Jakiego państwa szukasz?

Czechy

Studiowanie w Czechach ma wiele walorów. Darmowe studia, nocleg za 400 zł miesięcznie, jedzenie i picie niskoprocentowe tańsze niż w Polsce, do tego sympatyczny, unikalny klimat czeskich miast. Może warto się skusić?

System nauki i szkolnictwa wyższego

W Czechach uczyć się można na 28 uniwersytetach oraz 45 prywatnych szkołach wyższych. Dostępne są również płatne, trzyletnie wyższe szkoły zawodowe, w których nauka kończy się egzaminem praktycznym i uzyskaniem certyfikatu dyplomowanego specjalisty (DiS). Studenci mają wybór: mogą zdecydować się na studia stacjonarne, niestacjonarne lub tryb mieszany. Zimowa sesja egzaminacyjna przypada na przełom stycznia i lutego, letnia na czerwiec i pierwsze dni lipca.

Czechy uczestniczą w Procesie bolońskim, nauka podzielona jest więc za trzy etapy. Pierwszy cykl: trzy- lub czteroletni kończy się uzyskaniem tytułu licencjata (Bakalár). Drugi cykl, który może być krótszy (po licencjacie, 1 - 3 lata) lub dłuższy (po maturze, 5 - 6 lat) prowadzi do uzyskania tytułu magistra lub pokrewnych: magistra sztuki, inżyniera, inżyniera architekta, a po studiach medycznych lub weterynaryjnych - doktora. Trzeci cykl nauki to zwykle 3-letnie studia doktoranckie.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Podstawą do ubiegania się o miejsce na studiach jest świadectwo maturalne. Między Polską a Czechami obowiązuje umowa o wzajemnej uznawalności wykształcenia. Czeskie szkoły wyższe mogą wprowadzać jednak dodatkowe wymagania. Starania o studia na Uniwersytecie Masaryka w Brnie zacząć trzeba od wypełnienia i przesłania internetowego formularza i opłacenia wpisowego (na większości kierunków 400 koron, czyli kilkanaście euro) - wtedy można przystąpić do egzaminów. Na Uniwersytecie Karola w Pradze każdy wydział ma własne procedury rekrutacyjne. Listę wydziałów i linki do formularzy aplikacyjnych znajdziesz tutaj.

Nieprzekraczalnym terminem składania formularzy aplikacyjnych na studia magisterskie i licencjackie na Uniwersytecie Karola jest 1 lutego. Każda z uczelni sama decyduje jednak o procedurach, terminy rekrutacji mogą się więc różnić. Np. Uniwersytet Masaryka aplikacje przyjmował do końca lutego.

Każda z uczelni przeprowadza je autonomicznie. Uniwersytet Karola w Pradze egzaminuje kandydatów od lipca do września. Testy są zróżnicowane, w zależności od wydziału: mogą to być egzaminy pisemne, ustne lub praktyczne.

Znajomość języka, certyfikaty

Nauka odbywa się w języku czeskim, uczelnie wymagają więc dokumentów poświadczających jego znajomość. Największe uniwersytety oferują jednak możliwość nauki w językach obcych, bogata jest szczególnie oferta Uniwersytetu Karola w Pradze.

Pobyt i ubezpieczenie

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości. Jeśli pobyt w Czechach ma być dłuższy niż 90 dni, należy zgłosić się do lokalnego urzędu po potwierdzenie prawa pobytu.

Obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych. Jeśli więc wyjeżdżasz do Czech na dłużej, lepiej pomyśl o wykupieniu dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie.

Koszty studiów i zakwaterowania

Studia na uczelniach państwowych i publicznych są bezpłatne. Czesne trzeba zapłacić, gdy chce się pobierać naukę w języku obcym. Płatna jest też nauka na uczelniach prywatnych.

Uczelnie oferują płatne miejsca w akademikach. Dla przykładu, Uniwersytet im. Franciszka Palackiego w Ołomuńcu wynajmuje dwuosobowe pokoje w cenie 77 - 96 koron za dzień od osoby (to ok. 10 - 15 złotych). Miesięcznie trzeba się więc liczyć z wydatkiem rzędu 350 - 450 zł. W pokojach jest bezpłatny dostęp do internetu, obowiązuje depozyt w wysokości 2500 koron. Zakwaterowania można też szukać na własną rękę, mieszkania są jednak sporo droższe. W sumie koszty życia w Czechach są porównywalne z polskimi. W restauracjach poza centrami miast można zjeść tanio i do syta.

Życie studenckie

Czeskie uniwersytety nie należą może do najbardziej znanych w Europie, ale studenci podkreślają ich niecodzienny, zwykle sympatyczny klimat. Wykładowców spotkać można równie często na uczelni, jak i w pubie. Drażni co prawda czeskie umiłowanie do supermarketów (małe sklepy spożywcze należą do rzadkości), ale można się do tego przyzwyczaić. Czesi, choć generalnie nie przepadają za Polakami, na studentów z naszego kraju patrzą życzliwie i z wyrozumiałością.

Stypendia

Zagraniczni studenci mogą liczyć na stypendia w ramach środkowoeuropejskiego programu współpracy akademickiej CEEPUS. Więcej na ten temat na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Informacji o stypendiach warto też poszukać na stronach internetowych Ambasady Czeskiej w Polsce. Czeskie uczelnie fundują też stypendia naukowe i socjalne.

Praca dla studenta

Wszystkie duże czeskie uczelnie prowadzą Biura Karier, gromadzące oferty pracy dla studentów. Możliwości zarobku można szukać również na własną rękę, nie jest bowiem wymagane pozwolenie na pracę. O zatrudnienie w trakcie studiów nie powinieneś się martwić, bo ofert jest sporo i jest w czym wybierać.


Inne państwa gdzie warto studiować

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Politechnika Łódzka
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku