Doradca podatkowy
Zawód doradcy podatkowego to jeden z grupy zawodów zaufania publicznego. Został on powołany na mocy ustawy o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 r. Od doradcy podatkowego wymaga się, aby zachował tajemnicę zawodową, ponieważ zajmuje się on sprawami najistotniejszymi, czyli finansami osób prywatnych albo przedsiębiorstw. Udziela porad, wyjaśnia i opiniuje sprawy podatkowe. Prowadzi księgi podatkowe bądź innego rodzaju ewidencje. Może także sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe w imieniu podatników.
Podstawowe zadania doradcy podatkowego to pomoc klientom w zawiłościach związanych z podatkami. Musi on posiadać dużą wiedzę w tym zakresie, ponieważ często wypełnia zeznania i deklaracje podatkowe. Z tego powodu doradca powinien na bieżąco orientować się w zmianach zachodzących w przepisach prawa podatkowego i nieustannie śledzić komentarze do ustaw podatkowych. W tym zawodzie bardzo przydaje się znajomość prawa cywilnego, gospodarczego, a także handlowego. Czasami doradca podatkowy reprezentuje swoich klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi oraz organami kontroli skarbowej.
Predyspozycje kandydata
Aby móc podejść do egzaminu, kandydat nie może mieć ograniczonych zdolności do czynności prawnych czy praw publicznych, konieczne jest wyższe wykształcenie oraz nieskazitelny charakter. Ta ostatnia cecha jest ważna, ponieważ jest to zawód zaufania publicznego. Doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa, która nie traci na ważności nawet wtedy, kiedy nie pracuje się w zawodzie. Dobry pracownik musi posiadać multidyscyplinarną wiedzę, poczynając od prawa, poprzez księgowość aż po administrację.
Status społeczny
Doradca podatkowy to specjalista, z której usług korzysta bardzo wiele osób. Przeważnie zostaje doceniany w momencie, jak podatnik źle rozliczy się z urzędem i potrzebuje pomocy specjalisty. W ręce doradcy podatkowego powierza się swój dochód i to od niego zależy, czy nie będziemy mieć problemów z prawem materialnym.
Jak zostać doradcą podatkowym?
Aby móc wykonywać zawód doradcy podatkowego, potrzebne jest wykształcenie wyższe, najlepiej związane z finansami, ekonomią, podatkami, prawem.
Konieczne jest odbycie kursu, a następnie trzeba zdać egzamin państwowy. W jednej turze średnio zdaje go tylko 3-5% kandydatów. Egzamin ten składa się z testu oraz sporządzenia projektu wystąpienia do organu podatkowego lub sądu. Następnie, po zaliczonym pierwszym etapie, kandydat zdaje egzamin ustny. Po pozytywnym wyniku całego egzaminu przyszły doradca musi odbyć praktykę w spółce doradztwa podatkowego lub u innego doradcy podatkowego.
Gdzie pracuje doradca podatkowy?
Doradca podatkowy może podjąć pracę w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, spółce doradztwa podatkowego.
Może także założyć własną firmę i świadczyć usługi dla osób prywatnych i firm.
Zarobki doradców podatkowych
Doradca podatkowy to bardzo dochodowy zawód. Wynagrodzenie waha się od 7000 zł Do 25 tys. brutto.
Kluczowe w tym zawodzie jest doświadczenie. Zaczynając swoją karierę od stanowiska konsultanta można stopniowo awansować do pozycji menedżera podatkowego, gdzie zarobki osiągają bardzo satysfakcjonujący pułap.