Rynek pracy w Poznaniu
Stopa bezrobocia w Poznaniu i Wielkopolsce jest jedną z najniższych w kraju (1,4% w maju 2018 r.). To oznacza ogromny potencjał lokalnego rynku pracy i duże możliwości dla szukających pracy.
W maju 2018 r. stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła poziom 1,4% i była najniższa w kraju. Wśród absolwentów szkół średnich i wyższych wynosiła 1,8%. To świetny wynik, świadczy o dużym potencjale poznańskiego rynku pracy. Pracodawcy z aglomeracji poznańskiej corocznie uzyskują znaczące miejsca w zestawieniach największych pod względem przychodów przedsiębiorstw.
Praca dla studenta
Studenci już w pierwszych latach studiów podejmują pracę zarobkową. Motywy są różne - może to być dorywcza praca dla podreperowania budżetu, pozwalająca sfinansować drobne przyjemności studenckiego życia. Lepsze perspektywy daje płatny staż - zapewni zdobycie doświadczenia, praktyki zawodowej, zwiększenie szans na rynku pracy w momencie ukończenia studiów. Studenci studiów niestacjonarnych muszą opłacić miesięczne czesne.
Pracując nawet od czasu do czasu można znacznie poprawić stan swojego portfela. Pomysłów na pracę dorywczą może być bardzo wiele, przykładowe to:
- korepetytor
- telemarketer
- sprzedawca artykułów sezonowych (ozdób świątecznych, lodów, pamiątek)
- recepcjonista w hotelu, gabinecie lekarskim, centrum sportowym
- animator zajęć dla dzieci
- opiekun dziecka
- pomoc osoby starszej
- kelner w kawiarni, pubie, restauracji
- fakturzysta w biurze rachunkowym
- pomoc w biurze, kancelarii
- osoba sprzątająca
- magazynier
i wiele innych. Ich charakter pozwala elastycznie dostosować czas pracy do obowiązków uczelnianych.
Umowa dla studenta
Wielu pracodawców chętnie zatrudnia studentów na umowę zlecenie. Wynika to ze sporych oszczędności dla pracodawcy – nie musi odprowadzać za takiego pracownika składki ZUS i płacić ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to osób posiadających status studenta, które nie skończyły 26 lat. Związanie taką umową nie gwarantuje studentowi ochrony przed wypowiedzeniem umowy, wynagrodzenia za okres choroby ani urlopu wypoczynkowego.
Staże studenckie
Płatne staże zawodowe dają z jednej strony możliwość zarobku, ale dodatkowo zyskania cennego doświadczenia zawodowego, skonfrontowania wiedzy zdobytej w trakcie studiów z rzeczywistością. Najczęściej nie jest wymagana pełna dyspozycyjność (niemożliwa w przypadku studentów studiów stacjonarnych). Zatrudniając stażystę, firma nie ponosi kosztów, jakie pociągałoby przyjęcie do pracy osoby z wieloletnim doświadczeniem. Dodatkowo osoba w trakcie studiów lub tuż po ich ukończeniu przychodzi z czystą kartą, bez przyzwyczajeń nabytych w innej organizacji, co pozwala firmie wyszkolić takiego pracownika pod własne potrzeby i oczekiwania, a w konsekwencji często zatrudnić na stałe.
Gdzie odbyć staż
W Poznaniu i na jego obrzeżach zlokalizowanych jest wiele dużych firm i międzynarodowych koncernów, które niemal na bieżąco rekrutują studentów ostatnich lat studiów w charakterze stażystów czy praktykantów. Wybrane z nich to:
- The Lorenz Bahlsen Snack-World Sp. z o.o., producent słonych przekąsek, kieruje swoje oferty o studentów i absolwentów takich kierunków jak: ekonomia, logistyka, ekonometria, zarządzanie.
- Volkswagen Group Polska, lider rynku motoryzacyjnego.
- Nivea Polska (Grupa Beiersdorf) zatrudnia na praktykach studentów kierunków ekonomicznych i technicznych.
- Żabka Polska, właściciel sklepów Żabka i Freshmarket.
- Amica SA, producent artykułów gospodarstwa domowego, proponuje staże dla studentów ostatnich lat ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości.
- Enea, lider branży energetycznej oferuje praktyki i staże w obszarach HR, zarządzanie, logistyka, marketing, PR, IT, sprzedaż, finanse-księgowość i inne.
- GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, lider w sektorze farmacji, proponuje staże i praktyki w obszarach kontroli jakości, produkcji, logistyki.
- Solaris Bus & Coach SA, europejski lider w zakresie produkcji autobusów, trolejbusów i tramwajów, przyjmuje na praktyki m.in. do działów: księgowość, HR, IT, marketing, PR, zakupy i logistyka.
- Santander Bank Polska organizuje staże w ramach projektu Santander Unversidades
- Kompania Piwowarska, poznański browar w okresie wakacyjnym organizuje praktyki niemal we wszystkich działach dla studentów dowolnych kierunków.
- Bridgestone Poznań, producent opon, oferuje staże i praktyki dla studentów kierunków technicznych.
Biura karier na uczelniach
Uczelnie związane są z firmami umowami, które gwarantują wybranym studentom odbycie stażu czy praktyki. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza współpracuje m.in. z firmami: Beyond.pl (usługi związane z infrastrukturą IT), Cognifide (aplikacje internetowe oparte o CMS), Kinguin (platforma transakcyjna on-line pośrednicząca w sprzedaży gier komputerowych i produktów cyfrowych), Komputronik (rozwiązania sprzętowe i biznesowe), Mobica (innowacyjne usługi programistyczne).
Partnerami Politechniki Poznańskiej są Volkswagen Polska, Santander Bank Polska czy Huawei.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym działa platforma Klub Partnera UEP, której zadaniem jest skupianie organizacji i firm współpracujących m.in. w zakresie pomocy w zorganizowaniu staży czy praktyk. Te firmy to przykładowo mBank SA, Bank Handlowy w Warszawie, PKO BP SA, Enea SA, Deloitte Polska, Ernst & Young, KPMG Sp. z o.o., Hochland Polska Sp. z o.o., Philips Lighting Poland SA, Lidl Sp. z o.o., Wrigley Poland Sp z o.o., Trust SA, Nickel Development Sp. z o.o.
Propozycje praktyk, staży i pracy dla studentów oraz absolwentów gromadzą na bieżąco uczelniane Biura Karier. Organizują branżowe targi pracy, zajmują się doradztwem zawodowym, przeprowadzaniem testów kompetencyjnych i zawodowych, prowadzą spotkania z pracodawcami, szkolenia, warsztaty czy konsultacje.