Czechy
Studiowanie w Czechach ma wiele walorów. Darmowe studia, nocleg za 400 zł miesięcznie, jedzenie i picie niskoprocentowe tańsze niż w Polsce, do tego sympatyczny, unikalny klimat czeskich miast. Może warto się skusić?
System nauki i szkolnictwa wyższego
W Czechach uczyć się można na 28 uniwersytetach oraz 45 prywatnych szkołach wyższych. Dostępne są również płatne, trzyletnie wyższe szkoły zawodowe, w których nauka kończy się egzaminem praktycznym i uzyskaniem certyfikatu dyplomowanego specjalisty (DiS). Studenci mają wybór: mogą zdecydować się na studia stacjonarne, niestacjonarne lub tryb mieszany. Zimowa sesja egzaminacyjna przypada na przełom stycznia i lutego, letnia na czerwiec i pierwsze dni lipca.
Czechy uczestniczą w Procesie bolońskim, nauka podzielona jest więc za trzy etapy. Pierwszy cykl: trzy- lub czteroletni kończy się uzyskaniem tytułu licencjata (Bakalár). Drugi cykl, który może być krótszy (po licencjacie, 1 - 3 lata) lub dłuższy (po maturze, 5 - 6 lat) prowadzi do uzyskania tytułu magistra lub pokrewnych: magistra sztuki, inżyniera, inżyniera architekta, a po studiach medycznych lub weterynaryjnych - doktora. Trzeci cykl nauki to zwykle 3-letnie studia doktoranckie.
Rekrutacja - wymagania i formalności
Podstawą do ubiegania się o miejsce na studiach jest świadectwo maturalne. Między Polską a Czechami obowiązuje umowa o wzajemnej uznawalności wykształcenia. Czeskie szkoły wyższe mogą wprowadzać jednak dodatkowe wymagania. Starania o studia na Uniwersytecie Masaryka w Brnie
Znajomość języka, certyfikaty
Nauka odbywa się w języku czeskim, uczelnie wymagają więc dokumentów poświadczających jego znajomość. Największe uniwersytety oferują jednak możliwość nauki w językach obcych, bogata jest szczególnie oferta Uniwersytetu Karola w Pradze.
Pobyt i ubezpieczenie
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości. Jeśli pobyt w Czechach ma być dłuższy niż 90 dni, należy zgłosić się do lokalnego urzędu po potwierdzenie prawa pobytu.
Obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych. Jeśli więc wyjeżdżasz do Czech na dłużej, lepiej pomyśl o wykupieniu dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie.
Koszty studiów i zakwaterowania
Studia na uczelniach państwowych i publicznych są bezpłatne. Czesne trzeba zapłacić, gdy chce się pobierać naukę w języku obcym. Płatna jest też nauka na uczelniach prywatnych.
Uczelnie oferują płatne miejsca w akademikach. Dla przykładu, Uniwersytet im. Franciszka Palackiego w Ołomuńcu wynajmuje dwuosobowe pokoje w cenie 77 - 96 koron za dzień od osoby (to ok. 10 - 15 złotych). Miesięcznie trzeba się więc liczyć z wydatkiem rzędu 350 - 450 zł. W pokojach jest bezpłatny dostęp do internetu, obowiązuje depozyt w wysokości 2500 koron. Zakwaterowania można też szukać na własną rękę, mieszkania są jednak sporo droższe. W sumie koszty życia w Czechach są porównywalne z polskimi. W restauracjach poza centrami miast można zjeść tanio i do syta.
Życie studenckie
Czeskie uniwersytety nie należą może do najbardziej znanych w Europie, ale studenci podkreślają ich niecodzienny, zwykle sympatyczny klimat. Wykładowców spotkać można równie często na uczelni, jak i w pubie. Drażni co prawda czeskie umiłowanie do supermarketów (małe sklepy spożywcze należą do rzadkości), ale można się do tego przyzwyczaić. Czesi, choć generalnie nie przepadają za Polakami, na studentów z naszego kraju patrzą życzliwie i z wyrozumiałością.
Stypendia
Zagraniczni studenci mogą liczyć na stypendia w ramach środkowoeuropejskiego programu współpracy akademickiej CEEPUS. Więcej na ten temat na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej
Praca dla studenta
Wszystkie duże czeskie uczelnie prowadzą Biura Karier, gromadzące oferty pracy dla studentów. Możliwości zarobku można szukać również na własną rękę, nie jest bowiem wymagane pozwolenie na pracę. O zatrudnienie w trakcie studiów nie powinieneś się martwić, bo ofert jest sporo i jest w czym wybierać.