Rynek pracy w Lublinie
Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim. Na kilku uczelniach publicznych, w tym Uniwersytecie, Politechnice, KUL-u, Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Przyrodniczym oraz kilku niepublicznych szkołach wyższych kształci kilkadziesiąt tysięcy studentów.
Co roku mury lubelskich uczelni opuszcza ponad 20 tysięcy absolwentów. To sporych rozmiarów miasteczko młodych ludzi, którzy wkraczają na rynek pracy ze swoimi ambicjami, planami, oczekiwaniami finansowymi.
Aby rozpoczęcie pracy zawodowej przebiegło niezakłócenie, warto wcześniej, jeszcze w trakcie studiów kompletować doświadczenia, żeby nawet na początku drogi zawodowej mieć się czym pochwalić w cv.
Dorywcze prace podejmowane przez studentów najczęściej mają na celu podreperowanie budżetu i rzadko z nimi wiązana jest przyszłość zawodowa. Ale udzielanie korepetycji, sprzątanie, praca w charakterze kelnera, hostessy to pierwsze cenne doświadczenia: uczą dyscypliny, wytrwałości, zarządzania czasem, współpracy.
Praktyki i staże
Na większości kierunków studiów część godzin w programie kształcenia przewidzianych jest na praktyki studenckie. Najczęściej odbywają się w przedsiębiorstwach i instytucjach, z którymi współpracuje uczelnia. Zdarza się, że studenci bywają rozczarowani ich formą - bywa, że są traktowane jak formalność, bez możliwości faktycznego poznania strony praktycznej studiowanej dziedziny.
Przeglądając portale pracy zauważycie, że wiele jest ofert staży. Firmy chętnie zatrudniają studentów - dla nich taka współpraca jest atrakcyjniejsza ze względów finansowych i formalnych. Terminy staży najczęściej dostosowane są do rozkładu roku akademickiego, nie kolidują z zajęciami na uczelni. To doskonała forma zdobycia praktycznych umiejętności. Często udana współpraca przeradza się w trwałe, długoterminowe zatrudnienie.
Gdzie szukać pomocy
Zanim pożegnacie się z uczelnią, warto właśnie tam szukać wparcia. Niemal każda szkoła wyższa ma w swojej strukturze biuro karier. To jednostka, której celem jest pomoc swoim studentom i absolwentom w wejściu na rynek pracy. Tam możecie szukać ofert pracy, staży, praktyk zawodowych. Uzyskacie pomoc odnośnie przygotowania dokumentów aplikacyjnych, zasad odbywania rozmowy kwalifikacyjne. Biura karier organizują targi pracy, warsztaty związane z aktywizacją zawodową, konsultacje dotyczące planowania kariery, określania predyspozycji zawodowych.
Zobaczcie, co Wasza uczelnia może zaoferować w kwestii przyszłej kariery:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Innowacji
Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola
Ile można zarobić w Lublinie?
Według portalu pracuj.pl przeciętne zarobki wynosiły w Lublinie w 2018 roku 4100 zł brutto. To oczywiście wartość uśredniona, wynagrodzenie zależne jest od stażu pracy, zajmowanego stanowiska, branży. Niezmienna w całym kraju pozostaje zależność, że generalnie kobiety zarabiają mniej oraz im większe przedsiębiorstwo, tym pensja na podobnym stanowisku jest wyższa.
Perspektywiczne branże
Lublin ma tradycje motoryzacyjne. Obecnie powstają nowe fabryki, w których zatrudnienie znajdą tysiące pracowników. Strategia rozwoju miasta jako najbardziej perspektywiczne branże punktuje IT, outsourcing, farmację, motoryzację, przemysł lotniczy i logistykę.
Barometrzawodow.pl wskazuje zawody, w których prognozowany jest deficyt pracowników. Oznacza to, że przykładowo analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, programiści, projektanci i administratorzy baz danych, farmaceuci, pracownicy finansowo-księgowi ze znajomością języków obcych czy specjaliści HR nie powinni w najbliższym czasie mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Zamiast etatu
Masz pomysł na własną działalność gospodarczą, nie brakuje Ci odwagi, a rytm pracy na etacie odstrasza? Możesz skorzystać ze wsparcia inkubatora przedsiębiorczości. Są to instytucje wpierające i promujące samozatrudnienie. Ich pomoc polega na udostępnieniu pomieszczeń biurowych, zaplecza technicznego, narzędzi wirtualnych oraz wsparciu ze strony specjalistów w zakresie doradztwa, poszukiwania partnerów biznesowych. Taka opieka pozwala na rozwinięcie skrzydeł bez wielkich nakładów finansowych, a po zakończeniu okresu inkubacji, samodzielne funkcjonowanie na rynku.
Inkubatory przedsiębiorczości funkcjonują również przy wybranych uczelniach, warunkiem skorzystania z ich oferty jest powiązanie osoby zakładającej działalność gospodarczą z konkretną uczelnią.
Zobaczcie ofertę wybranych inkubatorów:
http://www.inkubator.pollub.pl/
https://inkubatory.pl/lokalizacje/lublin/
Mamy nadzieję, że ukończenie wymarzonego kierunku studiów ułatwi Wam znalezienie satysfakcjonującej pracy, zgodnej z wykształceniem i oczekiwaniami finansowymi.