Studia techniczne
Od kilku lat studia techniczne cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem maturzystów. O ile kiedyś studia inżynierskie były domeną mężczyzn, to dzisiaj kierunki techniczne bardzo chętnie wybiera także płeć piękna. W dużej mierze jest to zasługa szeroko nagłośnionej akcji „Dziewczyny na Politechniki”. W ciągu ostatnich lat liczba studentek na uczelniach technicznych znacznie wzrosła.
Studia techniczne są chętnie wybierane przez kandydatów ze względu na atrakcyjne perspektywy zawodowe. Rynek pracy wita inżynierów z otwartymi rękami, tak w Polsce, jak i za granicą. Maturzyści już na etapie wyboru studiów starannie planują własną karierę zawodową. Studia ścisłe, matematyczne, techniczne obecnie są uważane za przepustkę do zawodów, które ukształtują przyszłość. Absolwenci tych kierunków należą do najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Działają w najszybciej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych sektorach gospodarki. Ich wiedza i umiejętności są kluczowe nie tylko dla rozwoju Polski, ale i świata.
Absolwent kierunku technicznego dysponujemy wykształceniem i wiedzą w konkretnej, często bardzo wąskiej dziedzinie. Ale właśnie owa wąska specjalizacja staje się jego atutem na rynku pracy, pozwalającym na znalezienie zatrudnienia w danym obszarze. Dla przykładu, stanowisko architekta gospodarki przestrzennej może być obsadzone tylko i wyłącznie przez kandydata, który skończył dokładnie ten kierunek studiów i dysponuje odpowiednią wiedzą praktyczną oraz teoretyczną.
Jeżeli interesujesz się zagadnieniami technologicznymi i budowlanymi - zapraszamy do obserwacji serwisu TechnologieiBudownictwo.pl
techniczne kierunki studiów
Czytaj więcej o studiach technicznych
Czy warto kończyć studia techniczne
Studia techniczne dają solidne wykształcenie i praktyczne przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu. Wiele z nich to od lat numery 1 na liście poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Wykwalifikowani absolwenci mają gwarancję pracy. Zarobki specjalistów w pewnych dziedzinach są od samego początku satysfakcjonujące i rosną wraz z rozwojem kariery. Za specjalistyczną wiedzę po prostu się płaci.
Wybrane zawody i stanowiska wymagają ukończenia konkretnych studiów. Uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych musi być poprzedzone akademickim wykształceniem i dyplomem w określonej dziedzinie. W takich sytuacjach studia nie tylko warto skończyć, ale po prostu trzeba.
Okres studiów to czas szczególny. Nawiązane znajomości trwają latami, niekiedy przeradzają się w związki na całe życie. Poza tym studiowanie jakiejkolwiek dziedziny poszerza horyzonty, wymaga pewnej refleksji nad zgłębianym zagadnieniem, otwiera na nieznane, uświadamia pewne zjawiska, uczy tolerancji względem osób o innych poglądach.
Aktywni studenci mają możliwość realizowania swoich zainteresowań czy pasji poprzez uczestnictwo w inicjatywach uczelnianych czy działalność w strukturach Alma Mater. To szansa na zdobycie cennych doświadczeń, nawiązania kontaktów z praktykami, profesjonalistami z określonej dziedziny, zaangażowania się w projekty, które mogą bezpośrednio prowadzić do zdobycia zatrudnienia.
Uzyskując dyplom inżyniera lub magistra otwieramy sobie drogę do kolejnych etapów kształcenia – studiów podyplomowych, doktorskich, MBA. Ukończenie studiów to ciągle prestiż, wyróżnienie i na pewno dodatkowe punkty w cv.
Jaka praca po studiach technicznych
Różnorodność kierunków technicznych powoduje, że możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów jest wiele. Kierunki te łączy jedno – ich absolwenci otrzymują solidne wykształcenie, praktyczną wiedzę, szansę stabilnego zatrudnienia, furtkę do dobrze płatnych zawodów.
Inżynierowie są rozchwytywanymi pracownikami w branży IT. Jej dynamiczny rozwój powoduje, że specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani przez head hunterów, ich zarobki potrafią być naprawdę imponujące. Na absolwentów informatyki i kierunków pokrewnych czekają stanowiska projektantów i administratorów sieci, baz danych, systemów teleinformatycznych. Zajmują się oni projektowaniem i testowaniem aplikacji, pracują jako graficy komputerowi, konsultanci systemów IT, webmasterzy.
Absolwenci innych kierunków pracują w firmach projektowych, konstruktorskich, zajmują się działalnością technologiczną, diagnostyczną czy menedżerską w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, lotniczym, budowlanym.
Inżynierowie pracują w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych na stanowiskach nadzorczych, administracyjnych, wdrożeniowych oraz związanych z organizacją działalności firmy, wprowadzaniem zmian, marketingiem.
Absolwenci budownictwa zatrudniani są przykładowo jako inżynierowie na budowie, doradcy techniczni, projektanci konstrukcji, technolodzy, kierownicy projektu.
Każdy kierunek czy specjalność przygotowuje do pracy w zupełnie innej dziedzinie. Inne też będą warunki pracy absolwentów studiów technicznych – za biurkiem, przy komputerze, w terenie, w gumowcach na budowie, w sterylnym laboratorium lub wśród głośnych maszyn, w miejscu zamieszkania lub tam, gdzie aktualnie realizowana jest inwestycja czy projekt.
Dla kogo studia techniczne
Wydawać by się mogło, że dla facetów. Nic bardziej mylnego! Kampania Dziewczyny na politechniki! przełamała stereotypy typowo męskich kierunków ścisłych i spowodowała, że popularność uczelni i studiów technicznych znacznie wzrosła wśród młodych dziewczyn.
Studia techniczne wybierają osoby, które są za pan brat z matematyką, przedmiotami ścisłymi. Przyszli inżynierowie muszą mieć zamiłowanie do techniki, analityczne umysły, być kreatywni, umieć znajdować niestandardowe rozwiązania problemów, posiadać umiejętność logicznego myślenia. Przyda się wyobraźnia przestrzenna i zdolności techniczne.
Studia techniczne do najłatwiejszych nie należą. Świetny wynik na maturze z przedmiotów ścisłych nie przesądza, że cały czas będzie łatwo. Poza tym przedmioty znane ze szkoły średniej zupełnie nie przypominają tych na poziomie akademickim. Na kierunkach technicznych naprawdę trzeba mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych.
Dużo samodzielnej, kreatywnej pracy wymaga systematyczności i wytrwałości. Zaliczanie „laborek”, realizowanie projektów pochłania sporo czasu. Funkcjonowanie od sesji do sesji to nie najlepszy pomysł na studia techniczne.
Zasady rekrutacji na studiach technicznych
Lista kierunków technicznych jest bardzo długa. Są wśród nich artystyczne, informatyczne, związane z ochroną środowiska, chemią, budownictwem, mechaniką, technologiami telekomunikacyjnymi.
Rekrutacja na konkretne z nich jest więc zróżnicowana, aczkolwiek wśród przedmiotów kwalifikacyjnych zdecydowanie dominują matematyka, fizyka i informatyka. Jeśli myślicie o studiowaniu na wybranej politechnice lub innej uczelni inżynierskiej – przyłóżcie się do tych przedmiotów, żeby uzyskać na maturze solidny wynik na poziomie rozszerzonym.
Zawsze wcześniej sprawdzajcie szczegółowe zasady przyjęć na studia – nieco inny zestaw przedmiotów rekrutacyjnych na tym samym kierunku w innej uczelni może dać szansę na wymarzony indeks.
Przykładowo na mechanikę i budowę maszyn na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z matematyki lub fizyki, lub informatyki oraz języka obcego. Na ten sam kierunek kandydaci na Politechnikę Częstochowską muszą zdać dobrze matematykę i dodatkowo drugi przedmiot: fizykę/fizykę z astronomią, chemię, informatykę lub technologię informacyjną. Punktowany jest też wynik z języka polskiego i obcego.
Wybierając informatykę na Politechnice Warszawskiej musicie doskonale zdać na maturze matematykę, język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka, chemia, informatyka, biologia. Na ten sam kierunek kandydaci na Politechnikę Poznańską muszą uzyskać dobry wynik z matematyki, języka polskiego i języka obcego i przedmiotu wybranego spośród: biologii, chemii, fizyki, informatyki. Alternatywnie można wskazać wynik egzaminu zawodowego z dyplomu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Na niektóre kierunki przewidziany jest egzamin z rysunku – dotyczy to np. architektury. Sprawdźcie wcześniej, jaki zakres obejmuje weryfikacja Waszych uzdolnień, aby się wcześniej przygotować do praktycznej części egzaminu.
Zanim wybierzesz studia techniczne
Mierz siły na zamiary – chciałoby się powiedzieć. Studia techniczne, szczególnie politechniczne nie należą do łatwych. Jeśli dobre czy bardzo dobre świadectwo maturalne gwarantuje miejsce na wybranym kierunku, to same studia mogą przysporzyć więcej trudności.
Zapoznaj się z programem nauczania, poczytaj o przedmiotach, których będziesz się uczyć, jaką będą miały formę. Na kierunkach informatycznych dominują laboratoria, studenci architektury godziny spędzą nad deską kreślarską i w programach projektowych. Będą rozliczani z wielu samodzielnie lub grupowo wykonanych prac.
W ocenie predyspozycji do studiowania konkretnego kierunku pomocne będą poradnie doradztwa zawodowego. Może warto skonsultować swoje plany edukacyjne a w przyszłości zawodowe z profesjonalistami, którzy ocenią silne i słabe strony, określą potencjał a tym samym zasugerują ścieżkę kształcenia.
Przed wyborem konkretnego kierunku oceń swoje szanse. Jeśli przedmiot rekrutacyjny zdawałeś na poziomie podstawowym, a uczelnia punktuje wynik poziomu rozszerzonego – Twoje szanse maleją. Wybierz kierunek pokrewny lub inną uczelnię – unikniesz rozczarowań, jeśli zabraknie kilku punktów. Uczelnie publikują wymagane progi punktowe z poprzednich rekrutacji – warto oszacować wcześniej swoje możliwości i ewentualnie szukać alternatywy.
Pewne popularne kierunki realizowane są niemal we wszystkich ośrodkach edukacyjnych. Poznaj poszczególne uczelnie, dowiedz się, jak się studiuje, jaka jest atmosfera, baza dydaktyczna, wyposażenie pracowni. Korzystaj z forów internetowych, czytaj opinie o uczelniach, odwiedzaj edukacyjne imprezy targowe.
Już teraz sprawdź, jakie są możliwości wymiany studentów i skorzystania z programów realizowania części nauki za granicą. Choć jeszcze o tym nie myślisz, może w toku studiów przyjdzie czas na taką decyzję – dobrze, żeby istniała na uczelni taka szansa.
Opinie o studiach technicznych
Uczelnie techniczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Gwarantują solidne, praktyczne wykształcenie, kierunki dostosowywane są na bieżąco do wymogów rynku pracy.
O popularności kierunków technicznych świadczą statystyki rekrutacyjne. Rekordzista – inżynieria i analiza danych, kierunek na Politechnice Warszawskiej – przyciągnął tylu chętnych, że o jeden indeks walczyło ponad 60 osób! W czołówce są automatyka i robotyka, informatyka.
Czy studia informatyczne mają sens?
Programistka Żaneta przekornie odpowiada: „Tak. Ale nie dla wszystkich. Nie każde. I nie zawsze. Są obszary, stanowiska i firmy, dla których studia to MUST HAVE. I owszem, może uda Ci się dostać tam pracę bez studiów. Ale może być to dużo trudniejsze. Uważam za to, że bez sensu jest studiować informatykę tylko dla „papierka”, na byle jakiej uczelni. Zastanawia mnie tylko, czemu nikt nie podważa, czy studia potrzebne są prawnikom, lekarzom, nauczycielom. Tylko studia informatyczne są poddawane tak ostrej krytyce. Ale mimo to nadal oblegane.”
A co z np. mechatroniką?
„Gdy pierwszy raz usłyszałem „mechatronika” przed moimi oczami pojawił się robocop. Później okazało się, że nie do końca o to chodzi, ale w sumie nie byłem aż tak daleko od prawdy. Mechatronika łączy bowiem w sobie: mechanikę, elektronikę, automatykę, robotykę i informatykę. Wybierając się na mechatronikę musisz mieć umysł ścisły i smykałkę do nowych technologii. W przyszłym zawodzie być może będziesz zajmował się układami sterującymi pojazdy, robotami przemysłowymi, zaawansowanym sprzętem domowym, nanotechnologią, optyką, informatyką itd.” - tak ten obco brzmiący kierunek oswaja i przybliża nam Tomek.
Z kolei Adrian, student automatyki i robotyki na Politechnice Warszawskiej zapewnia, że „jego” kierunek jest niezwykle interesujący. Studenci na co dzień pracują z nowoczesnymi technologiami, codzienną praktyką są takie dziedziny jak rozpoznawanie obrazów czy druk 3D. To wg niego kierunek dla osób, dla których projektowanie urządzeń, mechanizmów i robotów oraz poznawanie nowych technologii i programowanie stanowi zachętę i perspektywę przyszłej pracy. Adrian podkreśla wszechstronność wykształcenia wynikającą z różnorodności dziedzin, którymi się zajmują w trakcie studiów, co przekłada się na możliwość zatrudnienia w wielu branżach.
Wykaz uczelni oferujących studia techniczne
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl