Barista
Barista jest zawodem o charakterze produkcyjnym, usługowym oraz artystycznym. Celem pracy baristy jest parzenie i podawanie kawy oraz sporządzanie napojów kawowych. Barista dobiera właściwy gatunek kawy oraz odpowiednie proporcje składników i metodę parzenia kawy - według wymagań gościa lokalu.
Barista przygotowuje kawy artystyczne, które poza walorami smakowymi wyróżniają się także efektem wizualnym. Są to kawy wielowarstwowe, z dodatkami lub przygotowane techniką Latte Art. Barista przygotowuje i sprzedaje również wszystkie pozostałe pozycje występujące w menu lokalu. Barista zajmuje się obsługą klienta, doradza, udziela informacji. Jego obowiązkiem jest zachowanie technologii i przestrzeganie norm jakościowych, w tym ocena organoleptyczna finalnego produktu.
Obowiązki na stanowisku Baristy:
- przyjmowanie i przechowywanie kawy, produktów oraz półproduktów potrzebnych do przygotowania pozycji występujących w menu lokalu;
- obsługiwanie urządzeń i maszyn gastronomicznych na stanowisku pracy;
- przekazywanie gościom lokalu wiedzy na temat kawy, akcesoriów i sposobu jej parzenia, walorów smakowych;
- doradzanie gościom lokalu w wyborze kaw;
- przygotowywanie, serwowanie i sprzedawanie kawy, napojów kawowych oraz pozostałych pozycji z menu lokalu;
- propagowanie kultury picia kawy;
- tworzenie receptur i kompozycji kawowych na zamówienia gościa;
- organizowanie stanowiska pracy, w tym przestrzeganie zasad BHP, ochrony ppoż., HACCP, ergonomii.
Jak zostać Baristą?
Zawód baristy może wykonywać osoba posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie bez względu na profil szkoły, jaką ukończyła. Najczęściej nauka zawodu odbywa się poprzez szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy oraz zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Wymagana jest znajomość języka obcego na poziomie podstawowym oraz posiadanie aktualnej książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Na rynku jest również coraz szersza oferta szkoleń i kursów baristycznych organizowanych przez firmy prywatne, szkoły gastronomiczne, jak i urzędy pracy. Dają one podstawy wiedzy oraz umiejętności, jakie powinien posiadać barista. Wykonywanie zawodu baristy wymaga ciągłego rozwoju poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych. Barista powinien znać bieżące trendy i nowinki pomocne w pracy.
Nie jest wymagany żaden konkretny kierunek studiów. Absolwent z dowolnym wykształceniem może - po odpowiednim przeszkoleniu - wykonywać zawód baristy, traktując to zajęcie np. hobbystycznie, jako dodatkowe zajęcie.
Ile zarabia Barista?
Wg serwisu Wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 484 PLN brutto. Co drugi barista otrzymuje pensję od 2 084 PLN do 3 700 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych baristów zarabia poniżej 2 084 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 800 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych baristów.
Atrakcyjnym dodatkiem do pensji są naiwni od usatysfakcjonowanych klientów:)
Posłuchajcie eksperta od kawy: