Co studiować, żeby dostać pracę? Jacy absolwenci zarabiają najlepiej?
Absolwenci kierunków technicznych zarabiają więcej. Cały czas jest na nich zapotrzebowanie. Z kolei humaniści mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia ze względu na bardziej ogólne wykształcenie.
Analiza rynku pracy oraz losów absolwentów polskich szkół wyższych pokazują, że studenci kierunków technicznych zarabiają więcej i wciąż jest na nich zapotrzebowanie.
Z kolei humaniści mają większe możliwości w wyborze zatrudnienia ze względu na bardziej ogólne wykształcenie.
Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród tych, którzy nie kontynuowali nauki.
Ze statystyk GUS z końca 2018 roku wynika, że wśród ogółu osób bezrobotnych, absolwenci szkół wyższych stanowili ok. 14 proc.
- Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród osób bez wykształcenia. Czyli jeśli zadajemy sobie pytanie, czy warto się kształcić, to odpowiedź jest jedna: oczywiście, że warto. Kontynuując jakąkolwiek edukację zwiększamy swoje szanse na rynku pracy - podkreśla dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.
Wąskie specjalności techniczne
Jak wskazuje raport Narodowego Banku Polskiego, ok. 60 proc. tych, którzy po wyższej uczelni wchodzą na rynek pracy, znajduje zatrudnienie. Znacząca część absolwentów decyduje się jednak na kontynuację nauki. Dzięki wyższej edukacji budujemy kapitał intelektualny kraju oraz doskonalimy i rozwijamy samego siebie. Dzieje się tak niezależnie od wybranego kierunku studiów. To jednak ma decydujący wpływ na szanse absolwentów na rynku pracy.
- Humaniści mają większe szanse na rynku pracy, ponieważ mają wykształcenie ogólne i mogą pracować w wielu zawodach o charakterze ogólnym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko wykształcenie techniczne, to zakres specjalności jest bardzo wąski - wyjaśnia dr Kazimierz Sedlak.
Dodaje, że to właśnie specjalistów technicznych wciąż brakuje w kraju. Technicy mają też lepsze możliwości zarobkowe.
Humaniści zarabiają mniej
- Zdecydowanie wyższe wynagrodzenia otrzymują osoby, które ukończyły kierunki techniczne. Inżynierowie zarabiają w granicach 6-8 tys. zł. Natomiast po studiach humanistycznych niestety zwykle zarobki są znacznie mniejsze i rzadko przekraczają 3-4 tys. zł - mówi Sedlak.
Jego zdaniem, nie należy jednak obwiniać uczelni wyższych o to, że kształcą zbyt wielu humanistów. Nie powinno się również nakłaniać młodych ludzi do zdobywania technicznego wykształcenia za wszelką cenę, wbrew ich zainteresowaniom.
Warto, jeżeli mamy zdolności techniczne, wybierać kształcenie w tym kierunku, bo to zdecydowanie zwiększa nasze szanse na rynku pracy i myślę, że przez najbliższe lata tak będzie. Ale humaniści też są potrzebni.
A Ty wybrałeś już studia?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ