Na uczelniach technicznych studiuje 36 procent kobiet
Uczelnie, na których nastąpił największy wzrost w liczbie kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, to m.in. Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Poznańska oraz Politechnika Warszawska.
Płeć piękna, czyli studentki, stanowią obecnie 57 procent ogólnej liczby uczących się na polskich uczelniach.
Wyniki raportu "Kobiety na politechnikach 2020" pokazują, że na uczelniach technicznych kształci się 36 procent kobiet.
Liczba kobiet na uczelniach technicznych rośnie od roku 2007, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wówczas dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki z obszaru nowych technologii. Na politechnikach udział kobiet w tych studiach wzrósł o 3 punkty procentowe (z 14 do 17 proc.), natomiast w niepublicznych szkołach technicznych – o 4 punkty procentowe (z 9 do 13 proc.).
Spośród publicznych uczelni technicznych największy udział kobiet na kierunkach nowo technologicznych występuje na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jednak nieznacznie przekracza on jedną piątą ogółu studentów. Z kolei największy postęp pod względem zwiększania udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych oraz informatycznych dokonał się na Uniwersytecie Jagiellońskim – między 2014 i 2019 rokiem nastąpił wzrost odpowiednio z 20 do 32 proc. oraz z 16 do 30 proc..
Najczęściej wybierane kierunki?
Spośród kierunków technicznych szczególnie popularna jest inżynieria biomedyczna (udział kobiet wynosi 67%), bioinformatyka (46%), informatyka. Tą ostatnią na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studiuje 63% kobiet.
Na politechnikach udział kobiet wynosi 36 proc. i częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych. Trzy najpopularniejsze wśród kobiet kierunki to kosmetologia (99 proc. kobiet), pedagogika (95 proc.) i architektura wnętrz (94 proc.).
" - W toku studiów dziewczyny radzą sobie znakomicie. Jeden fakt wydaje mi się tu znaczący. Studenci każdej uczelni otrzymują stypendia ministra. Na naszej uczelni przez co najmniej pięć lat stypendia te otrzymywały studentki. Tylko raz zdarzyło się, że otrzymał je mężczyzna" - podkreśla rektor politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.
Dziewczyny na politechniki!
Akcja "Dziewczyny na politechniki!” to program promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Kulminacyjnym punktem akcji jest Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, który odbędzie się w kwietniu. Tego dnia kobiety pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zaproszą dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, zorganizują warsztaty i pokazy. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą mężczyzn. Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, mogą zarejestrować się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl
W akcji "Dziewczyny na politechniki!" bierze udział kilkanaście uczelni technicznych. Do równoległego modułu "Dziewczyny do ścisłych!" włączyło się zaś sześć wydziałów ścisłych: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziewczyny - nie bójcie się politechnik!
Więcej informacji na temat studiów technicznych oraz wykaz uczelni, mających w ofercie kierunki techniczne znajdziecie TUTAJ
CZY WYBRAŁEŚ JUŻ STUDIA?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ