Ekonomia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Ekonomia to szerokie pojęcie. Obejmuje zagadnienia związane z bankowością, finansami, rachunkowością, strategiami biznesu, relacjami międzynarodowymi. Kierunek Ekonomia należy do jednego z najpowszechniejszych, oferowanych przez bardzo wiele różnorodnych uczelni.
Ekonomię można studiować na uczelniach o tym właśnie profilu, również na uniwersytetach, uczelniach rolniczych, technicznych, w wielu niepublicznych szkołach wyższych. Jak dobrze przygotować się do rekrutacji? Co najlepiej zdawać na maturze?
Ekonomia - rekrutacja
Przedmioty punktowane podczas rekrutacji na Ekonomię zależne są w dużej mierze od profilu uczelni realizującej studia. Najczęściej wymagana jest matematyka, język obcy oraz dodatkowy przedmiot, np.: informatyka, geografia, historia.
Za przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym kandydaci otrzymują więcej punktów.
Może się zdarzyć, że wynik z matematyki nie będzie brany pod uwagę podczas naboru. Trudno sobie jednak wyobrazić kandydata, który miałby poradzić sobie na studiach ekonomicznych bez dobrej znajomości matematyki i swobodnego poruszania się w świecie liczb, algorytmów, obliczeń. Zatem matematyka na studia ekonomiczne to absolutna podstawa. Kiepskie wyniki na świadectwie ukończenia szkoły czy na maturze mogą oznaczać, że warto pomyśleć o innych studiach.
Ekonomia – jakie przedmioty na maturze?
Zobaczmy, jakie konkretnie przedmioty trzeba zdać na maturze, żeby dostać się na Ekonomię na wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu punktowane będą: matematyka, język obcy oraz do wyboru: język polski, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, chemia, biologia, informatyka, filozofia.
Kandydaci do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przyjmowani są na podstawie wyników z czterech przedmiotów: matematyki lub fizyki, dwóch języków obcych, jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, ekonomia, informatyka albo fizyka. Dodatkowo obowiązuje test z wiedzy o przedsiębiorczości.
Rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński obejmuje dwa dowolne przedmioty maturalne, wybrane przez kandydata.
Kwalifikacja na Ekonomię do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Na uczelniach niepublicznych najczęściej o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Kandydaci przyjmowani są na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.
Ekonomia – studia pokrewne
A co, jeśli nie Ekonomia? W ofercie uczelni wiele jest kierunków, skupiających się na konkretnych aspektach tej dziedziny. Specjalistyczna wiedza zdobyta na kierunku fokusującym się na zawężonym obszarze nauk ekonomicznych to alternatywa do studiów na Ekonomii.
Warto wziąć pod uwagę takie studia:
Ekonometria i analityka danych
Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Globalny biznes, finanse i zarządzanie
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.