Stosunki międzynarodowe – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Język obcy i język polski to przedmioty najczęściej powtarzające się w wymogach naboru na Stosunki międzynarodowe. Ważne, wysoko punktowane są również wiedza o społeczeństwie, historia, geografia. Dobre wyniki z tych przedmiotów pozwolą uczestniczyć w rekrutacji na wielu uczelniach o odmiennym profilu. Przeczytajcie, jak przebiega rekrutacja na Stosunki międzynarodowe oraz gdzie można rozpocząć kształcenie na tym kierunku.
Stosunki międzynarodowe znajdują się w ofercie wielu uczelni, przede wszystkim uniwersytetów, uczelni ekonomicznych, a także wielu niepublicznych szkół wyższych. Wiele z nich uwzględnia w rekrutacji wynik z języka obcego. Choć nie zawsze ten przedmiot maturalny jest decydujący podczas naboru, to przyszli eksperci od spraw międzynarodowych, czy to w ujęciu biznesowym czy politycznym lub kulturowym, nie mogą obejść się bez perfekcyjnej komunikacji przynajmniej w jednym języku obcym.
Charakter studiów określa profil uczelni. Nacisk w toku kształcenia położony będzie na inne nieco aspekty stosunków międzynarodowych na wydziałach nauk politycznych, wydziałach komunikacji czy kultury lub w uczelniach ekonomicznych.
Stosunki międzynarodowe – jakie przedmioty na maturze?
Zobaczmy, ja wygląda rekrutacja w wybranych typach uczelni.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oprócz języka polskiego i języka obcego należy wybrać dowolny przedmiot, przy czym wiedza o społeczeństwie i historia są wyżej punktowane.
Ranking średniej ocen uzyskanych na egzaminie maturalnym w części pisemnej decyduje o przyjęciu na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tu z kolei więcej punktów uzyskać można za wyniki z wiedzy o społeczeństwie i geografii.
Na Uniwersytecie Opolskim uwzględniane są punkty z języka polskiego oraz drugiego dowolnego przedmiotu.
Kandydaci na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wybierają dwa przedmioty spośród: geografia, historia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie punktuje język obcy oraz dwa przedmioty wybrane spośród: język polski, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia.
Rekrutacja do niepublicznych szkół wyższych najczęściej polega na złożeniu wymaganych dokumentów. Odbywa się według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe zasady rekrutacji w serwisach wybranych uczelni.
Zobacz aktualną ofertę studiów w zakresie stosunków międzynarodowych.
Stosunki międzynarodowe – studia pokrewne
Warto poznać inne kierunki, powiązane tematycznie z zagadnieniami stosunków międzynarodowych.
Może zainteresują Cię studia:
Międzynarodowe stosunki gospodarcze
Europeistyka – integracja europejska
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces