną zdalnie. Tego typu zmiany dotyczyć będą w największym stopniu uczelni artystycznych. Natomiast od kilku dobrych lat większość etapów rekrutacji na studia i tak odbywa się online, więc tutaj zmian nie powinno być.


Olimpijczycy a rekrutacja na studia 2020

Jest jeszcze kwestia olimpijczyków. Laureaci olimpiad mieli w poprzednich latach automatyczny wstęp na wybraną uczelnię. W tym roku ze względu na to, że Minister Edukacji Narodowej zdecydował o dokonaniu zmian organizacji przeprowadzania olimpiad z powodu bezpieczeństwa, odwołano trzeci etapu tych konkursów. Nie ma więc w tym roku laureatów. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwrócił się z prośbą do uczelni o uwzględnienie w procesie rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 nowych regulacji dotyczących honorowania wyników uczestników olimpiad, którzy w roku szkolnym 2019/2020 zakwalifikowali się do III etapu – finalistów tych olimpiad. Najprawdopodobniej więc uczelnie także w tym zakresie podejmować będą decyzję, jak będzie wyglądało w bieżącym roku przyjmowanie na studia uczestników olimpiad przedmiotowych.


Rekrutacja 2020 na uczelnie niepubliczne

Jeżeli chodzi o uczelnie niepubliczne, to większych zmian nie będzie. Rekrutacja do szkół wyższych niepublicznych, zwanych popularnie prywatnymi, trwa w zasadzie w trybie ciągłym. Na studia zapisać można się w dowolnym momencie roku. Kształcenie jest odpłatne, czasem zdarzają się programy dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Warto sprawdzać szczegółowe informacje na stronach www uczelni.


Wskazówki dotyczące rekrutacji na studia 2020

Poniżej kilka rad, które ułatwią maturzystom przejść proces rekrutacji na studia w 2020 roku bez większych problemów

  • Wybierz uczelnię i kierunek, albo uczelnie i kierunki - nie ma ograniczeń w ilości kierunków i uczelni na które można aplikować. Warto się jednak zastanowić, bo każdy kierunek to osobna opłata rekrutacyjna. Jeżeli nie wiesz, jaką uczelnię wybrać, sprawdź opinie w naszym serwisie.
  • Po ustaleniu gdzie i co chcesz studiować, na bieżąco sprawdzaj serwis rekrutacyjny uczelni. Pojawiają się tam wszystkie oficjalne dane o terminach poszczególnych etapów rekrutacji.
  • Uczelnia określa dla każdego kierunku inne wymagania rekrutacyjne - trzeba o tym pamiętać. Wymagania te znajdują się także na stronach serwisów rekrutacyjnych.
  • Skup się na maturze. Im lepsze wyniki na maturze, tym większa szansa na wymarzone studia.