
Studia ekonomiczne przygotowują specjalistów potrafiących analizować mechanizmy rządzące rynkiem, finansami, prognozować zmiany zachodzące w gospodarce globalnej,oceniać ryzyko związane z inwestowaniem w określone przedsięwzięcia. To zatem studia dla osób o zmyśle analitycznym, potrafiących wyciągać wnioski, rozwiązywać problemy, podejmować racjonalne decyzje.
Perspektywy pracy po ekonomii
Ekonomiści znajdują zatrudnienie w bankach, instytucjach finansowych, funduszach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych, audytorskich. Mogą świadczyć usługi doradcze, zajmować się oceną przedsięwzięć gospodarczych, określaniem ryzyka i prognozowaniem działań biznesowych, zajmować szkoleniami, prowadzić własną działalność gospodarczą.
Przykładowe przedmioty w programie kształcenia na kierunku ekonomia: statystyka, mikroekonomia, makroekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, polityka społeczna i gospodarcza, demografia, metody oceny projektów inwestycyjnych, ekonomia integracji gospodarczej, finanse publiczne, ekonomika przedsiębiorstwa, gospodarka przestrzenna, geografia ekonomiczna, analiza finansowa.
Gdzie w Białymstoku można studiować ekonomię?
Dwie uczelnie oferują ten kierunek zarówno na poziomie licencjackim (I stopnia) jak i magisterskim (II stopnia). Podane poniżej specjalności odnoszą się do studiów licencjackich:
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania, specjalności:
- bankowość
- przedsiębiorczość i innowacje
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw
- logistyka w biznesie.
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z jednego przedmiotu do wyboru spośród: geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, zdawanego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Rok studiów niestacjonarnych kosztuje 4290 zł.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, specjalności:
- rachunkowość i finanse
- inwestycje i rynek nieruchomości
- rynki i usługi finansowe
- ekonomika transportu i logistyki
- ekonomia sektora publicznego.
Rok studiów kosztuje 3900 zł.
O tym, jak wyglądają studia ekonomiczne, czy trudno jest z zaliczeniami, jak wyglądały praktyki w trakcie studiów opowiada Maja, studentka III roku: