Zwolnienie z praktyk studenckich
Praktyki studenckie to nieodłączny element kształcenia, obowiązek, którego wypełnienie konieczne jest do zaliczenia studiów. W jakich sytuacjach student może być zwolniony z praktyk studenckich? Czy to powszechna praktyka? Czym można argumentować wniosek o zwolnienie z praktyk i kto podejmuje taką decyzję? Przeczytajcie w poniższym artykule.
Praktyki studenckie
Praktyki studenckie podlegają obowiązkowemu zaliczeniu równorzędnie z innymi zajęciami wynikającymi z planu studiów. Ich zadaniem jest powiązanie teoretycznej wiedzy zdobytej na studiach z jej praktycznym zastosowaniem, przybliżenie specyfiki pracy w określonej dziedzinie, poznanie środowiska i warunków pracy, przekazaniu określonego zasobu wiadomości zawodowych.
Praktyki studenckie odbywają się według programu ściśle związanego z programem studiów teoretycznych i stanowiącego jego praktyczne uzupełnienie, ustalonego przez szkołę wyższą w uzgodnieniu z zakładem pracy.
Czas trwania i charakter praktyk wynika z planów studiów przewidzianych dla określonego kierunku lub specjalności.
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest zwolnienie z obowiązku odbycia praktyk.
Warunki zwolnienia z praktyk studenckich
Zwolnienie z obowiązku odbycia praktyk może dotyczyć studentów studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
O jego uzyskanie mogą starać się studenci, którzy:
- posiadają udokumentowane doświadczenie zawodowe odpowiadające treściom programowym studiowanego kierunku/specjalności oraz programowi praktyk przewidzianych w planie studiów
- złożyli u kierownika praktyk podanie o zwolnienie wraz z dokumentami uzasadniającymi taki wniosek.
Wspomniane doświadczenie zawodowe może wynikać z wykonywanej obecnie lub w przeszłości pracy na podstawie umowy o pracę umowy o dzieło, umowy zlecenia, prowadzonej własnej działalności gospodarczej, odbytego stażu czy zadań wykonywanych na zasadach wolontariatu. Aktywności te powinny obejmować czas nie krótszy niż przewidziany dla praktyk na poszczególnych kierunkach czy specjalności.
Dokumenty wymagane do zwolnienia z praktyk
Potwierdzeniem posiadania doświadczenia zawodowego może być:
- świadectwo pracy
- zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu
- dokument zawarcia odpowiedniej umowy
- wypis z ewidencji o działalności gospodarczej
Może się zdarzyć, że kierownik praktyk zażąda dodatkowych dokumentów zawierających opis zajmowanego stanowiska pracy, zakres wykonywanych obowiązków, charakterystyka podejmowanych zadań.
Decyzję o zwolnieniu z praktyk podejmuje dziekan wraz z opiekunek praktyk. Zwolnienie może dotyczyć całości lub części praktyk. Otrzymanie zwolnienia jest równoznaczne z zaliczeniem praktyki, na studencie spoczywa jednak obowiązek, aby wszelkie formalności zostały załatwione zgodnie z terminarzem praktyk dla danego kierunku studiów czy specjalności.