Jakiego państwa szukasz?

Dania

Innowacyjny model nauczania na duńskich uczelniach opiera się o kreatywność, krytyczne myślenie, aktywność oraz asertywność. Kształcenie w szkołach zawodowych nie może obyć się bez praktyk, z kolei studia akademickie zawsze związane są z samodzielnymi badaniami.

System nauki i szkolnictwa wyższego

W Danii działa 8 uniwersytetów, 14 wyższych szkół artystycznych, 11 koledży uniwersyteckich (university college) i 10 zawodowych szkół wyższych (academy of professional higher education). W sumie do wyboru jest ponad 500 kierunków studiów w jęz. angielskim oraz 1000 innego rodzaju kursów (np. szkół letnich). Wyszukiwarkę kierunków na duńskich uczelniach znajdziesz na www.studyindenmark.dk. Jeśli interesują cię studia w miejscowym języku - wejdź na www.ug.dk.

Zawodowe szkoły wyższe oferują 2-letnie studia przygotowujące do pracy (academy profession degree), które można uzupełnić tzw. top-up degree i uzyskać zawodowy dyplom licencjata (professional bachelor degree). Taki sam dyplom można zdobyć po 3- lub 4-letnich studiach na koledżach uniwersyteckich lub wyższych szkołach zawodowych. Uniwersytety oferują 3-letnie studia licencjackie o profilu akademickim (university bachelor degree) oraz studia II i III stopnia: 2-letnie magisterskie (candidatus/master’s degree) i co najmniej 3-letnie doktoranckie (PhD studies).

Rekrutacja - wymagania i formalności

By myśleć o studiach w Danii, wystarcza zdana matura. Świadectwo dojrzałości wydane przez liceum profilowane, techniczne lub zawodowe umożliwia dostęp do tych samych kierunków, co w Polsce, uczelnie mogą jednak zażądać dodatkowego potwierdzenia wiedzy z matematyki i jęz. angielskiego. Szczegółowe informacje o uznawalności dyplomów znajdują się na stronie duńskiego Ministerstwa Nauki, Innowacji i Szkolnictwa Wyższego.

Rekrutacja na uczelnie jest scentralizowana, obywa się poprzez system KOT. Formularze są na stronie www.optagelse.dk Rekrutacja na semestr zimowy trwa do 15 marca, a na semestr letni (nauka rozpoczyna się w styczniu lub lutym) - do 1 września.

Egzaminy na studia nie obowiązują. Jednak na niektórych kierunkach może być wymagane doświadczenie zawodowe lub kierunkowe wykształcenie.

Znajomość języka, certyfikaty

By studiować w Danii, trzeba dobrze znać język angielski. Na kierunkach wykładanych w języku Szekspira wymagany jest poziom English B. Oznacza to, że akceptowane są certyfikaty IELTS z wynikiem co najmniej 6,5 punktu, TOEFL zdane na poziomie minimum 560 punktów w teście papierowym, 220 w komputerowym lub 83 w internetowym, a także CPE (Certificate of Proficiency). Część uczelni wymaga jednak znajomości angielskiego na poziomie English A, co oznacza, że w przypadku IELTS trzeba zdobyć 7 punktów, a w przypadku TOEFL 600 punktów w teście papierowym, 250 w komputerowym lub 100 w internetowym. Akceptowany jest również Certificate in Advanced English (CAE)

By studiować w języku duńskim musisz zdobyć certyfikaty Danish as a Foreign Language (Studieprøven i dansk som andetsprog) lub Danish Test 2 (Danskprøve 2), choć niektóre szkoły wymagają znajomości duńskiego na poziomie Danish Test 3 (Danskprøve 3).Szczegółowe informacje o certyfikatach są na stronie miejscowego ministerstwa nauki.

Jako zagraniczny student możesz korzystać z bezpłatnych lekcji języka duńskiego. Ofertę znajdziesz na stronie De Danske Sprogcentre. Pamiętaj, że by skorzystać z lekcji, trzeba wcześniej zdobyć duński numer CPR.

Koszty studiów i zakwaterowania

Studenci z Unii Europejskiej nie płacą za studia. Trzeba się natomiast przygotować na duże wydatki w sklepach z żywnością. Ceny w Danii są najwyższe w UE. Miesięcznie na utrzymanie trzeba mieć ok. 6000 - 8000 koron duńskich (ok. 3300 - 4500 tys. zł przy kursie 1 DKK=0,56 PLN). Połowę tej kwoty (2500 - 4000 koron) wydasz na zakwaterowanie, 1500 - 2000 koron będziesz potrzebował na jedzenie, ok. 300 koron na transport, 150 na abonament telefoniczny. Obiad w restauracji kosztuje 200 koron, bilet do kina 80 koron, a kawa w kawiarni 24 - 40 koron (to 23 zł!).

Duńskie uczelnie nie mają swoich kampusów. Domy studenckie (kollegier) rozrzucone są w różnych częściach miast, ale zwykle z transportem nie ma kłopotów. Problemy mogą się zdarzyć, gdy za szukanie pokoju zabierzemy się we wrześniu albo październiku. Wtedy nawet organizacje studenckie nam nie pomogą, bo uznają nas za osoby niespełna rozumu. Orientacyjne ceny, adresy agencji nieruchomości i domów akademickich znajdziesz na stronie www.studyindenmark.dk. Warto też zajrzeć do Przewodnika po Danii.

Życie studenckie

W Danii wszyscy podkreślają porządek i profesjonalizm, duży nacisk na zajęcia praktyczne oraz wyjątkowy, partnerski stosunek wykładowców do studentów. Dużym plusem jest międzynarodowe towarzystwo i doskonała organizacja: od multimedialnych bibliotek po świetnie funkcjonujące dziekanaty. Typowy tydzień studenta w Danii składa się z 10 godzin zajęć oraz 30 godzin samodzielnych przygotowań, nauki i prac projektowych. Egzaminy odbywają się w formie ustnej i pisemnej.

Stypendia dla studentów

Programy stypendialne prowadzone są zwykle w ramach dwustronnych umów między uczelniami lub na podstawie bilateralnych umów zawieranych na poziomie rządowym. Polacy, którzy chcą zrealizować w Danii pełen cykl studiów (free movers) mają więc ograniczone możliwości pozyskania wsparcia, jednak pozyskanie stypendium jest realne. Stosunkowo największe w Danish State Educational Support która pomaga jednak wyłącznie osobom na stałe mieszkającym w tym kraju. Jako obywatel UE masz za to prawo ubiegać się o dodatek mieszkaniowy (boligsikring). O szczegóły zapytaj w lokalnym urzędzie. Więcej informacji o stypendiach na stronie www.studyindenmark.dk.

Praca dla studenta

Jako student w Danii możesz pracować bez jakichkolwiek zezwoleń i ograniczeń czasowych. Trudno ci będzie jednak znaleźć pracę, jeśli nie znasz dobrze języka duńskiego. Linki do agencji zatrudnienia znajdziesz na stronie www.studyindenmark.dk. Zajrzyj też do internetowego Przewodnika po Danii oraz na workindenmark.dk. O pracę w Danii nie musisz się specjalnie martwić. Według Eurostatu bezrobocie w tym kraju w maju 2017 r. wynosiło tylko 5,7 proc., było więc niewiele wyższe niż w Polsce.

Inne państwa gdzie warto studiować

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie