Aktorstwo – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Zakres egzaminu wstępnego na Aktorstwo jest różny zależnie od wybrane specjalności: aktorstwo dramatyczne, aktorstwo i wokalistyka, aktor teatru tańca. W zależności od profilu przyszłego kształcenia nacisk kładziony jest na weryfikację innych umiejętności i predyspozycji. Szczegóły wymogów kwalifikacyjnych należy sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Podczas rekrutacji kluczowy jest wieloetapowy egzamin praktyczny. Jego celem jest poznanie predyspozycji kandydatów, ich umiejętności, znajomości świata sztuki, kultury.
Aktorstwo – rekrutacja
Od przyszłego aktora wymaga się plastycznego ciała, poczucia rytmu, koordynacji ruchowej, zdrowego głosu, poprawnej artykulacji, wyobraźni przestrzennej, zdolności abstrakcyjnego myślenia. Dodatkowo powinien wyróżniać się ponadprzeciętną wrażliwością, intuicją, zdolnością do wyrażania stanów emocjonalnych, wyrazistą osobowością i odpornością psychiczną.
Z pewnymi zasobami już się rodzimy, niemniej wiele z tych umiejętności można odpowiednio wcześnie wypracować. Aktorstwo wybierają osoby, dla których scena nie jest nieznanym doświadczeniem. Na etapie szkoły podstawowej czy średniej młodzi ludzie wykazują zainteresowania sceniczne, wyróżniają się swobodą wystąpień, szlifują swoje zdolności na różnego rodzaju warsztatach, kółkach aktorskich, zajęciach organizowanych przez instytucje kultury.
Egzamin na Aktorstwo
Przykładowo w Akademii Teatralnej w pierwszym etapie należy zaprezentować jeden z pięciu wcześniej zgłoszonych tekstów z kategorii: wiersz klasyczny (do 1945 r.), wiersz współczesny, proza klasyczna (do 1945 r.), proza współczesna, monolog z dramatu. W kolejnym etapie kandydat prezentuje jeden z powyższych tekstów przed inną komisją. Dodatkowo może być poproszony o przedstawienie utworu spoza repertuaru. Wykonuje także zadanie aktorskie na wskazany przez komisję temat.
Osoby, które przejdą do kolejnego etapu uczestniczą obowiązkowo w konsultacjach aktorskich. W trzecim etapie oceniana jest sprawność fizyczna oraz sprawność taneczno-rytmiczna, warunki dykcyjne, warunki głosowe, predyspozycje sceniczne, interpretacja tekstu, interpretacja piosenki, zadania aktorskie oraz kompetencje intelektualne kandydata w procesie interpretacji współczesnej kultury i sztuki oraz umiejętności logicznego formułowania wypowiedzi.
Ponadto przeliczany jest wynik maturalny z języka obcego na punkty kwalifikacyjne.
Tak wygląda rekrutacja do jednej z uczelni artystycznych. W innych szkołach aktorskich charakter egzaminu będzie zbliżony, nieco inny będzie wykaz wymaganych do przygotowania utworów czy lektur.
Niektóre uczelnie – łódzka Filmówka czy Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – wymagają na wstępnym etapie rekrutacji przygotowania przez kandydatów wideo wizytówki – krótkiego nagrania zawierającego prezentację własnej sylwetki, dokonań, pasji i zainteresowań, a także występu artystycznego.
Aktorstwo - jakie przedmioty na maturze?
Jak wspomniano, warszawska AT punktuje wyniki z języka obcego. W Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie przeliczana jest ocena maturalna z języka polskiego. To przedmioty obowiązkowe, które i tak znajdą się na świadectwie maturalnym. Nie ma zatem wymogów, aby walczyć o punkty z dodatkowych przedmiotów. Rekrutacja bazuje na egzaminie praktycznym i na przygotowaniu do niego warto skupić wszystkie siły.
Aktorstwo – które uczelnie?
Studia aktorskie oferuje kilka tylko ośrodków akademickich. W Warszawie wybrać można pomiędzy Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza oraz Warszawską Szkołą Filmową. W Krakowie znajduje się Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, a jej filie we Wrocławiu i Bytomiu. W Łodzi Aktorstwo oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera.
Chętnych na aktorstwo co roku nie brakuje. Statystyki rekrutacyjne pogarsza fakt, że na kierunek przyjmowanych jest bardzo niewiele osób, zatem liczba kandydatów na jedno miejsce osiąga niekiedy poziom kilkudziesięciu osób. To nie odstrasza zdeterminowanych przyszłych aktorów. Oni wiedzą, jak zaczynali ich starsi, uznani koledzy po fachu. Wielokrotne i wieloletnie próby uzyskania wymarzonego indeksu to specyfika tych studiów.
Alternatywą do Aktorstwa mogą być inne kierunki artystyczne, przykładowo:
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.