Matura rozszerzona z historii – jakie studia mogę wybrać?
Wybierasz historię na maturze? Zobacz, gdzie możesz rekrutować z wynikiem z tego przedmiotu. Poznaj kierunki, na których punktowana jest w naborze historia. Wybierz interesujące Cię studia i najlepszą dla siebie uczelnię.
Matura z historii
Historia to przedmiot wybierany na maturze jako dodatkowy. Nie ma obowiązku zdawania historii a jej wynik nie wpływa na fakt zdania matury – jest jedynie odnotowywany na świadectwie.
Na egzamin z historii najczęściej decydują się absolwenci klas humanistycznych. Do przyswojenia jest bardzo duża ilość wiedzy. Wymagana jest umiejętność jej syntezowania, łatwość znajdowania związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy wydarzeniami historycznymi. Z większą łatwością do matury z historii przystąpią miłośnicy czasów minionych, amatorzy archiwaliów, osoby o doskonałej pamięci i predyspozycjach analitycznych.
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia jest możliwa jedynie po zdaniu matury. Oznacza to, że w obowiązującej obecnie formule należy uzyskać 30% maksymalnej liczby punktów z poziomu podstawowego w części pisemnej egzaminu z języka polskiego, języka obcego i matematyki, 30% maksymalnej liczby punktów z ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego, a także przystąpić do matury z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, dla którego obecnie nie określono progu zdawalności.
Wybór przedmiotów dodatkowych znacznie poszerza możliwości rekrutacyjne kandydata. Jeśli na konkretny kierunek studiów wymagana jest matura z określonego przedmiotu, brak tego wyniku na świadectwie niekiedy uniemożliwia udział w naborze, ewentualnie spowoduje, że kandydat uzyska 0 punktów, co również minimalizuje szanse na zdobycie miejsca na studiach.
Rekrutacja na uczelnie niepubliczne najczęściej (choć nie zawsze) odbywa się w oparciu o kolejność zgłoszeń i dostarczenie w terminie wymaganych dokumentów. Rozważając poniżej różne ścieżki kształcenia pod uwagę bierzemy przede wszystkim kierunki studiów stacjonarnych będące w ofercie publicznych szkół wyższych.
Zawsze jednak szczegółowe warunki naboru w danym roku akademickim należy sprawdzać bezpośrednio w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Jakie studia po historii na maturze?
Częstym wyborem po maturze z historii są studia z tej właśnie dziedziny. Pozwolą pogłębić wiedzę historyczną na poziomie akademickim, specjalizować się w określonym obszarze historii. Mowa tu o takich kierunkach studiów jak Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, Etnologia, Historia, Humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie, Historia i kultura żydów, Historia sztuki, Historia i teraźniejszość 40+, Wschodoznawstwo.
Przewrotnie na powyższe kierunki nie ma konieczności posiadania na maturze historii, o przyjęciu na studia decydować może również inny przedmiot rekrutacyjny.
Generalnie nie ma studiów, na które bezwzględnie trzeba zdać maturę z historii. Najczęściej jest ona jednym z przedmiotów wskazanych przez uczelnie, które kandydat może wybrać w naborze.
Gdzie rekrutować z maturą z historii?
Historia może być punktowana na uczelniach i wydziałach ekonomicznych. Z historią na maturze można więc startować na kierunki ekonomiczne, przykładowo: Ekonomię, Analitykę gospodarczą, Finanse i rachunkowość, Zarządzanie, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Finanse, audyt i inwestycje, Logistykę, Kierunek prawno-ekonomiczny, Informatykę i ekonometria i inne.
Oddzielną grupę studiów stanowią kierunki społeczne, jak np. Artes Liberales, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Europeistyka, Filozofia, Kognistywistyka, Kryminologia, Kulturoznawstwo, Pedagogika, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Praca socjalna, Profilaktyka społeczna i resocjalizacja, Publikowanie współczesne, Psychologia, Socjologia, Stosunki międzynarodowe i pokrewne.
Punkty za historii na maturze przydadzą się także w rekrutacji na kierunki administracyjne i kierunki prawnicze wśród których wymienić można Administrację, Administrację i zarządzanie publiczne, e-Administrację, Samorząd terytorialny i politykę regionalną, Archiwistykę i zarządzanie dokumentacją, Prawo, Prawo gospodarcze, Prawo w zarządzaniu i pokrewne.
Uwaga!
Zasady rekrutacji na powyższe studia mogą się różnić zależnie od wybranej uczelni, dlatego szczegółowe warunki naboru należy wcześniej sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych konkretnych szkół wyższych.
Progi punktowe na studia
Jeśli chcesz sprawdzić swoje szanse w rekrutacji, zobacz, jakie progi punktowe obowiązywały w ubiegłych latach. Progi punktowe informują, jaką minimalną liczbę punktów należało uzyskać, aby dostać się na określony kierunek studiów. To oczywiście wartość poglądowa, historyczna, obliczona na podstawie wyników kandydatów już przyjętych na studia. Jaka liczba punktów zagwarantuje sukces w bieżącej rekrutacji zależeć będzie od poziomu tegorocznych kandydatów, wyników, jakie w tym roku uzyskają z przedmiotów rekrutacyjnych. Informacji o progach punktowych szukaj w zakładce o tej właśnie nazwie znajdującej się przy wizytówce każdej uczelni w Wyszukiwarce Szkół Wyższych.
Jakie studia wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wziąć pod uwagę, poznaj wszystkie kierunki studiów.
Poznaj bliżej studia społeczne oraz prawno-administracyjne.
Sprawdź kierunki dostępne w miastach akademickich.
Zobacz, jakie odpowiadają Ci najbardziej typy studiów.
Szukaj interesujących Cię kierunków studiów lub szkół wyższych w Bazie uczelni.
Więcej informacji o naborze znajdziesz w sekcji Rekrutacja, pod nazwą wybranej szkoły wyższej.