Biotechnologia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Biotechnologia łączy wiedzę z zakresu biologii, nauk przyrodniczych z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Zajmuje się modelowaniem genetycznym roślin i zwierząt, inżynierią komórkową. Znajduje zastosowanie w mikrobiologii, rolnictwie, medycynie.
To zatem studia dla miłośników biologii i życia na poziomie komórkowym, osób dociekliwych, cierpliwych, o zacięciu laboratoryjnym i naukowym. Sama nazwa kierunku wskazuje, że studia bazują na wykorzystaniu technologii w świecie organizmów żywych, a więc specjalistyczna, dogłębna wiedza w dziedzinie biologii będzie niezbędna w toku dalszego kształcenia, ale też na etapie rekrutacji.
Biotechnologia to studia dwustopniowe. Studia pierwszego stopnia trwają od trzech do czterech lat i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. W ramach kierunku dostępnych jest wiele specjalności, pozwalających na uzyskanie kompetencji w zawężonej dziedzinie.
Studia biotechnologiczne leżą na styku kilku nauk, stąd kierunek znajduje się w ofercie różnorodnych uczelni o odmiennym profilu kształcenia. To zdecydowanie domena publicznych szkół wyższych. Biotechnologię można studiować na uniwersytetach, politechnikach, uczelniach przyrodniczych, medycznych oraz pojedynczych niepublicznych szkołach wyższych.
Biotechnologia – jakie przedmioty na maturze?
Wymagania kwalifikacyjne uczelni są różne, choć w zdecydowanej większości z nich powtarzającymi przedmiotami rekrutacyjnymi pozostaje biologia, matematyka i język obcy. Nie oznacza to, że zdając inny przedmiot niż biologię zamyka się drogę na studia, aczkolwiek jest ona zazwyczaj naturalnym wyborem wynikającym ze specyfiki i tematyki studiów.
Politechnika Łódzka punktuje matematykę, język obcy oraz do wyboru biologię, chemię lub fizykę.
Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wymagana jest również matematyka oraz do wyboru biologia, fizyka lub chemia. Za inne przedmioty zdane na maturze również można u zyskać punkty (z niższym przelicznikiem).
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uwzględnia wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka.
Aż pięć przedmiotów branych jest pod uwagę na Uniwersytecie Warszawskim: język polski, matematyka, biologia, język obcy oraz do wyboru chemia, fizyka, matematyka, informatyka.
Kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przyjmowani są na podstawie oceny z języka obcego oraz do wyboru: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka.
Wybierając Uniwersytet Rolniczy w Krakowie należy zdać biologię oraz do wyboru chemię lub matematykę.
Z kolei w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oprócz obowiązkowej biologii punktowana jest matematyka lub chemia, lub fizyka.
Ważne, aby zawsze sprawdzać szczegółowe zasady rekrutacji na konkretnej, wybranej przez siebie uczelni. Niekiedy zastosowane przeliczniki punktów pozwolą uzyskać zupełnie inne wyniki w różnych szkołach wyższych, zatem szanse na przyjęcie też są różne.
Biotechnologia – studia pokrewne
Z tym samym zestawem przedmiotów maturalnych aplikować można na kierunki powiązane z Biotechnologią. Warto rozważyć takie studia:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.