Jakiego państwa szukasz?

Holandia

Ogromnym atutem Holandii jest rozbudowana oferta kierunków studiów w języku angielskim. Dlatego do Holandii ciągną tysiące studentów z całego świata. W ostatnich latach było ich prawie 70 tysięcy, z czego ponad połowa pochodziła z państw europejskich.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Holenderskie uczelnie wyższe można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to uniwersytety badawcze (w całym kraju działa ich 18), oferujące edukację o profilu akademickim. Druga grupa to uniwersytety nauk stosowanych (hogescholen), oferujące bardziej praktyczne wykształcenie w konkretnych dziedzinach: tego rodzaju szkół jest ponad 40. Do trzeciej grupy należy 6 instytutów przeznaczonych dla studentów zagranicznych. W sumie w Holandii do wyboru jest ponad 1500 kierunków. By na poszukiwania nie stracić całych wakacji, warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki dostępnej na stronie www.studyfinder.nl.

Studenci uniwersytetów badawczych po trzech latach nauki uzyskują stopień licencjata (bachelor of arts - BA lub bachelor of science - BSc), a po kolejnym roku lub dwóch - stopień magistra (master of arts - MA lub master of science - MSc). To tak zwana ścieżka akademicka (wetenschappelijk onderwijs, WO). Na uniwersytetach nauk stosowanych studia licencjackie trwają 4 lata, a magisterskie rok lub dwa lata (to ścieżka zawodowa - hoger beropsonderwijs, HBO). Szczegóły na www.studyinholland.nl Studia doktoranckie trwają minimum 4 lata.

Rekrutacja na studia

By dostać się na studia I stopnia zwykle wystarczy zdana matura, czyli odpowiednik miejscowego VWO (Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs). Polskie dyplomy maturalne uzyskane w szkołach o profilu zawodowym upoważniają tylko do studiów na podobnych kierunkach w Holandii (ścieżka HBO). Trzeba też pamiętać, że są kierunki, w przypadku których wymagania stawiane kandydatom są wyższe – głównie chodzi tu o uczelnie artystyczne. Dyplomy zagranicznych uczelni oceniane są indywidualnie przez uczelnie holenderskie. Fakt iż jedna uczelnia uznaje dany dyplom za wystarczający do przyjęcia na studia magisterskie nie oznacza, iż podobnie uczyni inna. Jeśli masz wątpliwości, czy twój dyplom będzie honorowany, skorzystaj z serwisu www.nuffic.nl.

Na najpopularniejszych kierunkach liczba miejsc jest odgórnie ograniczona. Rekrutacja odbywa się poprzez portal www.studielink.nl. Musisz założyć na nim konto i wypełnić wszystkie niezbędne formularze. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać pocztę – możesz dostać wiadomość, na która trzeba będzie błyskawicznie odpowiedzieć. Jeśli masz wątpliwości, skorzystać z przewodnika „krok po kroku”. Może się zdarzyć, że wybrana przez ciebie uczelnia prowadzi rekrutację samodzielnie. Listę szkół, do których możesz aplikować poprzez system studielink znajdziesz tutaj. Różnią się w zależności od uczelni, najlepiej więc sprawdzić je na stronach internetowych szkół. Np. Uniwersytet Erazma w Rotterdamie wnioski (poprzez system studielink.nl) przyjmuje do 15 maja.

Egzaminy wstępne nie obowiązują. Na kierunkach, w przypadku których obowiązują ograniczenia liczby studentów (quotas), możesz spodziewać się losowania. Więcej na ten temat na stronie holenderskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki.

Znajomość języka, certyfikaty

Holenderskie uczelnie postawiły głównie na nauczanie w języku angielskim. Kandydaci muszą więc posiadać certyfikaty IELTS (wynik co najmniej 6) lub TOEFL (550 punktów w teście papierowym lub 213 w komputerowym). Jeśli nie znasz jęz. angielskiego, musisz zaliczyć rok przygotowawczy (preparatory year). Szczegółowych informacji na ten temat szukaj w broszurze na stronie www.studyinholland.nl. Listę kierunków z wykładowym angielskim znajdziesz na stronie www.studyfinder.nl Kto ma ochotę studiować w jęz. niderlandzkim, musi zdać egzamin NT2 (Dutch as a Second Language). Kursy przygotowawcze prowadzą wszystkie większe uczelnie – zwykle kosztują one od 250 do 2500 euro. Linki do centrów językowych znajdziesz na stronie www.studyinholland.nl. Więcej o egzaminie NT2 na stronie Leidse onderwijsinstellingen.

Pozwolenie na pobyt

Jeśli rozpoczynasz studia i twój pobyt w Holandii będzie dłuższy niż 3 miesiące, musisz go zalegalizować. Po pierwsze, zgłoś się do lokalnego Urzędu Gminy i zarejestruj swój pobyt. Przy okazji postaraj się o numer BNS (burgerservicenummer), zwany również SOFI. To numer fiskalno-socjalny, podobny do polskiego PESEL-u, wymagany przy wszelkich kontaktach z holenderskimi pracodawcami oraz urzędami. Po drugie, zadzwoń do Urzędu Imigracji i Naturalizacji (numer 0900-1234561) i umów się na spotkanie. Zanim jednak staniesz przed obliczem urzędników, wypełnij wszystkie niezbędne formularze. Teoretycznie rejestracja w IND nie jest niezbędna, ale może znacząco ułatwić życie w Holandii. Trzeci ważny krok to uzyskanie DiGid - elektronicznego kodu służącego do internetowych kontaktów z urzędami w Holandii, za pomocą którego można np. złożyć wniosek o dofinansowanie albo zameldować się jako osoba poszukująca pracy w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. By załatwić wszystkie te formalności, będziesz potrzebował dowodu tożsamości, zaświadczenia o przyjęciu na studia, zakwaterowaniu, posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego i wystarczających środków finansowych na samodzielne utrzymanie. Powinieneś też zaopatrzyć się w międzynarodowy odpis aktu urodzenia.

Koszty studiów i zakwaterowania

Studia w Holandii są płatne, ale czesne nie jest wygórowane. Dla przykładu w roku akademickim 2012/2013 rok nauki na studiach I stopnia Uniwersytetu w Amsterdamie kosztował 1771 euro.

Miejscowe uczelnie szacują, że miesięczne wydatki związane z utrzymaniem, zakwaterowaniem i ubezpieczeniem wyniosą ok. 800-1100 euro (Amsterdam jest droższy niż np. Maastricht. Kawa w kawiarni kosztuje 2 euro, kanapka z serem 3 euro, a obiad w studenckiej restauracji 10 euro. Za bilet na autobus zapłacisz 1,6 euro, a do kina 8,5 euro. Jeśli postarasz się o Międzynarodową Kartę Studenta (International Student Identity Card (ISIC) możesz liczyć na zniżki sięgające 40 proc. Więcej informacji na stronie ISIC. W Holandii nie ma akademików - studenci szukają zakwaterowania „na mieście”. Wynajęcie pokoju kosztuje zwykle od 300 do 600 euro (najdrożej jest w dużych miastach), jednak poszukiwania trzeba zacząć wcześnie (maj-czerwiec), bo konkurencja jest duża. Właściciele mieszkań wymagają depozytu (przeważnie w wysokości miesięcznego czynszu). Koszty wody, prądu, gazu, Internetu, etc. często nie są wliczone w koszt wynajmu. Dużo pokoi jest nieumeblowanych - wtedy trzeba wybrać się do Ikei lub meblowego komisu. Więcej informacji na temat zakwaterowania znajdziesz na stronie www.studyinholland.nl.

Życie studenckie

Życie studenckie w Holandii toczy się w centrach miast, bo miejscowe szkoły nie mają kampusów. Oferta kulturalno-rozrywkowa jest przebogata, ale by z niej skorzystać, trzeba najpierw przyłożyć się do nauki. Holenderskie uczelnie trzymają bowiem wysoki poziom i nie tolerują lenistwa, choć w porównaniu z polskimi można je uznać za wyluzowane. Podobnie jak w wielu krajach Europy Zachodniej to student podejmuje tu najważniejsze decyzje dotyczące swej edukacji - wybiera przedmioty, tempo nauki i ich charakter. Nie istnieje sztuczna bariera między wykładowcami a studentami - ci pierwsi traktują tych drugich raczej jako naukowców na dorobku. Wymagają samodzielności i szczerego zainteresowania. Stosowana w Holandii skala ocen może być nieco zaskakująca: najsłabsi otrzymują jedynki (very poor), a najlepsi 10 (outstanding). W praktyce najczęściej studenci dostają oceny od 4 do 8.

Stypendia w Holandii

Kto ma stałą pracę w Holandii lub mieszka w niej co najmniej 5 lat może starać się o refundację wydatków na studia (studiefinanciering). Osoby poniżej 30. roku życia studiujące w pełnym wymiarze mogą też uzyskać grant finansowy (w roku 2011/2012 wynosił 266 euro mies.) lub starać się o kredyt studencki. Wyszukiwarkę stypendiów można znaleźć na stronie www.studyinholland.nl.

Praca dla studenta

Obywatele Unii nie potrzebują pozwolenia na pracę. Studenci mogą pracować dowolną liczbę godzin w tygodniu. Jedyną przeszkodą w znalezieniu pracy może być brak znajomości języka holenderskiego. O znalezienie zatrudnienia nie jest tu szczególnie trudno - według Eurostatu w czerwcu 2017 r. bezrobocie w Holandii wynosiło zaledwie 4,9 proc., było minimalnie wyższe niż w Polsce. Zupełnie nieporównywalne są za to zarobki - średnie wynagrodzenie brutto sięga 2855 euro (2017 r.), a netto - 2152 euro.


Inne państwa gdzie warto studiować

Komentarze (2)

olivia
Kiedyś myślałam o studiach w Holandii, ale ostatecznie wybrałam Danię :) Trochę tańsza i bardziej przyjazna młodym ludziom. I jest tam super akademik BaseCamp: basecampstudent.com/pl/lokalizacje/dania/kopenhaga-lyngby/, gdzie poznałam fantastycznych ludzi :)
15.09.2020
31.01.2020
Monia
Niestety życie w Holandii jest dość drogie, szczególnie jeśli ktoś wybiera się na studia do Amsterdamu. Z pracą dla studentów też bywa różnie. Wszelkie informacje o życiu i mieszkaniu w tym kraju znajdują się na https://glospolski.nl/ Warto sobie poczytać, zanim ktoś podejmie decyzje o studiach w Holandii.
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Piotrkowska
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Politechnika Poznańska
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Zamojska
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Politechnika Łódzka
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Gdański
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach