Ostateczne deklaracje maturalne
Uwaga Maturzyści, do 7 lutego macie czas na złożenie deklaracji maturalnych, wskazując tym samym z jakich przedmiotów będziecie zdawać egzamin dojrzałości.
Obowiązkiem osoby przystępującej do egzaminu maturalnego jest złożenie deklaracji maturalnej. Ostateczne deklaracje maturalne przeszły do lamusa. To dlatego, że nie ma obecnie konieczności wstępnego deklarowania przedmiotów wybieranych na egzamin maturalny.
Od roku akademickiego 2024/2025 deklaracje maturalne składa się na początku lutego, w tym roku, w którym przystępuje się do matury. Corocznie wskazywana jest końcowa data, do której należy dokonać tej formalności. W ostatnich latach była to data 7 lutego.
Deklaracja maturalna to dokument zawierający zobowiązanie do przystąpienia do egzaminu maturalnego z konkretnych, wskazanych przez maturzystę przedmiotów.
Gdzie składa się deklarację maturalną?
Deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego należy złożyć w postaci papierowej u dyrektora szkoły, do której się uczęszcza lub w formie elektronicznej. Nie można złożyć deklaracji w obu postaciach.
Złożenie deklaracji elektronicznej możliwe jest w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://ziu.gov.pl po uprzednim zalogowaniu przy użyciu loginu i hasła otrzymanego:
- w przypadku uczniów ostatnich klas – od dyrektora szkoły, który przekazuje loginy we wrześniu
- w przypadku absolwentów z lat ubiegłych – od dyrektora macierzystej szkoły, który przekaże im loginy i hasła po otrzymaniu wniosku złożonego w określonym terminie
- w przypadku osób składających deklarację do dyrektora OKE (Deklarację B) – od dyrektora właściwej OKE, od którego będzie można odebrać login i hasło po złożeniu wniosku w określonym terminie.
Inną możliwością zalogowania jest użycie profilu zaufanego, e-dowodu albo bankowości elektronicznej.
Terminy formalności związanych ze składaniem deklaracji maturalnych dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl).
Przedmioty maturalne
Obowiązkiem każdego maturzysty jest przystąpienie minimum do czterech przedmiotów w części pisemnej, w tym trzech obowiązkowych, zdawanych na poziomie podstawowym:
- język polski
- język obcy
- matematyka
oraz jednego przedmiotu dodatkowego, dowolnie wybranego, zdawanego na poziomie rozszerzonym (przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym):
- biologia
- chemia
- filozofia
- fizyka
- geografia
- historia
- historia muzyki
- historia sztuki
- informatyka
- język obcy (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski)
- język mniejszości narodowej (do wyboru: białoruski, czeski, hebrajski, litewski, niemiecki, ukraiński)
- język łemkowski jako język mniejszości etnicznej
- język kaszubski jako język regionalny
- język łaciński i kultura antyczna
- język polski
- matematyka
- wiedza o społeczeństwie.
W 2025 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego nie musi przystąpić absolwent, który posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
Spośród powyższych przedmiotów dodatkowych można wybrać jeszcze 5 innych. Nie ma konieczności ich zdawania, to jedynie wybór maturzysty podyktowany wymogami rekrutacyjnymi na określony kierunek studiów. Dlatego warto szczegółowo poznać ofertę kształcenia i zasady naboru, aby przedmioty zdawane na maturze pozwoliły z sukcesem uczestniczyć w rekrutacji na wymarzone kierunki.
Do egzaminu z języka mniejszości narodowej jako przedmiotu obowiązkowego przystępują absolwenci szkół i oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej.
Wszystkich maturzystów obowiązuje także egzamin ustny z języka polskiego (bez określania poziomu) i języka obcego (do wyboru angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego) bez określania poziomu lub na poziomie dwujęzycznym, ewentualnie języka mniejszości narodowej (do wyboru białoruski, czeski, hebrajski, litewski, niemiecki, ukraiński), języka łemkowskiego jako języka mniejszości etnicznej lub języka kaszubskiego jako języka regionalnego – bez określania poziomu.
Jakie studia wybrać?
Wybór konkretnych przedmiotów maturalnych wynika często z planów związanych z rekrutacją na studia. Warto więc wcześniej wiedzieć, które przedmioty będą punktowane podczas naboru, aby zwiększyć swoje szanse na indeks.
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj wszystkie typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe