Jakiego artykułu szukasz?

Jak przygotować się do matury z języka obcego

Zastanawiasz się, jak kompleksowo przygotować się do matury z języka obcego? Posłuchaj porad, które przygotowała Agnieszka Maciejek, która prowadzi w Poznaniu szkołę języka francuskiego L’Apostrophe i od lat pomaga uczniom zdać maturę.

Jak przygotować się do matury z języka obcego

Przedstawiamy obszerną i szczegółową rozmowę z ekspertem, o tym jak kompleksowo przygotować się do matury z języka obcego.

Porady przygotowała Agnieszka Maciejek, która prowadzi w Poznaniu szkołę języka francuskiego L’Apostrophe i od lat pomaga uczniom zdać maturę. Mamy nadzieję, że konkretne porady i sposoby zaproponowane przez naszego specjalistę wykorzystacie podczas własnych zmagań z językiem obcym.


Agnieszka Maciejek: Nauka języka jest trochę jak nauka matematyki: po pierwsze nie można zapominać o podstawach, gdy osiągamy wyższy poziom, i po drugie ułożenie sobie wszystkiego w głowie wymaga czasu i systematyczności. Co prawda czasu do matury nie mamy specjalnie dużo, ale systematyczność zależy już całkowicie od nas. W przygotowaniach do matury będzie nas interesowało siedem zagadnień: cztery kompetencje (rozumienie czytania i mowy, pisanie i mówienie), a także gramatyka, słownictwo i... znajomość struktury pytań maturalnych.


Struktura zadań maturalnych

Pierwszym krokiem przygotowującym nas do matury powinno być po prostu przeczytanie informatora maturalnego (dostępne na stronie CKE): w końcu nikt nie startuje w zawodach sportowych, nie znając ich regulaminu. W dokumencie tym znajdziecie dokładny opis wymagań i przebiegu egzaminu, a także wykaz zagadnień gramatycznych i przykładowe zadania wraz z kluczem. Warto też pobrać z Internetu arkusze maturalne z poprzednich lat, będziecie w ten sposób mieli do dyspozycji wartościowe ćwiczenia z odpowiedziami. Jeśli to możliwe, zakupcie również książkę z zadaniami przygotowującymi do matury.


Słownictwo

Powtarzanie i/lub nauka słownictwa wymaga przygotowania planu: spiszcie wszystkie zagadnienia, np. „nazwy narodowości”, „jedzenie”, „pogoda”, „części ciała”. Informator maturalny odsyła nas do podstawy programowej, ale pomocą może też być po prostu spis treści w podręczniku, którego używacie. Policzcie, ile tygodni zostało Wam do matury, i ustalcie, ile zagadnień powtórzycie tygodniowo. Ale bez złudzeń: nie ustalajcie nic na ostatnie trzy-cztery tygodnie: prawdopodobnie i tak zdarzą się Wam opóźnienia i warto mieć czas w zapasie.

Bądźcie też rozsądni: narodowości wymagają dużo mniej czasu niż ubrania czy jedzenie, więc można je powtarzać jednocześnie z inną grupą słówek. A potem pozostaje systematyczność w powtórkach i ustalenie własnego systemu: możecie się uczyć z samodzielnie zrobionych fiszek, z map myśli, z aplikacji (np. Quizlet). Samo przygotowywanie materiałów pomaga zapamiętać słownictwo, więc nie myślcie, że spisywanie słówek to strata czasu.

Zaglądajcie też do tego, co już powtórzyliście w poprzednich tygodniach: mózg lubi, jak mu się różne rzeczy przypomina.
Ważna podpowiedź: spisujcie słowa, których nie znaliście, a na które się natknęliście w zadaniach i tekstach. Wyrazy to nie produkt jednorazowego użytku: jeśli użyto ich w jednym tekście, to pojawią się w następnym. Jeżeli boicie się, że utkniecie na sprawdzaniu w słowniku każdego niemal słowa, to ustalcie, że z każdego zadania spisujecie 10-15 nowych słówek (weźcie pod uwagę też słowa, których użyto w teście). Jeszcze jedna wskazówka: zróbcie sobie listę zwrotów przydatnych do wyrażania opinii (we francuskim np. je crois que, à mon avis, je suis certain que) i do konstruowania struktury wypowiedzi (np. premièrement, deuxièmement, mais, pourtant). Wynotowujcie je też z tekstów, które czytacie.


Gramatyka

Nieocenioną pomocą będzie wspomniany wcześniej, umieszczony w informatorze maturalnym spis zagadnień gramatycznych. Odkreślajcie z niego rzeczy dla Was już oczywiste, zrozumiałe, i zaznaczajcie te, które musicie jeszcze utrwalić, albo te, których jeszcze nie znacie. Starajcie się być samodzielni: nie trzymajcie się sztywno tabelki, możecie decydować o kolejności powtarzanych tematów.

Jeśli nie dysponujecie materiałami do powtórek, zajrzyjcie na stronę www.lepointdufle.net, gdzie znajdziecie logicznie ułożone ćwiczenia na słownictwo i na gramatykę. Ogromną pomocą będą też „odmieniacze” (np. http://leconjugueur.lefigaro.fr/), czyli strony, na których znajdziecie pełną odmianę każdego czasownika. Nie ufajcie jednocześnie chałupniczym stronom internetowym.

I jeszcze jedno: zacznijcie robić sobie spis czasowników i przymiotników wraz z towarzyszącymi im przyimkami (np. renoncer à faire qqch). Znajdziecie oczywiście w internecie całe mnóstwo list takich czasowników i przymiotników, ale będzie Wam dużo łatwiej uczyć się z samodzielnie przygotowywanego i stopniowo wydłużanego słowniczka niż z pobranej listy, którą pewnie na dodatek musielibyście tłumaczyć. Przyimki są niebywale istotne i... bardzo lubiane przez autorów testów maturalnych.


Rozumienie ze słuchu

Nie ma co się łudzić, że do osłuchania się z językiem (nie tylko francuskim) wystarczą Wam lekcje w szkole, musicie zacząć pracę w domu. Zacznijcie słuchać radia (www.rfi.fr, www.franceinfo.fr, www.franceinter.fr, http://www.europe1.fr/), choćby przez kilka minut dziennie. Gdy trochę przywykniecie, po dwóch-trzech tygodniach, zajrzyjcie na stronę http://www1.rfi.fr/lffr/statiques/accueil_apprendre.asp, na której w zakładce „Fait du jour” znajdziecie setki zadań bardzo zbliżonych do maturalnych, a do każdego z nich – odpowiedzi i transkrypcję.

Pamiętajcie, że zawsze na koniec trzeba wysłuchać nagrania, czytając jednocześnie jego tekst, dzięki czemu zobaczycie to, czego nie usłyszeliście lub co źle zrozumieliście. Również z tych zadań wynotujcie zawsze 10-15 nowych słówek. Nie ograniczajcie się na początku do dwukrotnego wysłuchania nagrań i słuchajcie ich tyle razy, ile potrzebujecie. Z czasem, gdy będziecie więcej rozumieć, zredukujcie tę liczbę do dwóch.


Rozumienie tekstu pisanego

Gdy będziecie odpowiadać na pytania do tekstu, zaznaczcie zawsze fragment, który skłonił Was do takiej, a nie innej odpowiedzi. Ponowna lektura będzie łatwiejsza i będziecie mogli w pewnym sensie sprawdzić samych siebie.

Ale jak ćwiczyć na co dzień? W końcu każdego dnia nie rozwiązujemy testów maturalnych? Podobnie jak z odsłuchami, z tekstem trzeba się oswoić: polubcie na Facebooku jakieś francuskojęzyczne profile (dlaczego nie coś związanego z Waszymi zainteresowaniami?). Wchodźcie też na strony francuskojęzycznych gazet czy stacji telewizyjnych, np. www.lemonde.fr, www.lefigaro.fr, www.lesoir.be, www.france24.com/fr/. Już na początku można się zdziwić, jak wiele się rozumie, nawet jeśli nie jest się najbardziej sumiennym frankofanem.

Zapoznajcie się też z portalem www.voxeurop.eu, który prezentuje artykuły z prasy europejskiej profesjonalnie przetłumaczone i dostępne jednocześnie w dziesięciu wersjach językowych, w tym po polsku i francusku: otwórzcie sobie ten sam tekst w dwóch wersjach i czytajcie na zmianę wersję francuską i polską, żeby zobaczyć, co i na ile dobrze rozumiecie.


Wypowiedź pisemna i ustna

Tutaj przed Wami największa trudność, bo do kompetencji „produkcji” potrzebny jest jakiś odbiorca, najczęściej nauczyciel. Wykorzystujcie każdą okazję do napisania czegoś (choćby nie było to zadanie typowo maturalne) i do odzywania się na lekcji. Poproście nauczyciela, może zechce Wam pomóc i przeczytać Wasze dodatkowe prace?

Jeśli chodzi o mówienie, to ćwiczcie prezentacje maturalne w domu, na głos (rodzinie zazwyczaj da radę wytłumaczyć, dlaczego mówicie sami do siebie). W pierwszym zadaniu w zastawie zwróćcie zawsze uwagę na to, kto zaczyna rozmowę: Wy czy egzaminator. Pamiętajcie też, żeby nie rozmieniać się na drobne i nie popadać w dygresje, tylko wspomnieć (możliwie dosłownie) cztery zaznaczone tematy.

Drugie zadanie, polegające na opisaniu wybranego zdjęcia, jest najłatwiejsze do codziennych ćwiczeń, bo zdjęcia otaczają nas z każdej strony. Wystarczy wejść na jakikolwiek serwis (np. na jednen z wcześniej przeze mnie zaproponowanych) i spróbować omówić znalezione tam fotografie.

Trzecie zadanie (pamiętajcie, że musicie skomentować w nim i wybraną przez Was opcję, i propozycje, które odrzucacie), jak i dwa poprzednie, będzie łatwiejsze do zrealizowania i lepiej ocenione, jeśli w swojej wypowiedzi użyjecie zwrotów służących do wyrażania opinii i nadacie mu właściwą strukturę (mówiłam o tym przy okazji pracy nad słownictwem).
Nie wahajcie się też poprosić o pomoc i materiały nauczycieli innych języków: nauczyciel angielskiego nie pomoże Wam w kwestii języka francuskiego, ale tematy maturalne i struktura zadań są uniwersalne dla wszystkich języków.


Wreszcie dwie uwagi końcowe

Po pierwsze rozwiązując zadania, zawsze zacznijcie od przeczytania pytań: nakierują Was one na to, co będzie ważne i nieraz podpowiedzą słownictwo.

Po drugie wracam do tego, od czego zaczęłam: systematyczność – Waszym wrogiem jest stres, chaos i nieregularność. Zacznijcie pracę już teraz, a unikniecie chaosu i nieregularności (stresu niestety wyeliminować się nie da). Pracujcie codziennie po kawałku, a jeśli zdarzy się Wam tygodniowa przerwa, to nie katujcie się założeniem „jutro wszystko nadrobię”: wróćcie do pracy i zróbcie po prostu dwa-trzy zadania więcej niż zazwyczaj.

Agnieszka Maciejek ukończyła studia magisterskie na kierunku filologia romańska (specjalność dydaktyka) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako lektorka i tłumaczka oraz konsultantka ds. języka francuskiego, prowadzi szkołę języka francuskiego L’Apostrophe. Z jej usług korzystały takie podmioty jak m.in.: Franklin Templeton Investments, Telekomunikacja Polska SA,/Orange, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, czy ESKK.


Powiązane treści

Matura 2021 - informacje, terminy, zasady
Matura 2021 - informacje, terminy, zasady
​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Jak poradzić sobie ze stresem? - poradnik Maturzysty
Jak poradzić sobie ze stresem? - poradnik Maturzysty
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
„Złota siódemka”, czyli jak skutecznie przygotować się do matury
„Złota siódemka”, czyli jak skutecznie przygotować się do matury
Matura za pasem? Zorganizuj się!
Matura za pasem? Zorganizuj się!
Jak przygotować się do matury z matematyki
Jak przygotować się do matury z matematyki
Narzędzia i zasoby maturzysty - musisz je znać
Narzędzia i zasoby maturzysty - musisz je znać
Kalendarz Maturzysty 2022_2023
Kalendarz Maturzysty 2022_2023
Trening głosu nie tylko dla maturzysty i studenta, czyli jak mówić pewnie i wyraźnie
Trening głosu nie tylko dla maturzysty i studenta, czyli jak mówić pewnie i wyraźnie
Wspólna nauka do matury - znajdź znajomych do powtórek
Wspólna nauka do matury - znajdź znajomych do powtórek
Powtarzanie - recepta na maturalny sukces
Powtarzanie - recepta na maturalny sukces
Dieta maturzysty, czyli dobre odżywianie podczas nauki
Dieta maturzysty, czyli dobre odżywianie podczas nauki
Szybsze czytanie to szybsza nauka, warto wiedzieć przed maturą
Szybsze czytanie to szybsza nauka, warto wiedzieć przed maturą
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Jak się motywować do nauki przed maturą?
Jak się motywować do nauki przed maturą?
Aplikacje do nauki dla maturzystów - nauka z telefonu
Aplikacje do nauki dla maturzystów - nauka z telefonu
Jak skutecznie uczyć się przed maturą? Porady dla maturzystów.
Jak skutecznie uczyć się przed maturą? Porady dla maturzystów.
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
​Maturalna statystyka
​Maturalna statystyka
Ustna matura z języka polskiego - jak się przygotować?
Ustna matura z języka polskiego - jak się przygotować?
Świadectwo dojrzałości (maturalne)
Świadectwo dojrzałości (maturalne)
Rekrutacja na studia krok po kroku
Rekrutacja na studia krok po kroku
Jakie studia wybrać?
Jakie studia wybrać?
Ustna matura z języka polskiego, czyli jak oczarować komisję?
Ustna matura z języka polskiego, czyli jak oczarować komisję?
Zasady skutecznej nauki i zapamiętywania
Zasady skutecznej nauki i zapamiętywania
Ściąganie na maturze zbyt ryzykowne
Ściąganie na maturze zbyt ryzykowne
Opanuj stres przed egzaminem
Opanuj stres przed egzaminem

Komentarze (0)

brak komentarzy…
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Powiślańska Szkoła Wyższa
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
 • Uniwersytet WSB Merito Opole
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
 • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
 • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
 • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Akademia Tarnowska
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
 • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Akademia Zamojska
 • Politechnika Częstochowska
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Politechnika Łódzka
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Lubelska Akademia WSEI
 • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
 • Politechnika Lubelska
 • Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
 • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Akademia Mazowiecka w Płocku
 • Uniwersytet WSB Merito Łódź
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Coventry University Wrocław
 • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Politechnika Poznańska
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Akademia Ateneum w Gdańsku
 • Uczelnia WSB Merito w Warszawie
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Uniwersytet Gdański
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • WSHiU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
 • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Uniwersytet SWPS Katowice
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu