Odnawialne źródła energii – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Wśród przedmiotów najczęściej powtarzających się w zasadach rekrutacji na ten kierunek jest matematyka, ale też – co może być zaskoczeniem w przypadku studiów inżynierskich – język polski i język obcy. Dodatkowo uczelnie wskazują grupę przedmiotów, spośród których kandydaci wybierają przeważnie jeden. Zobacz, jakie są szczegółowe wymogi naboru, co najlepiej zdać na maturze zależnie od konkretnej uczelni oraz gdzie można studiować Odnawialne źródła energii
W zakresie odnawialnych źródeł energii dostępnych jest wiele kierunków o odmiennych nieco nazwach, których idea kształcenia jest podobna. Chodzi tu choćby o takie studia jak Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, Ekologiczne źródła energii, Technologie energetyki odnawialnej.
Wszystkie te kierunki pozwalają uzyskać tytuł inżyniera. Przewidziane są dla osób świadomych konieczności odejścia od gospodarki opartej na ograniczonych, wyczerpujących się zasobach energetycznych, a postawienia na nowoczesne, ekologiczne technologie pozwalające pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.
Inżynierskie studia są odpowiednie dla kandydatów o umysłach ścisłych, predyspozycjach technicznych, zainteresowania elementami nauk przyrodniczych, lubiących wyzwania, dociekliwych, otwartych na niestandardowe rozwiązania.
Studia w zakresie odnawialnych źródeł energii to oferta przede wszystkim uczelni technicznych – politechnik czy uniwersytetów przyrodniczych. Realizowane są także przez uczelnie o innym profilu kształcenia.
Odnawialne źródła energii – jakie przedmioty na maturze?
Zobacz, jakie są szczegółowe wymogi naboru na kierunki związane z energią odnawialną w kilku wybranych uczelniach.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przyjmuje kandydatów w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, biologii lub matematyki oraz dowolnego przedmiotu wskazanego przez maturzystę.
Oprócz przedmiotów obowiązkowych (język polski, język obcy i matematyka) na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach wymagany jest dodatkowo jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka/fizyka z astronomią, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei na Politechnice Wrocławskiej punktowany jest język polski, język obcy oraz matematyka i fizyka.
Na Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie uwzględniany jest jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka lub matematyka.
Podobnego wyboru dokonują kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dodatkowo punktowany jest język polski i język obcy.
Jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka lub geografia należy wybrać w rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski. Uwzględniany jest również język polski. W przypadku równej liczby punktów pod uwagę brany będzie wynik z języka obcego.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie do wyboru jest - zależnie od kierunku i wydziału - jeden przedmiot z grupy: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka lub dwa przedmioty spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, geografia, język obcy.
Zasady rekrutacji zawsze warto weryfikować w aktualizowanych co roku serwisach uczelni.
Odnawialne źródła energii - studia pokrewne
Kierunki z obszaru energii odnawialnej, które warto wziąć pod uwagę to m.in.:
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Technologie energetyki odnawialnej
Inżynieria odnawialnych źródeł energii
Energetyka odnawialna i zarządzanie energią
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów technicznych.
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.